Sağlık Sitesi|FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
banner

İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR

Kibar Holding'in 3 Şirketi İSO 500 Listesinin Üst Sıralarında Yerini Aldı

İSO’nun Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasının sonuçları belli oldu
Mail At
Kibar Holding'in 3 Şirketi İSO 500 Listesinin Üst Sıralarında Yerini Aldı

İSO’nun Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasının sonuçları belli oldu. Kibar Holding Hyundai Assan, Assan Alüminyum ve Assan Hanil şirketleriyle listenin üst sıralarında bulunuyor.

 

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 1968 yılından beri düzenli olarak gerçekleştirdiği Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu - 2016 araştırmasının sonuçları belli oldu. Kibar Holding’in 3 şirketi ile temsil edildiği araştırma sonuçlarına göre; Hyundai Assan 8, Assan Alüminyum 41 ve Assan Hanil 159’uncu sırada bulunuyor.

 

ISO 500 sonuçları hakkında konuşan Kibar Holding CEO’su Dr. Tamer Saka, “Grubumuzun 45 yıllık başarılarla dolu tarihinde, faaliyet gösterdiği tüm alanlarda ülke ekonomisine ve topluma sürdürülebilir ve yenilikçi değerler katmıştır. Bu başarı yürüyüşümüzde temelimizi oluşturan ‘yenilikçilik’, emin adımlar atmamızı sağlıyor. O yüzden AR-GE bizim can damarımız. Yenilikçiliği tüm süreçlerimizde geliştirmeye devam ediyoruz” diye konuştu. Başarıya odaklı bir grup olduklarını ifade eden Saka, “Çünkü Türkiye’nin geleceğine ve gücüne inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Petek Dinçöz Milyarderler Şehri Miami’den Ev Alıyor

Petek Dinçöz eşi Serkan Kodaloğlu, ABD’den ev alıyor.Petek Dinçöz Milyarderler Şehri Miami’den Ev Alıyor

Çift, önceki akşam gayrimenkul şampiyonu Evrim Kırmızıtaş Başaran’la iftar yemeğinde bir araya gelerek, fikir alışverişi yaptı. Yemeğe Miami’de Condrad Hotel’lerin sahibi Carmine Zayoun ve Başaran’ın eşi Ömer Faruk Başaran da katıldı. İstanbul’daki Conrad Hotel’de açılan iftarda milyarderler şehri olan ve 2 kilometreye uzanan sahilde bulunan,24 katlı Fort Lauderdale Rezidans’dan daire alacak çift temmuz ayında Miami’ye gidecek. Alacakları daireyi yakından görecek olan ikili, daha sonra Başaran’la sözleşme yaparak evlerine kavuşacak. ABD’nin Venedik’i olarak bilinen Fort Lauderdale'de daire alacak olan çift, ikinci adresleri olmuş olacak.


Konut alıcısı “önce marka” diyor

Ankara’da bir inşaat firması tarafından yapılan anket çalışması, konut alıcısının önceliğinin “markalı proje” olduğunu ortaya koydu. Konut alıcısı “önce marka” diyor

Lokasyon, mimari, güvenlik, sosyal donatı alanları gibi unsurların ise konut alımına yön verdiği belirlendi.

Çankaya’da YP İnşaat tarafından inşa edilen ve satışları büyük ölçüde tamamlanan Nefis Çankaya Evleri’nden konut almaya gelen kişilere yönelik ankette; alıcıların yüzde 34’ü projeyi üreten firmanın marka değerinin kendileri için en önemli unsur olduğunu bildirdi.

Ankete katılanların yüzde 23’ü mimari detay, yüzde 19’u sosyal donatı alanları ve güvenliği, yüzde 17’si lokasyon, yüzde 7’si ise yatırım ve kar getirisinin önemine işaret etti.

-Neden Nefis?-

Konutta Nefis Çankaya Evleri’ni tercih eden Tuğçe-Semih Armağan çifti, hem inşaat, hem de teslim sonrası sıkıntı yaşamamak için markalı proje arayışına girdiklerini belirtirken, Bankacı Selin-Boğaç Refik çifti, en iyi yatırımın Nefis Çankaya Evleri’nde gerçekleşeceğini öngördüklerini, daha şimdiden yaklaşık yüzde 30 getiri sağladıklarına dikkati çekti.

Elmas Bardakçı, YP İnşaat güvencesinin yanı sıra şehrin merkezinde güvenlikli bir site olduğu için Nefis Çankaya projesini tercih ettiğini ifade ederken, Mehmet-Mehlika Pulat çifti, projenin eşsiz manzarası ile İmrahor Vadisi’nde yer almasının kendilerine cazip geldiğini ancak, en büyük etkenin, YP İnşaat’ın “marka değeri” olduğunu vurguladılar.

-“İnşaat sektörüne değerler kazandırmaya devam edeceğiz”-

YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, yurt içi ve dışında onlarca başarılı projeye imza atan firmalarının, yeni nesil konut projelerinde de büyük satış başarısı elde etmesinin arkasında, “20 yılı aşkın süredir yaptıkları başarılı işler”in yattığını kaydetti. Çankaya, “Projelerimiz ve markalaşma sürecimizle yurt geneli ve dünyada inşaat sektörüne değer kazandırmaya devam edeceğiz


Çukurova Balkon'da 150 Bin TL'ye Varan İndirim

Çukurova Balkon’da deniz, adalar ve orman manzaralı 3+1’lerin yüzde 35’i satıldıÇukurova Balkon'da 150 Bin TL'ye Varan İndirim

İnşaat sektöründe 24 yıldır prestijli projelere imza atan SON Grup bünyesindeki Çukurova Gayrimenkul’un Kartal’da konumlanan “Balkon Hayatın Keyfidir” temalı projesi Çukurova Balkon’da her biri balkonlu, çift banyolu, çamaşır odalı, yüksek tavanlı ve yerden ısıtmalı 10 farklı tipte 3+1 daire seçeneği bulunuyor. 155 ila 197 metrekare arasında değişen deniz, adalar ve orman manzaralı 3+1 daireler, 873 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Yüzde 35’i satılan ve tamamı peşin ödemelere özel 150 bin TL’ye varan indirimin uygulandığı 3+1’lerde, ayrıca konut fiyatının yüzde 80’ine kadar kredi kullanma ve peşinatı vade farksız olarak teslime öteleme imkânı da bulunuyor. Örnek daireleri hazır olan Çukurova Balkon, Eylül 2017’de teslime hazırlanıyor.

Çukurova Gayrimenkul’un İstanbul’un yeni gözdesi Kartal’da konumlanan projesi Çukurova Balkon’da 3+1’lerin yüzde 35’i satıldı. Hem oturum hem de yatırım amaçlı konut sahibi olmak isteyenlere hitap eden Çukurova Balkon’da, 3+1 daireler için tamamı peşin alımlarda 150 bin TL’ye varan indirim ya da daire fiyatının yüzde 80’ine kadar konut kredisi kullanma ve peşinatı vade farksız olarak teslime öteleme imkânı da sunuluyor.

10 farklı 3+1 daire seçeneği

Çukurova Balkon’da 873 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan 3+1’lerin büyüklükleri 155 ila 197 metrekare arasında değişiyor. Genellikle oturum amaçlı olarak tercih edilen 3+1’ler, ağırlıklı olarak 30 ve üzeri yaş grubu, kalabalık ve çocuklu aileler, kendi işinin sahibi olanlar ve beyaz yakalılar tarafından talep görüyor. Aynı büyüklükteki 3+1’lerin bile iç mimarisi ve metrekare dağılımının değiştiği Çukurova Balkon’da, tercihe göre kimi dairelerin salonu, kimi dairelerin ise mutfak ya da yatak odaları farklı büyüklüklerde sunuluyor. Tümü balkonlu ve yüksek tavanlı olan 3+1 daireler; çift banyolu, çamaşır odalı ve yerden ısıtmalı oluşuyla ön plana çıkıyor. Teras ve bahçe kullanımı gibi seçeneklerin de mevcut olduğu Çukurova Balkon’da, 10 farklı tipte 3+1 daire seçeneği yer alıyor.

Metroya 600 metre, ormana 2 dakika mesafede…

19 ve 20 katlı iki blokta 1+1’den 4+1’e kadar toplam 261 konuttan oluşan Çukurova Balkon, Kartal Metrosu’na ve yeni açılacak İKEA’ya 600 metre, Kartal Adliye Sarayı’na ve Maltepe Park AVM’ye 1,5 kilometre, Aydos Ormanı yürüyüş parkuruna 2 dakika mesafede konumlanıyor. Dairelerin çeşitlerine ve büyüklüklerine göre 386 bin ila 1 milyon 400 bin TL arasında değiştiği Çukurova Balkon, Eylül 2017’de teslime hazırlanıyor.

Geniş yeşil alanlar ve iki katlı kapalı sosyal tesis

Merkezi konumunun yanı sıra deniz, adalar ve orman manzarasını da bir arada sunan Çukurova Balkon’un yüzde 85’i yeşil alandan oluşuyor ve projede 750 metrekarelik iki katlı kapalı sosyal tesis alanı yer alıyor. Projenin sosyal alanları içinde; yarı olimpik açık yüzme havuzu, açık alanda tenis kortu, basketbol sahası, çok amaçlı saha, barbekü ve yürüyüş alanı bulunuyor. Hobi odası, çocuk oyun alanları, çocuk yüzme havuzu, fitness merkezi, sauna ve buhar odası, kafeterya, toplantı odaları, fotokopi odası, hobi odaları, kapalı otopark ise projenin diğer sosyal alanlarını oluşturuyor. Kapalı otoparklarda 1+1, 2+1 ve 3+1 daireler için birer, 4+1 daireler içinse ikişer araçlık park yeri sunuluyor. Kameralı güvenliğin bulunduğu projede, zemin katta bulunan depo alanları ardiye olarak kullanabiliyor.


İMSAD Sektörel Raporu'na Göre Mayıs Ayında İnşaat Sektöründe Sıçrama Yaşandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) 2017 yılının ilk çeyreğinde yapı ruhsatları ve yeni iş iştahında gözlenen düşüşün ardından, mevsimin de olumlu katkısıyla  Mayıs ayında mevcut inşaat işlerinde sıçrama yaşandığını belirttiİMSAD Sektörel Raporu'na Göre Mayıs Ayında İnşaat Sektöründe Sıçrama Yaşandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) 2017 yılının ilk çeyreğinde yapı ruhsatları ve yeni iş iştahında gözlenen düşüşün ardından, mevsimin de olumlu katkısıyla  Mayıs ayında mevcut inşaat işlerinde sıçrama yaşandığını belirtti.

Türkiye İMSAD tarafından yayınlanan "Sektör Raporu Mayıs 2017"ye göre; yılın ilk çeyreğinde alınan yapı ruhsatları 2017'nin ilk üç ayında önceki yıl aynı döneme göre bina sayısı olarak yüzde 15, yüzölçümü olarak yüzde 17.2, değer olarak yüzde 3.6 ve daire sayısı olarak da yüzde 11.6 azaldı

Yapı ruhsatı verilen binaların Ocak-Mart toplamında yapıların toplam yüzölçümü 45 milyon metrekareyken; bunun 25.4 milyon metrekaresi konut, 10 milyon metrekaresi konut dışı ve 9.6 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı olarak kaydedildi. Hazırlanan rapora göre ilk çeyrekte yapı izinleri ise metrekare olarak yüzde 22 artarak 39.3 milyon metrekareye yükseldi.

MAYIS AYINDA MEVCUT İNŞAAT İŞLERİNDE SIÇRAMA GÖZLENDİ 

Rapora göre, mevcut inşaat işleri seviyesi ise Mayıs ayında, Nisan'a göre 10 puan arttı. Böylece Mayıs ayındaki mevcut işler seviyesi geçen yılın Mayıs ayındaki mevcut işler seviyesinin de 7.2 puan üzerine çıktı. Raporda, "Mevsimsellik ile birlikte hızlı bir toparlanma yaşanan inşaat sektöründe, verilen desteklerin de olumlu etkisi görüldü" açıklmasında bulunuldu. 

Raporda, mevcut konutlardaki iyileştirme veya yenileme gereksiniminin de, inşaat ve inşaat malzemesi sanayisi için önemli bir potansiyel oluşturduğu aktarıldı. 

SENET KULLANIMI ARTTI, PEŞİNAT ORANI AZALDI 

2017 yılının ilk dört ayında markalı projelerden konut satın alanların peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranlarının da gözlemlendiği rapor, konut alımında senet kullanım oranının yüzde 50'ye çıktığını gösterdi.

Rapora göre, Nisan ayında peşinat kullanım oranı yüzde 18'e düşerken; banka kredisi kullanım oranı yüzde 35'e, senet kullanım oranının ise yüzde 47'ye çıktı. 

Rapora göre peşinat payındaki gerileme hane halklarının tasarruflarının azaldığı ve borçlanma ihtiyacının arttığını yansıtırken; düşük kredi faizleri de borçlanma eğilimini tetikledi. 

Senetlerin payının yüzde 50'ye yaklaşmasının daha önemli bir gelişme olduğu vurgulanan raporda, senet payının artmasının markalı üreticilerin satışlarını kendilerinin finanse ederek ödenmeme riskini üstlendiklerini gösterdiği açıklandı.

Habertürk


Avrupa 2016’da rekor seviyede doğrudan yabancı yatırım çekti

EY’nin Avrupa Yatırım Çekiciliği 2016 Araştırması’na göre; Avrupa’ya yapılan doğrudan yabancı yatırımlar 2016’da bir önceki yıla göre %15 artış göstererek 5 bin 845 proje ile rekor seviyeye çıkarken, Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı yatırımlar %3 yükselerek 138 projeye ulaştı. Projeler sayesinde yaratılan yeni istihdam Avrupa genelinde 259 bin 673 olurken, Türkiye’de 7 bin 179 olarak gerçekleşti Avrupa 2016’da rekor seviyede doğrudan yabancı yatırım çekti

Dünyanın lider denetim ve danışmanlık şirketlerinden EY, Avrupa Yatırım Çekiciliği 2017 Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Dünya genelinde 505 yöneticiyle yapılan görüşmeler sonucu oluşturulan araştırmaya göre; Avrupa’ya yapılan doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) 2016’da bir önceki yıla göre %15 artış göstererek 5 bin 845 proje ile rekor seviyeye ulaştı. Bununla birlikte yatırımlar sayesinde aynı dönemde yaratılan yeni istihdam ise bölge genelinde %19 yükselerek 259 bin 673 olarak gerçekleşti.

Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa’nın Avrupa’da en fazla doğrudan yabancı yatırım çeken ülkeler olduğunun belirtildiği araştırmada, Türkiye’ye ilişkin bulgular da yer alıyor. Verilere göre Türkiye’ye yapılan doğrudan yabancı yatırımlar geçen yıl 2015 yılına göre %3 artış göstererek 134 projeden 138’e yükseldi. Öte yandan 2015 yılında projeler için 2 bin 971 yeni istihdam yaratılırken, bu rakam %142 artışla 2016’da 7 bin 179’a ulaştı. Yeni istihdam sayısındaki artışın kayda değer olduğunu dile getiren EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, “Türkiye’de istihdamın en önemli konulardan biri olduğunu ve yabancı yatırımların devamının bu açıdan da çok değerli olduğunu” belirtti.

Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırım projeleri on yılda yaklaşık 5 kat arttı

Türkiye’ye yönelik son on yılda yapılan doğrudan yabancı yatırım sayısındaki değişime bakıldığında, 2006 yılında 28 olan proje sayısının, 2016 yılında 138’e ulaşarak yaklaşık 5 kat artış gösterdiği görülüyor. Proje sayısındaki artışın önümüzdeki yıllarda da devam etmesini beklediklerini belirten Müşfik Cantekinler, “Türkiye’nin genç nüfusu, tüketim alışkanlıkları, girişimcilik kültürü ve coğrafi konumunun her dönemde yabancı yatırımcılar için dikkat çekici olduğunu, bu unsurların, ekonomik büyüme ve doğru yatırım politikaları ile desteklenmesi halinde, yabancı yatırımların artarak devam edeceği” değerlendirmesini yaptı.

TÜRKİYE

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

DYY proje sayısı

28

40

41

58

64

97

95

98

109

134

138

Yaratılan istihdam

1.005

3.015

1.863

10.819

3.830

7.295

10.146

8.696

8.175

2.971

7.179

Proje başına yaratılan ortalama istihdam

36

75

45

187

60

75

107

89

75

22

52

 

Batı Avrupa doğrudan yabancı yatırımlarda en çekici bölge

EY’nin araştırmasına göre; Avrupa’ya yapılan doğrudan yabancı yatırım projelerinin %51’i Birleşik Krallık (1.144), Almanya (1.063) ve Fransa’da (779) gerçekleştirildi. İspanya 308 proje ile dördüncü sıradaki yerini korurken, Polonya 256 proje ile beşinci sıraya yükseldi. İlk üç ülke arasında Fransa, proje sayısındaki artış bakımından %30 ile en büyük yükselişi kaydederken, Almanya %12, Birleşik Krallık ise %7 artış gösterdi.

Doğrudan yabancı yatırım projeleri bakımından en çekici 20 ülkenin sıralandığı araştırmada; İsveç, İtalya ve Çek Cumhuriyeti bir önceki yıla göre en iyi performansı gösteren ülkeler oldu. İsveç’te proje sayısı %76 artış ile 90’a yükselirken, İtalya %62 artış ile 89 ve Çek Cumhuriyeti ise %57 yükseliş ile 110 projeye ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıl yalnızca Hollanda (-%5), Belçika (-%5) ve İsviçre (-%2) proje sayısı bakımından düşüş kaydeden ülkeler oldu.

 
EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttı

Yüksek Mimar Müge Turgay Karamuk
mugeturgay@mugeturgaymimarlık.com

Bir Mimar Açısından Kentsel Dönüşümyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ