Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto para piyasaları son derece hareketli ve Dogecoin’de (DOGE) Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi birçok yatırımcının ilgisini çekmiş durumda.
Dogecoin (DOGE) Nedir? Dogecoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yıllar boyunca hiç kimse tarafından ciddiye alınmayan kripto para, 2021 yılının başından beri başta milyarderler olmak üzere birçok yatırımcı tarafından ciddiye alındı ve bunun sonucunda piyasanın en değerli kripto paralarından birisi haline geldi. Biz de, sizler için Dogecoin hakkında bilmeniz gereken şeyleri, altcoin haberleri ve 1 Dogecoin kaç TL konularını yakından inceleyeceğiz.

 

Dogecoin Nedir?

Dogecoin, 2013 yılında Litecoin (LTC) forku kullanılarak oluşturulmuş kripto para birimidir. Logosunu, 2013 yılında internette bir anda ünlü olan Shiba Inu cinsi bir köpekten alır. Kripto para biriminin oluşturulması, kripto paraların haberlerde sıklıkla vergi kaçırma ve kara para aklama başta olmak üzere yasa dışı kullanılması ile anılmasından dolayı Dogecoin kurucuları, sadece şaka amaçlı bir kripto para çıkardı. Bunun sonucu olarak, Dogecoin’in resminin şaka amaçlı olduğuna dair söylemler ortaya çıktı.

 

Dogecoin’in oluşturulma süreci, Oregon’da yaşayan Billy Markus’un şaka amaçlı kripto para oluşturma isteği sonucu piyasaya sürülmeye başladı. Markus’a göre Dogecoin gibi hafif coin’ler, kripto paraların toplumlar tarafından kullanılması için Bitcoin’den (BTC) daha fazla dikkat çekebilirdi. Fikirlerini harekete geçirmek isteyen Markus, başka bir yazılımcı olan Jackson Palmer ile görüşüp Dogecoin’in büyük bir şey olacağından bahsetti.

 

Litecoin’i forklayarak Dogecoin’in yazılımsal donanımını oluşturan Markus, Dogecoin hakkındaki gelişmeleri Palmer’la paylaştı. Fikri beğenen Palmer, dogecoin.com sitesinin domain’ini satın alıp ardından Dogecoin’in resmi sitesini oluşturdu. Sonrasında Markus’la Palmer’ın oluşturduğu kripto para birimi, birkaç ay içinde milyonlarca dolarlık piyasa değerine ulaştı ve günümüz seviyelerine geldi.

 

Dogecoin’in Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin’in en önemli özelliği, Litecoin forku ile birlikte oluşturularak ilk kripto paralardan birisi olmasıdır. Ayrıca, şaka amaçlı oluşturulup herhangi bir özelliği bulunmayan kripto paraların piyasasına baktığımız zaman en değerli şaka amaçlı kripto para olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak, Dogecoin’in birçok kripto para biriminden daha fazla network etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellikler dışında Dogecoin’in tüm özellikleri kripto paraların çoğunluğuyla aynıdır. Ama Dogecoin arzında herhangi bir sınır olduğunu söyleyemeyiz ve bu yüzden arzı daima değişiklik gösterir.

 

Dogecoin Nasıl Çalışır?

Dogecoin’in çalışma prensibi Bitcoin (BTC) gibi madencilik üzerinden kripto para çıkarma işleminden gerçekleşir. Bu süreçte kullanıcılar birbirlerine işlem gerçekleştirmek için işlem detaylarını girer ve ardından işlem detaylarını onaylar. Bu süreçte işlemlerin tüm ağa bildirilme durumu gerçekleşir ve mutabakat algoritması aracılığıyla işlem bir sonraki aşamaya geçirilir. İşlemler onaylanıp mutabakat algoritmaları ile doğrulandıktan sonra işlem detayları bir blok içine kronolojik olarak yerleştirilir. Blok ebatı dolduktan sonra ise son çıkarılan blok zincire eklenir ve bu süreç daima belli bir süre zarfında gerçekleştirilir.

 

Dogecoin Topluluğu Nedir?

Dogecoin topluluğu, Dogecoin’i farklı aktiviteler aracılığıyla tanıtıp daha fazla kişinin kullanmasını sağlamak amacıyla kurulan topluluktur. Bu topluluğun en önemli özelliği, kripto para ekosisteminde Dogecoin ve kripto paraların kullanımını artırmak için sosyal sorumluluk projeleri, insiyatifler ve bağış etkinlikleri sunuyor. Dogecoin topluluğu, Dogecoin ve kripto paraların kullanımını artırmak için ilk olarak Jamaika Kış Sporları Takımı’nın ihtiyaçlarının tamamını fon toplama aracılığıyla gerçekleştirdi. Bu durum ilk olarak Jamaika’nın kış sporları olimpiyatlarına katılabilmesine izin çıktı ama Jamaika Kış Sporları Takımı’nın Sochi’deki maliyetlerini karşılayamayacağı için olimpiyatlara katılma olasılığı gittikçe düşüyordu. Bunu duyan Dogecoin topluluğu, üyeler aracılığıyla ekibe çok kısa bir süre içinde 30.000 dolardan fazla fon sağlayarak Jamaika Kış Sporları Takımı’nın Sochi Kış Olimpiyatlarına katılmalarına olanak sağladı. Topluluğun diğer sosyal insiyatifi ise Afrika’da su kuyularının açılmasıyla ilgiliydi. Kenya’da Dogecoin4Water insiyatifi kuran topluluk, Kenya’daki su kuyularının açılması için 50.000 dolardan fazla fon sağladılar. Ama yine de bu insiyatiflerle çok fazla ilgi çektiklerini söyleyemeyiz. Dogecoin’in asıl ilgi çekmesini sağlayan pazarlama manevrası, ABD’nin ünlü araba yarışı olan NASCAR’daki yarışmacılardan biri olan John Wise ile 50.000 dolarlık anlaşma imzalamalarıdır. Bu anlaşmanın sonucu olarak Wise, yarış arabasını Dogecoin ile donattı.

 

Dogecoin Yorumları

Palmer ve Markus’un kripto paraların tanıtımını şaka amaçlı oluşturmalarıyla başlayan proje, zaman içerisinde birçok kişinin ilgisini çeken bir kripto para haline geldi. İlk başlarda kurucuların ellerindeki DOGE’larını satarak projeden çekilseler de, WallStreetBets ile başlayan Dogecoin çılgınlığının Elon Musk ve Mark Cuban ile desteklenmesiyle birlikte piyasa değeri en yüksek kripto paralardan birisi oldu.

 

Dogecoin Nasıl Satın Alınır

Dogecoin satın almak için Paribu, BTCTürk, Bitexen ve Binance gibi borsalardan hesap açıp kimliğinizi doğruladıktan sonra Dogecoin alım işlemlerine başlayabilirsiniz.


Paylaş:

Haberler