Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

%0,90'a kadar düştü.
Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Enflasyon oranlarındaki düşüşün ardından enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları geriledi. Enflasyon Endeksli konut kredisi faiz oranları kasım ayında %0.90 oldu. 

 

Bankaların konut kredisi faiz indirimleri devam ederken bir indirim de enflasyon oranları sonrasında geldi. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın piyasadaki yüksek oranlar karşısında enflasyondaki düşüşe bağlı olarak tüketiciye daha uygun faiz oranlarında kredi kullandırmak için uyguladığı enflasyon endeksli konut kredisi faizlerinden yaşandı. 

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı verilere göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Ekim'de aylık %2 ile beklentilere paralel artış gösterirken, baz etkisiyle düşüşünü sürdüren yıllık enflasyon %8.55 ile Aralık 2016'dan bu yana en düşük artışı kaydetti.

 

Enflasyon oranlarının yıllık bazda %8.55’e inmesi ile enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları bugüne kadar olan en düşük seviyesine ulaşarak %0.90’a indi.  Enflasyon endeksli konut kredisi faizleri kullandırılmaya ilk başlanan Haziran ayında %1.75, Temmuz ayında %1.5, Ağustos ayında %1.57, Eylül ayında %1.44 ve Ekim ayında %0.96 olarak gerçekleşti. Söz konusu kredi ürünü bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı seviyesi oldu. 

 

Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum 

 

Bankaların güncel tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması %1.44’e geriledi. En uygun konut kredisi faizi kamu bankalarının ortak kampanyası kapsamında uygulanan %0.99 seviyesinde.  Özel bankalardaki en düşük kampanyalı konut kredisi faizi ise %1.04’e indi. 

 

Kamu bankaları geçtiğimiz hafta ticari kredi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi faiz oranlarını düşürdü. Üç kamu bankasının da ortak uyguladığı %0.99 faiz oranı kampanyasında değişiklik yaşanmadı. Özel bankalar cephesinde ise konut kredisinde psikolojik seviye olan %1’in henüz altında faiz uygulayan banka olmadı.  

 

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama 

 

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 5 Kasım itibariyle enflasyon endeksli konut kredisi için 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 2.730 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de 328.000 TL’ ye karşılık geliyor. Aynı kredinin 5 yıl vadede ise aylık taksit tutarları 4.300 TL, toplam geri ödemesi de 260.000 TL’ ye denk geliyor. 


Paylaş:

Emlak Gündemi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48