1stanbul'da 135 Bin liradan başlayan fiyatlarla...

Doğu, Precast, Üstünler ve Tuna GYO İş Ortaklığı tarafından Ispartakule'de inşa edilmekte olan 1stanbul projesinin yüzde 70', deniz manzaralı konutlardan meydana geliyor..
1stanbul'da 135 Bin liradan başlayan fiyatlarla...

Yeni konut bölgesi olarak planlanmasıyla yatırım hamlesinin başladığı Ispartakule’deki 1stanbul projesinde inşaat yılsonunda bitiyor. 1188 daireden oluşan projede konutların yüzde 70’inin deniz manzarası bulunuyor.
 
2000’li yılların başlarında Emlak Konut GYO’nun o zamanki genel müdürü olan Feyzullah Yetkin, bana Ispartakule’de 10 bin konutluk bir uydu kent yaratacağını açıklamıştı. O zamanlar emlak sektörü bu kadar revaçta olmadığı için bu haber de pek fazla önemsenmemişti.
 
Öngörüldüğü gibi ‘Ispartakule’ denen bir yer konut piyasasına kapılarını açtı. Bölgede planlar projeler yapıldı ve sonra inşaatlar yükseldi. Bir dönemlerin çorak arazisi Ispartakule şimdilerde yeni bir kent haline geliyor. ‘Şantiye Turu’muzun bu haftaki konuğu da bölgenin ilk planlanan projelerinden biri olan 1stanbul projesi.
 
Bu isim birçok kişiye yeni gelebilir. Projenin daha önceki adı Tulip Turkuaz. Emlak Konut’un ihalesini kazanan bir firma projeye başladı ama sonradan çeşitli sebeplerle ihale iptal edildi. Yeniden açılan ihaleyi ise Doğu, Precast, Üstünler ve Tuna GYO İş Ortaklığı kazandı. Bu firmalar Türkiye’nin farklı coğrafyalarında 30 bin konut üretmiş. Bu konsorsiyum şu anda projeyi hızla devam ettiriyor. 1stanbul’u iş ortaklığının icra kurulu üyesi olan Halil Ege ile birlikte geziyoruz.
 
Uzun zamandır bölgeden geçiyorum ve 1stanbul şantiyesi epey bir yol kat etmiş görünüyor. Halil Bey’in söylediğine göre bir projeyi devralmak baştan yapmaktan çok daha zor. “Projeyi aldığımızda elimizde pek fazla bir şey yoktu. Yıkıp yeniden yapsak çok daha kolay olurdu” diyen Halil Bey, tüm projeyi en ince ayrıntısına kadar yeniden tasarladıklarını söylüyor.
 
Yüzde 70’i tamam
Şantiyeyi gezerken inşaatın hızla devam ettiğini görüyorum. İşçiler dört bir tarafta çalışıyor. Projenin kaba inşaatının tamamı bitmiş. 11 bloklu projede ince işçiliklere başlanmış. İnşaatın toplam tamamlanma oranı ise yüzde 70 seviyesinde. Projede çalışan kişi sayısı 700. Bu sayı farklı dönemlerde 1000’e kadar çıkabiliyor. Makine parkuru da iş ortaklığına ait.
 
Konvansiyonel yapıyor
Halil Bey, projeyi çok hassas bir şekilde inşa ettiklerini belirterek, konvansiyonel sistemle yapılan projede 15-20 günde bir kat atabildiklerini söylüyor. Tünel kalıp yöntemiyle yapmaları durumunda projenin çok daha hızlı ilerleyebileceğini anlatan Halil Bey, “Konvansiyonel,  tünel kalıba göre farklı bir sistem. Zor yapılıyor ama çok fazla daire tipi yapmak mümkün oluyor. Bizim projede de çok fazla daire tipi var” diyor. Halil bey, bu sistemin bir başka özelliğinin ise yalıtım olduğunu vurguluyor.
 
Yılsonunda teslim
1stanbul’da inşaatın yılsonunda tamamlanması planlanıyor. Teslimler bölüm bölüm yapılacak ve Mart 2013’e kadar tüm daireler teslim edilecek. Proje bu haliyle ön görülen teslim süresine uygun bir tarihte teslim edilecek gibi görünüyor.
 
Yarısından fazlası satıldı
Toplam 1188 daireden oluşan projedeki 205 daire Tulip Turkuaz döneminde satılmış. 1stanbul döneminde ise 430 daire alıcı bulmuş. Yani projenin toplamda yarısından fazlası satılmış. Halil Bey, 150 tane daha opsiyonlu daire bulunduğunu belirtiyor. Projeyi daha çok yatırımcılar tercih ediyor. Yüzde 40’a yakınını yatırımcılar almış.
Bölgedeki gelişime bakıldığında yatırımcıların neden burayı tercih ettiğini anlayabiliyoruz.
Çünkü Ispartakule, orta vadede planlı gelişmiş bir bölgeye dönüşecek. Yapılan yatırımlar da buna işaret ediyor.
 
Fiyatlar artıyor
1stanbul projesinin ilk satışa çıktığı dönemdeki metrekare fiyatı 1700-1800 lira seviyesindeydi. Şimdi ise fiyatların geldiği nokta ortalama 2.300 TL. Projede en ucuz dairenin fiyatı 135 bin liradan başlıyor, en pahalı dairenin fiyatı ise 571 bin liraya kadar çıkıyor. Projede inşaatın bitmesiyler fiyatların daha da artması bekleniyor.
 
Banka kredisine uygun
Projenin alıcılara güven veren unsurlarından biri ise banka kredisine uygun olması. 1stanbul projesi için ING ve Halk Bankası kredi kullandırıyor. Bankaların kredi kullandırdığı projeler diğerlerine göre çok daha fazla güvenilir oluyor. Bu nedenle bankaların bu projenin arkasında olması çok önemli. Zaten 1stanbul’un bir diğer ortağı ise Emlak Konut GYO. Bu kurumun da varlığı 1stanbul projesinin en büyük artılarından birini oluşturuyor.
 
Yüzde 30’la anlaştı
1stanbul projesinin ihalesi 2010 yılının eylül ayında yapıldı. Doğu, Precast, Üstünler ve Tuna GYO İş Ortaklığı, Emlak Konut GYO ile yüzde 30 oranıyla anlaşma yaptı. Projede taahhüt edilen gelir ise 105 milyon lira.
 
YENİ ETAPTA 800 KONUT OLACAK
1stanbul projesinin ikinci etabıyla ilgili çalışmalar da sürüyor. İlm etabın arka tarafında kalan bu etapta küçük dairelerin ağırlıklı olduğu 800 konut bulunacak. 30 bin metrekarelik AVM’nin de planlandığı projenin inşaatına bu yıl içinde başlanacak. Turgut Toydemir’in çizimlerini yaptığı ikinci etapta AVM açık olarak planlanırken, konutlar 5 blokta yer alacak.
 
Nasıl gidilir?
1stanbul projesi, Bahçeşehir’in yanındaki Ispartakule’de TEM’e cepheli bir yerde konumlanıyor. Projeyi yoldan geçen herkes görebilir. TEM Mahmutbey gişelerinden geçtikten sonra Ispartakule’ye direk giriş veriliyor. Oradan sapınca projeye ulaşılıyor. Aynı şekilde Bahçeşehir tarafından gelirken de projeye direk ulaşılıyor. Projenin önünden İETT otobüsleri geçiyor. Bu otobüsler taksim, Mecidiyeköy ve bakırköy’e ekspres olarak gidiyor. Taksim’e trafik varken 1 saatte ulaşılıyor.
 
Yüzde 30’la anlaştı
1stanbul projesinin ihalesi 2010 yılının eylül ayında yapıldı. Doğu, Precast, Üstünler ve Tuna GYO İş Ortaklığı, Emlak Konut GYO ile yüzde 30 oranıyla anlaşma yaptı. Projede taahhüt edilen gelir ise 105 milyon lira.
 
TEM’e cephelİ örnek daire
Projenin satış ofisi farklı tasarlanmış. İçinde büyük bir maketin olduğu satış ofisine gelenler iyi bir şekilde karşılanıyor. 2 katlı ofis projenin önünde TEM’e cepheli bir şekilde duruyor. Satış ofisindeki örnek dairenin yanında bir de bitmiş bloklardan birinde örnek daire bulunuyor. Bu sayede alıcılar gerçek daireyi görme fırsatı buluyor. Örnek dairelerde verilen tüm malzemeler konutlarda da kullanılacak.
 
% 70’İ DENİZ GÖRÜYOR
110 bin metrekarelik arsada yapılan 1stanbul projesi 320 bin metrekare inşaat alanından oluşuyor. Satılabilir alan ise 220 bin metrekare. Projenin ilk katından bile deniz görülürken, 1stanbul’daki dairelerin yüzde 70’i deniz görüyor. 16 ve 17 katlı 11 blokta 1188 konutun bulunduğu projede büyük su kanalları ve göllere yer veriliyor. Farklı unsur olarak buz pateni pisti bulunan projede diğer soysal alanlara da yer veriliyor. Projede arazinin yüzde 85’i yeşil alanlara ayrılıyor.
 
GURBETÇİLER İLGİ GÖSTERİYOR
Proje yatırımcıları çektiği kadar, oturmak için ev alanların da tercihi oluyor. Kapanmayacak bir manzaraya sahip olması ve tertemiz havası bölgeye insanları çekiyor. Projeyi ayrıca çocuklarına yatırım yapanlar ve onların eğitim döneminde kalacakları bir eve sahip olmalarını isteyenler de tercih ediyor. Bu nedenle proje İstanbul dışından epey talep alıyor. 1stanbul’a Avrupa’daki gurbetçi vatandaşlar da ilgi gösterirken, projeden İngilizler ve Araplar da daire alıyor.

Haber: Yavuz Karaman / Milliyet


Paylaş:

HABERLER