2012'de Konut Rekabeti Artacak

Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, “Emlak sektörü 2012’de büyümesini sürdürecek rekabet artacak”
2012'de Konut Rekabeti Artacak

Ekonominin lokomotifi olan ve 2011 yılında da büyümesini sürdüren inşaat sektörü, 2012’ye de aynı beklentiyle giriyor. Münir Özkök, “Gayrimenkul sektörü 2012’de de  geçen yıla oranla daha temkinli de olsa büyümesini sürdürecektir. Konut sektörü üreticileri arasında yaşanacak yoğun bir rekabet dönemi bizleri bekliyor. Bu rekabet dönemi,  dersini iyi çalışan, ulaşım akslarına yakın ve nitelikli projeleri tercih eden yatırımcılar için karlı fırsatlar sunacak” dedi

Türk ekonomisi 2011 yılının 3. çeyreğinde 8.2 büyüme gösterirken inşaat sektörü aynı dönemde 10.6 oranında büyüyerek ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu yeniden gösterdi.

Gayrimenkul sektöründe yaşanan büyümenin 2012’de de devam edeceğini öngördüklerini belirten Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, “2012 yılının ilk çeyreği yatırımcıların daha temkinli olacakları bir dönem. Aynı zamanda konut sektöründe üreticiler arasındaki rekabetin kızışacağı bir dönem olacaktır. Hükümetin aldığı önlemler makro ekonomik açıdan risklerin minimize edilmesini sağlayacak. Bu mikro ekonomik ölçekte risk ortamı olmadığı anlamına gelmiyor. Ancak unutmamak lazım ki riskin olduğu ortamda fırsatlar da çoktur. Bu rekabet dönemi dersini iyi çalışan, ulaşım akslarına yakın ve nitelikli projeleri tercih eden yatırımcılar için çok karlı fırsatlar sunacaktır” dedi.

Türkiye’de her yıl 600-700 bin konut ihtiyacının oluştuğunu belirten Özkök, “Gelecek yıl satışa çıkacak yeni projelerle sektör büyümesini sürdürecektir. Yan sektörleri de canlı tutan inşaat sektörü istihdama da katkı sağlamaktadır. İnşaat sektörü istihdamının toplam istihdam içindeki payı yüzde 7,5 oranına yükselmiştir” dedi.

Nitelikli proje her zaman kazandırır

2012 yılında iki yeni projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını ifade eden Özkök, “Yakın zamanda proje ve konsept geliştirmesine başlayacağımız iki yeni yatırımımız halen faaliyet gösterdiğimiz Güneşli bölgesinde, Basın Ekspres yolu üzerinde olacak” dedi. Nitelikli projelerin her zaman yatırımcısına kazandırdığını söyleyen Özkök sözlerini şöyle sürdürdü: “Projelerimizi, danışmanlık ve Ar-Ge alanında yapılan uzun çalışmalar sonucunda müşterilerimizin en nitelikli konuta sahip olabilecekleri şekilde tasarlıyoruz. Tüketicilerin beklenti ve istekleri doğrultusunda projeler üretiyoruz. Lokasyon olarak tercih ettiğimiz Güneşli bölgesi de Atatürk Havalimanına ve ana arterlere yakınlığı ile hem ev sahibi olmak isteyenlerin hem de yatırımcıların ilgisini çekiyor.”

Yabancılara konut satışının önünü açacak mütekabiliyet yasasıyla ilgili de konuşan Özkök şunları kaydetti: “Yasal düzenlemeler doğru kullanıldığında hem yatırımcıya hem de ülke ekonomisine yarar sağlayacaktır. Türkiye yatırımcıların gözünde diğer ülkelerle rekabet edebilecek hatta daha cazip imkanlar sunan bir ülke konumuna gelecektir.”


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05