2 Kez Başarısız Olan İnşaatçıya Belge Yok!

Depreme dayanıklı konutlar için kaliteli malzemenin yanında işçilere verilecek mesleki eğitim de büyük önem taşıyor...
2 Kez Başarısız Olan İnşaatçıya Belge Yok!

Türkiye, Sakarya ve Düzce depremlerinin ardından depreme dayanıklı sağlam konut, okul ve kamu binası gibi her türlü inşaatta kullanılacak malzemelerin standardını yükseltti. Binaların inşaatını yapacak usta ve inşaat işçilerinin eğitimini aynı titizlikle henüz sağlanamadı. Bu yıldan itibaren inşaat işçilerine sertifika zorunluluğu getirildi. İnşaatlarda çalışan usta ve işçiler depreme dayanıklı sağlam binanın nasıl yapılacağı konusunda eğitim alıp birer sendika edinecekler. Ancak bu zorunluluğu getiren yasa mevcut işçilere 5 yıl süreyle geçici belge edinme hakkı da getirdi. Dolayısıyla işçiler hiç eğitim almadan geçici belge edinerek 2017 yılına kadar mevcut bilgi birikimleriyle inşaatları yapmaya devam edecekler.

10 YIL GEÇERLİ BELGE

Türkiye İnşaat Sanayicileri Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, yapılacak inşaatın sağlam olabilmesi ve depremde ayakta kalabilmesi için doğru malzemenin yanı sıra doğru eğitim almış usta ve işçilere ihtiyaç olduğunu belirtti. Kocaoğlu "İnşaatlarda en iyi çimentoyu kullanabilirsiniz, gereğinden bile fazla demirle binaları dikebilirsiniz. Ancak ustanız demiri doğru bağlayamazsa ilk depremde o bina çöker" dedi.

İNTES bünyesinde İŞKUR'un desteğiyle kurdukları ve inşaat işçilerini uluslararası düzeyde mesleki eğitimden geçiren okulların kritik öneme sahip oludğunu dile getiren Koçoğlu, eğitimin zorunlu ücretinin 400 TL, belgenin 5 yıl artı 5 yıl olmak üzere toplam 10 yıllık geçerlilik süresinin bulunduğunu belirtti. Koçoğlu, "Ayda yaklaşık 3 TL'lik eğitimle usta ve işçilerin mesleki eğitimini tamamlıyoruz. Ücret, uluslararası eğitim kuralları nedeniyle zorunlu. Bu eğitimden kaçan firmalar, eğitim belgesiz ustalarla yaptıkları binaları televizyon reklamlarıyla vatandaşa pazarlıyorlar"  diye konuştu.

İki kez başarısız olana belge yok

Şükrü Koçoğlu, yıllardır inşaatlarda çalışmış ustaların yaptıkları işi doğru yaptıklarını zannettiklerini, ancak eğitim sırasında yanlışlarını bütün açıklığıyla gördüklerini bildirdi. Sınavlarda başarı oranının yüzde 60'larda kaldığını belirten Koçoğlu, 2 sınavda başarısız olanlara belge verilmediğini, ancak sınavı geçemeyen ustalara İNTES üyesi işyerlerinin dışındaki firmalar tarafından kolaylıkla iş verildiğini bildirdi.

Kaynak:Bugün


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05