35. Sokak Kent İçinde Kent Oluşturuyor!

Farklı mimarisi, konumu, insan hayatına verdiği değer ve çevresel faktörleri içinde barındıran özellikleriyle 35. Sokak konut projesi İzmir’de modern yapılaşmanın “referans noktası” olarak ilerlemeye devam ediyor.
35. Sokak Kent İçinde Kent Oluşturuyor!

İzmir’i geleceğe taşıyacak bir proje olarak gösterilen 35. Sokak, hafif çelik yapı sisteminin verdiği güvenin yanı sıra sürdürülebilir bir konut projesi olarak da çevreye karşı sorumluluğunu yerine getiriyor. Gitgide azalan insan ilişkilerini ve mahalle kavramını modern yapılaşma içinde harmanlayan 35. Sokak projesi, sakinlerine; sağlık ve konforun yanında “yüksek yaşam kalitesi” sunmayı da amaçlıyor. 555 konuttan oluşan 35.Sokak’ın 95 bin metrekaresi yeşil alandan oluşuyor ve müstakil konut kavramına yeni bir anlam kazandırıyor. Ev girişlerinin yan yana dizildiği, sokakların birbirine sevgiyle bağlandığı 2 km lik 35. Sokak, çocuklar için en güzel arkadaşlıkların temelinin atılacağı yerlerden biri olmaya  aday bir proje olarak da dikkat çekiyor.  35. Sokak’taki konutlar 72 metrekareye varan bahçeleriyle; 4+1, 3+1, 2+1 ve 1+1 bahçeli ve balkonlu evlerden oluşuyor.

35. Sokak’ı hayata geçiren Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, hızlı ve dayanıklı konut üretiminde en ideal yöntemin “hafif çelik yapı sistemlerini kullanmak” olduğunu belirtiyor. Şimşek, Türkiye’nin en büyük hafif çelik konut projesi olan İzmir’deki 35. Sokak'ı ve projenin özelliklerini şöyle anlatıyor:

“Ülkemizde depreme tam dayanım gösterebilecek nitelikli ve hızlı konut üretimi için alternatif yöntem hafif çelik kullanımıdır. 35. Sokak, hafif çelik yapı sistemi ile yüksek deprem performansı sağlayan 555 adet nitelikli konutu ile tamamı 1.derece deprem bölgesi olan İzmir’de inşa edilmektedir. 35. Sokak'ta kullanılan bu sistem ile betonarmeye göre daha ince duvar kesitleri sayesinde yüzde 6’ya varan net alan kazanımı sağlanmıştır. Projemiz hafif çelik yapı sistemi ile inşa edildiği için yapı yüzde 90 oranında geri dönüştürülebilmektedir. Bunun yanında çevresel faktörler de çok önemlidir. Uygulanan gri atık su sistemi ile evsel kullanımdaki lavabo ve banyo suları, rezervuar ve bahçe sulamalarında kullanılacaktır. Böylece, yaklaşık yüzde 50 oranında su tasarrufu elde edilecektir, 35.Sokak evlerinde hava kaynaklı ısı pompası kullanımı sayesinde yılda 272 ton  daha az karbon salımı gerçekleşirken, solar elektrik enerjisi sitemi sayesinde de  325  ton daha az karbon  salımının gerçekleşmesi öngörülmektedir. Sosyal tesis ve ortak alanların elektriği de solar elektrik enerjisi sisteminden sağlanacaktır.”

35. Sokak'tan Çevreye Dost Yaklaşımlar

35. Sokak çevreye saygılı yapılaşmasıyla da öncü konut projeleri arasındaki yerini alıyor. Özellikle iç mekan hava kalitesi, doğal ışık ve doğal havalandırmayla konutlarda ve sosyal yaşam alanlarında çevre dostu yaklaşımlarıyla dikkat çekiyor. Sakinlerine sağlıklı ve konforlu yaşam koşulları sunan 35. Sokak’ta güneş panelleri ile şebeke kullanımından tasarruflu elektrik enerjisi elde edilirken, havadan suya ısı pompasının tercih edilmesi sayesinde de, atmosfere yayılan karbon emisyonlarını azaltılıyor. Bu sayede yenilenmeyen enerji kaynaklarının kullanımı sınırlanırken, yaz aylarında soğutma, kış aylarında da sisteminin doğru kullanılmasıyla konut sahiplerinin kullanım giderleri düşüyor.

35. Sokak’ın çevre dostu konutları için, iç mekan konfor koşullarını da artıran kaplama ve bitirme malzemeleri, “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ve hafif çelik sisteminin öngördüğü şekilde seçiliyor. Maksimum seviyede uygulanan yalıtım sistemi ise müstakil konutlarda yaşamı keyfe dönüştürüyor. Bunun yanında, 35. Sokak’ta otoparkların tümü yer altına alınarak, sokak boyunca araç ve çevre kirliliğinin de önüne geçiliyor. Temiz su kaynaklarının yüzde 13’ünü binalar ve 4 kişilik bir aile normal şartlarda aylık 7 ton su tüketirken, 35.Sokak sakinleri su sarfiyatında yüzde 50 tasarruf edebilecekler.  35. Sokak, Türkiye’nin Breeam’a başvuran ilk sürdürülebilir konut projesi olma ünvanını da taşıyor.  

Güven ve konfor 35.Sokak'ta

35. Sokak konutlarında kullanılan hafif çelik yapısal sistemi sayesinde deprem yükü 6 kat azalarak güvenli bir yaşam sunuyor. Ayrıca, hafif çelik yapıyla inşa edilen projelerin inşa süreçleri olumsuz hava koşullarından etkilenmiyor ve  minimum inşaat atığıyla çevreye verilecek zararları da  ortadan kaldırıyor.

Çocuklar için de güvenli ve eğlenceli bir yaşam alanı hazırlayan 35. Sokak’ın 1350 metrekarelik sosyal tesisleri; kreşten spor merkezine, spa salonundan fitness salonuna, kütüphaneden spor merkezine, iki yarı açık yarı olimpik havuzdan saunaya kadar birçok sosyal olanak sunuyor. Kısacası 35. Sokak, 24 saat güvenliği de dahil olmak üzere  “kent içinde kent” kimliğini taşıyor.

Konumuyla da farklı bir proje “35.Sokak”

İzmir’i yaşam kalitesini yükselterek değiştirecek 35. Sokak, otobüs durağına 300 m, metro durağına ise 1 km mesafedeki lokasyonuyla Avrupa Birliği’nin teşvik ettiği toplu taşıma, yaya ve bisiklet kullanımını destekliyor. Mavişehir’e 8, Konak’a 22, havaalanına 33, metro istasyonuna 1, Bostanlı İskelesi’ne 11, Limana 17 ve Alsancak İskelesi’ne 19 kilometre mesafede yer alan 35. Sokak’a yarı gömülü araç yolu, otoparkı ve 3 farklı noktadan giriş sağlanıyor.

Proje detayları için tıklayın


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05