Küçük Mutfaklarınızı Daha Kullanışlı Hale Getirmek İçin İpuçları

Küçük Mutfaklarınızı Daha Kullanışlı Hale Getirmek İçin İpuçları

Birçok mutfağın ortak sorunu dolap azlığı ya da var olan dolapların yetersiz olmasıdır. Küçük mutfak dolaplarınızı daha verimli kullanmak için ipuçlarını sizler için derledik.

1.Derin dolaplarınızı bölmelere ayırabilirsiniz

Bazı mutfak dolaplarının içinde yalnızca bir adet raf vardır, bazılarında ise hiç yoktur. Mutfak dolabınızı daha verimli bir şekilde düzenlemek için yapmanız gereken ilk iş, dolabın içine kullanma amacınıza uygun şekilde raflar yerleştirmek olmalıdır. Mesela yüksek kavanozlar veya şişeler için yüksek bölmeler, bardaklar ya da baharatlıklar içinse daha alçak bölmeler tercih edilebilir.

2.Portatif raflar ve bölmelerden faydalanabilirsiniz

Portatif raflar, küçük mutfak dolaplarının en büyük kurtarıcılarındandır. Dolabınızı dilediğiniz zaman istediğiniz kadar bölmeye ayırmanızı sağlar. Daha geniş bölmeli bir dolaba ihtiyacınız olduğunda ise rafları sökerek dolabınızı rafsız olarak da kullanabilirsiniz. Tıpkı portatif raflar gibi taşınabilir küçük bölmeler de kocaman dolaplarınıza küçücük mutfak aletlerinizi düzenli bir şekilde yerleştirmenizi sağlayabilir. Mesela çatal, bıçak, çay kaşıkları ya da daha küçük mutfak aletlerinizi bu bölmelere koyabilirsiniz.

3.Kapakları kullanabilirsiniz

Dolap kapakları sandığınız gibi yalnızca dolabın içini gizleyen nesneler değildir. Yapı marketlerde bulabileceğiniz metal askılıklar ve çubuklar gibi basit malzemelerle dolap kapaklarını da kullanılabilir alanlara dönüştürebilirsiniz. Bildiğiniz gibi tencere kapakları mutfak dolaplarımızda fazlaca yer kaplayan ve karmaşaya sebebiyet veren eşyalardır. Dolabınızın kapağına tencere kapaklarını yerleştirerek daha düzenli bir dolap haline dönüştürebilirsiniz. Yalnızca tencere kapağı da değil, tabak ya da havlu gibi mutfak eşyalarınızı da dolap kapaklarına koyabilirsiniz.

4.Dolapların tavanları kullanılmaya müsait

Tıpkı dolap kapakları gibi dolap tavanları da sandığınız gibi kullanışsız değil aksine daha da kullanılabilir alanlardır. Yapmanız gereken yalnızca dolabınıza farklı bir açıdan bakabilmek ve yapı marketlerden edinebileceğiniz aparatlar alıp dolabınızın tavanına monte etmek. Mesela barlarda olduğu gibi kadehlerinizi dolabınızın tavanına asabilirsiniz. Böylelikle hem farklı hem de kullanışlı bir dolap kazanmış olursunuz.

5.Köşe dolaplarını da verimli kullanabilirsiniz

Köşe dolapları, küçük mutfaklarda belki de en sinir bozan dolaplardır. Birbirine 90 derecelik açıla yerleştirilmiş dolap kapakları ile bu alan derin ama ulaşılması zor bir bölmedir. Bu geniş alanı verimli kullanmanıza olanak sağlayan özel sistemler sayesinde dolabın içine yerleştirdiğiniz mutfak gereçlerine kolaylıkla ulaşabilir ve köşe dolaplarını da kullanışlı bir alan olarak kullanabilirsiniz.

6.Lavabo altındaki dolapları değerlendirebilirsiniz

Lavabonuzun altında kalan dolaplar genellikle temizlik malzemeleri gibi ürünler için kullanılır. Mutfağınızın bu bölümünü değerlendirirken evyenin hemen altına yerleştireceğiniz bir metal çubuğa temizlik spreylerinizi asabilirsiniz. Çöp kutunuzu da saklayabileceğiniz bu dolaplara plastik kutular ya da gözler yerleştirerek temizlik malzemelerinize düzenli ve temiz bir alan yaratabilirsiniz.


Paylaş:

Dekorasyon


en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

ReklamReklamReklam

Reklam

Reklam

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Barselona’da 1900 – 1914 yılları arasında yapılmış gayrimenkul geliştirme projesi: PARK GÜELL
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN

2018-06-18 10:40