Bursa ve Yalova'da Yatırımlar Artacak

Satışlar Ekim ayında düştü.
Bursa ve Yalova'da Yatırımlar Artacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye genelinde konut satışlarının 2017 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 oranında azalarak 122 bin 882 olduğunu açıkladı. Konut satışlarında, İstanbul 20 bin 906 konut satışı ve yüzde 17 ile en yüksek paya sahip olmasının her şeye rağmen bir başarı olduğunu vurgulayan Beyttürk İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, Eylül ayında gerçekleşen 140 bin 298 adetlik satışın yüzde 16.7’sine tekabül eden 23 bin 471 satışın İstanbul’da gerçekleştiği hatırlatarak, ‘’ İstanbul’un pastadan aldığı pay 17’nin altına düşmüyor. Bu yıl sonu da benzer bir sonucu göreceğiz.  Arzın fazla talebin düşük olduğu bir dönemde tüketicilerin yeni alım fırsatlarını değerlendirmesiyle yeni bir rekora imza atılacağını düşünüyorum’’ dedi.

Yılık bazda Türkiye genelinde aylık satış ortalamasının 120 bin düzeyinde olduğuna dikkat çeken Barman, sözlerini şöyle sürdürdü:’30 Eylül’de uygulamasına son verilen KDV ve tapu harçlarındaki indirimler sayesinde yaz dönemi kısmen hareketli geçmişti. Ekimde bu uygulamaların kalmış olmasına rağmen gerçekleşen satışlar moral vericidir. Ancak, büyüme ve istihdama en çok katkı sağlayan sektörlerden biri olan gayrimenkulün desteklenmesi gerekiyor. Yılsonuna kadar ertelenen konut alım ihtiyaçlarını gündeme getirecek vatandaşlara firmalarca sağlanan imkanların devlet ve hükümet tarafından da farkedilmesi, ve bunun sonucunda sektör oyuncularına moral verecek uygulamaların devreye sokulmasında yarar görüyorum.’

 

Bursa ve Yalova'nın değeri daha yükselecek

 REIDIN Emlak Endeksi 2017 Ekim ayı sonuçlarına da değinen Barman, '' Türkiye genelinde konut fiyatlarında bu yıl aylık bazdaki artış hızı yüzde 1 ila 1.5 arasında değişti. Ancak iller bazında yıllık artış oranlarını değerlendirdiğimizde Marmara Bölgesinin güneyindeki illerin başı çektiğini görüyoruz. Bunlardan Balıkesir yüzde 26.86, Bursa ise yüzde 26.16 ile diğer illere fark atmış durumda. Metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.21 oranında artan Bursa'nın, Ekim ayında kiraların en çok yükseldiği şehir olması, bu bölgede yatırım yapanların isabetli karar verdiklerini ortaya koyuyor. Bursa'nın yanı başındaki Yalova ve ilçelerinde de benzer avantajın var olduğunu gözlemliyoruz. Yatırımcıların bu değerleri dikkate alarak adım atmalarında yarar var' diye konuştu. 


Paylaş:

Emlak Gündemi


Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Enerji Nedir? Enerji Kaynakları Nasıl Sınıflandırılır?
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2018-11-12 13:17