BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci“Ankaralı Yabancı”lar Artıyor

Anadolu’nun yeni ticaret ve sanayi merkezi olan ve hızla “memur şehri” kimliğinden uzaklaşan Ankara, yabancıların da ilgisini çekmeye başladı.
BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci“Ankaralı Yabancı”lar Artıyor

Başkent’te 2013 yılının 12 aylık döneminde 175 konut yabancıya satılırken, 2017'de bu rakam yüzde 366’lık artışla 817'ye ulaştı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini değerlendiren BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Ankara’da halen inşaat sektörü ekonominin en önemli itici gücü olsa da; özellikle bilişim, savunma, eğitim, perakende, konfeksiyon, tıbbi malzeme, hizmet gibi sektörlerin de kent ekonomisindeki payının hızla arttığını kaydetti.

Ekonomideki büyümenin, yabancıları İstanbul ve sahil yörelerinin ardından Ankara’ya da çekmeye başladığını anlatan Bezci, “Yaklaşık 5 yıldan beri inşaat sektörü ile ilgili tüm toplantılarda Başkent’teki gelişime dikkati çekiyor ve sektör temsilcileri olarak konut ve ofis üretiminde yabancıların tercihlerine göre de üretim yapılması gerekliliğinin altını çiziyoruz. TÜİK verileri de gözlemlerimizi doğrular nitelikte. 4 yıl önce sadece 175 konut satılan kentte, geçen yıl 817 rakamına ulaşılması oldukça önemli” dedi.

Efe Bezci, dünya şehri haline gelen İstanbul’daki büyük yoğunluğu Ankara’nın giderebileceğini ifade ederek, “İlk iki ayda yabancıya 141 konut satılmış. Yani neredeyse 2013 verilerine iki ayda ulaşılmış. Bu yıl yabancıya en az bin konut satılır. Kent ekonomisindeki büyüme, önümüzdeki yıllarda bu rakamın katlanarak devam edeceğini gösteriyor. Bu nedenle Ankara iş dünyası hesaplarını buna göre yapmalı” diye konuştu.


Paylaş:

Haberler
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48