Cushman Wakefield AVM Yatırımları Artıyor

TÜRKİYE VE RUSYA AVRUPA’DA YENİ ALIŞVERİŞ MERKEZİ GELİŞTİRMEDE BAŞI ÇEKİYOR
Cushman Wakefield AVM Yatırımları Artıyor

Küresel gayrimenkul danışmanı Cushman & Wakefield tarafından yayınlanan son Avrupa Alışveriş Merkezleri Gelişme Raporu’na göre Türkiye ve Rusya, 2013'ün ilk yarısında tüm Avrupa'da açılan toplam AVM alanının yaklaşık yarısı kadar yeni AVM alanını hizmete açtılar.  Rapora göre Türkiye, Avrupa’da en çok yeni alışveriş merkezi açan Rusya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor.

 

Yaklaşık 150 milyon m² toplam brüt kiralanabilir AVM alanına sahip Avrupa’da bu rakama, 2013'ün ilk yarısında yaklaşık 1,8 milyon m² yeni alan eklendi. Türkiye, 2013'ün ilk altı ayında 422.500 m² brüt kiralanabilir alan tamamlanmasıyla ikinci sırada yer alırken Rusya, tüm Avrupa genelinin %25'ine tekabül eden yaklaşık 456.200 m²’lik alışveriş merkezi alanını hizmete sokarak lider oldu.

Rusya ve Türkiye’yi takiben İngiltere 182.600 m² ile üçüncü sırada, Polonya ve Almanya ise 214.200 m² brüt kiralanabilir alanı piyasaya sunarak dördüncü ve beşinci sırada yer aldılar.

Raporun hazırlanmasında yer alan Cushman & Wakefield'ın Kıdemli Analisti Martin Mahmuti; gelişmekte olan Orta ve Doğu Avrupa pazarlarının AVM geliştirme faaliyetlerini kendilerine çektiğini, özellikle kişi başına AVM doyumuna henüz ulaşmamış Rusya ve Türkiye gibi ülkelerde yeni AVM inşaat faaliyetlerinin yoğunlaştığını belirtti. Ayrıca bu ülkelerin uzun vadeli büyümenin yanı sıra kısa vadede de büyüme potansiyeli olduğuna dikkat çekti.

1.000 kişiye düşen AVM alanı 109,6 m2 olan Türkiye, 261,6 m2 olan Avrupa ortalamasının altında kalarak 30. sırada yer aldı. Türkiye’de 2013’ün ikinci yarısı ve 2014 döneminde üçte birinin İstanbul'da yer aldığı 1,5 milyon m2’lik yeni alışveriş merkezi tamamlanması planlanıyor.


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05