Deprem Sigortasında Sigorta Bedeli Zamlandı!

Zorunlu Deprem Sigortası'nda sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri, yeniden belirlendi.
Deprem Sigortasında Sigorta Bedeli Zamlandı!

Zorunlu Deprem Sigortası'nda sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri, çelik, betonarme, karkas yapılarda 640 TL, yığma kagir yapılarda 460 TL, diğer yapılarda ise 240 TL olarak belirlendi.

Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimatında değişiklik yapılmasına dair tarife ve talimat Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Zorunlu Deprem Sigortası'nda sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri, çelik, betonarme, karkas yapılarda 640 TL, yığma kagir yapılarda 460 TL, diğer yapılarda ise 240 TL'ye yükseldi. Zorunlu Deprem Sigortası yapılan bir meskenin sigorta bedeli 150 bin TL'den çok olamayacak.

Zorunlu Deprem Sigortası, Doğal Afet Sigortaları Kurumu nam ve hesabına sigorta yapmaya yetkili sigorta şirketleri ve bu şirketlerin acenteleri ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulunca yetkilendirilmiş diğer kuruluşlar tarafından yapılacak. Bu tarife ve talimata göre belirlenen prim tutarı peşin olarak tahsil edilecek. Prim tutarının, taksitleri kredi kartı ile veya benzeri başka düzenli ödeme yöntemleriyle taksitlendirilebilecek.

Yetkili sigorta şirketlerine, kendileri veya acenteleri tarafından yapılan zorunlu deprem sigortası primi tutarı üzerinden İstanbul dahilinde bulunan rizikolar için yüzde 12,5 oranında, diğer illerde bulunan rizikolar için yüzde 17,5 oranında belirlenecek. Her bir sigorta sözleşmesi itibariyle yetkili sigorta şirketine ödenecek asgari komisyon 10 TL olurken, ödenen asgari komisyonun 3 TL'si sigorta şirketine, 7 TL'si acenteye ait olacak. Yukarıda belirtilen oranlar kapsamında sigorta şirketine ödenecek komisyonun 10 TL'yi aşması durumunda, acenteye verilecek komisyon, asgari tutarın altına düşülmemesi kaydıyla, sigorta şirketi ve acente arasında serbestçe belirlenecek.

Başarılı sigorta şirketlerine ve acentelerine, yukarıda belirlenen komisyon oranlarına ilave olarak, Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulunca belirlenecek esaslar dahilinde, teşvik komisyonu veya başarı ödülü verilebilecek.


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05