Konut Kredi Faizlerindeki Artış Devam Eder mi?

Siyasi belirsizlik ve doların artması kredi faizlerini olumsuz etkiliyor.
Konut Kredi Faizlerindeki Artış Devam Eder mi?

Dün döviz kurunun sert yükselişi sonrasında Merkez Bankası iki kez kur’a müdahale ederek repo ihalelerini sonlandırdı. Yaşanan gelişmelerin bankaların konut kredisi faiz oranlarına olumsuz yansıması tahmin ediliyor.

 

İç piyasada İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ile oluşan belirsizlik, dış piyasada da ABD - Çin ticari çekişmeleri ve İran ambargosu ile uluslararası riskler arttı. TL'deki değer kaybı hız kazandı.

 

Dün Euro/TL, 11 Ekim 2018'den bu yana ilk kez 7 lirayı aştı ve 7.0054'ü test etti. Dolar kuru da 6.2460'a kadar yükseldi ve 24 Eylül'den beri en yüksek rakamı gördü. Sterlin ise 8.1373 liraya tırmandı. Altın 8 ayın zirvesine çıkarak 258 TL’ ye ulaştı.

 

Döviz kurlarının hızlı yükselmesi sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) harekete geçti. Merkez Bankası ilk olarak gün ortasında 1 hafta vadeli repo ihalelerini sonlandırarak fonlama yapmayı durdurdu.

 

Merkez Bankası kur da beklenen düşüşün gerçekleşmesiyle akşam saatlerinde ikinci müdahalede bulundu. TL zorunlu karşılık tutarı %40’tan %30’a indirildi Ayrıca yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 100 baz puan arttırıldı.

 

Konut Kredisi Faizleri Artar mı?

TCMB’nin adımlarından sonra ortalama fonlama maliyetinin kademeli olarak %25.5'e yükselmesi bekleniyor. Merkez Bankası’nın en son Mart ayında 1 hafta vadeli repo ihalesini durduğunda yaklaşık 5 aydır düşüş ivmesinde olan konut kredisi faiz oranları hızla yükselişe geçmişti.

Konut kredisi faiz oranları son haftalarda hızla yükselme trendindeyken ilerleyen günlerde repo faizlerinde görülecek kademeli yükselişin konut kredisi faizlerinde yeni bir artış dalgası yaratması tahmin ediliyor.

Güncel Konut Kredisi Faizleri

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.04’e ulaştı. En yüksek konut kredisi faiz oranı %2.75’e çıktı. En düşük tabela konut kredisi faiz oranı ise %1.45 seviyesinde. En uygun konut kredisi faiz oranının yıllık maliyet oranı %19.3 düzeyinde.

 

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

 

10 Mayıs itibariyle en uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 100.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık taksit tutarları yaklaşık 1.750 TL oluyor. Kredinin toplam maliyeti ise 211.600 TL’ ye karşılık geliyor.


Paylaş:

Emlak Gündemi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48