Ali DUMANKAYA : 2018 yılında inşaat sektörünün büyümeye katkısı artarak devam edecek

DKY Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye ekonomisi için 2017 yılı büyüme verisini değerlendirdi.
Ali DUMANKAYA : 2018 yılında inşaat sektörünün büyümeye katkısı artarak devam edecek

Ali Dumankaya; ‘ 2017 4. Çeyrek verilerine göre Türkiye ekonomisi,  yüzde 7,3 büyüme oranı ile 2017 yılı genelinde yüzde 7,4 büyüdü. İnşaat sektörü ise 2017 yılında yüzde 8,9’luk büyüme ile Türkiye’nin büyümesini sırtladı. 2017 yılında konut kredi faizlerinin aşağı çekilmesi, kentsel dönüşüme yönelik yeni düzenlemeler, KDV düzenlemesi, tapu harcında yapılan indirim, yabancıların konut alımlarına yönelik teşvikler gibi pek çok uygulama ile inşaat sektörünün sürdürdüğü genel ivme desteklendi. 2018 yılında da inşaat sektörü kendisinden beklenen performansı gösterecektir.  Başta faiz oranlarının düşmesi gerekiyor. Bu konuda bankacılık sektörüne iş düşüyor. 2018 yılında farklı finansman modellerinin tasarımıyla sektörümüze verilecek desteğin büyümeye oranlarına katkısı  kaçınılmaz olacaktır. İlk defa konut alacaklara konut kredi faizinin gelir vergisinden indirilme imkanı tanınması önemli bir adım olacaktır. Hem sektörümüze hem de son kullanıcıya sağlanacak bu destek sayesinde farklı gelir gruplarındaki vatandaşlarımızı da konut sahibi yapmak istiyoruz. Böylece 2018 yılında inşaat sektörünün ülkemizin kalkınmasına ve ekonominin büyümesine katkısı artarak devam edecektir’ dedi. 


Paylaş:

Haberler

Ev sahibi olurken evin konumu, oda sayısı, yapının yaşı, otoparkı, sosyal imkânları gibi dikkat edilen birçok konu var. Ancak bazı insanlar bunlarla birlikte komşularını da önemsiyor ve ünlülere komşu olabilmek için milyonlar veriyor. ‘Ev alma komşu al’ Lüks Emlak Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Ünlülerle komşu olmak isteyen birçok müşterimiz oluyor. Aynı sitede, apartmanda yaşamak ya da villalarına yakın olmak istiyorlar. Ev alma komşu al sözünü gerçeğe dönüştürüyorlar ve evden daha çok komşularını önemsiyorlar” dedi. Değeri artıyor Ünlü isimlerin yaşadığı bölgelerde ev fiyatları ve kiralarının arttığını belirten Başaran, “Bu evlere ilgi büyük oluyor. Sanat, cemiyet, iş dünyasından isimlerin semtlerinde ev istiyorlar. Hatta mülk sahiplerine bu evler için değerinin üstünde ücretler teklif ediyorlar” dedi. Ünlülerin hayranları, özellikle havuz, spor salonu, bahçe gibi ortak alanlarda tanışabilme umuduyla bu evleri tercih ediyor. En çok Tarkan soruluyor En çok sorulan isimlerin başında Koronavirüs tedbiri alıp Almanya Köln sınırı Alzey kasabasında 3 milyon TL'ye lüks villa satın alıp orada yaşayan Tarkan, Kanlıca’da yalıda oturan Sezen Aksu, Acarkent’teki Demet Akalın, Bahçeköy'deki ultra lüks villasıyla Ajda Pekkan ve Ulus’ta oturan Murat Boz, Beykoz Konaklarında oturan Sibel Can ve Ferhat Göçer de geliyor. Yine Acun Ilıcalı, Gülben Ergen, Burak Özçivit, Fahriye Evcen çifti, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy da en çok merak edilenler arasında. Öte yandan boğazda özel tekne turları düzenleyip kim hangi yalıda oturuyor diye geziler bile yapılıyor.

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05