Emlak Konut İstanbul'da 15 yeni projeye başlayacak

Emlak Konut, bu yılın ilk 6 ayında 4 bin 487 adet konut sattı. Şirket, İstanbul’un değişik yerlerinde de 15 proje için arsa aldı.
Emlak Konut İstanbul'da 15 yeni projeye başlayacak

 

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi olan Emlak GYO, bu yılın ilk 6 ayında 4 bin 487 bağımsız bölümün satışını yaparken, 15 yeni proje için de çalışmalarını hızlandırdı. 6 milyar liralık portföy değeri ve 2002’den bu yana sattığı 68 bin konutla dünya çapında bir şirket olan Emlak Konut GYO, Temmuz 2012 itibariyle sattığı konutlardan ise 1 milyar 367 milyon TL’lik ciroya ulaştı.
 
Emlak GYO’dan yapılan açıklamada, şirketin her gün ‘kalite çıtasını daha da yükselttiği belirtilerek “Emlak Konut GYO, sektöre yön yeren, insanımızın en iyi şartlarda yaşayabileceği konutlara sahip olabilmesi amacıyla yeni projeler üretme çalışmalarını sürdürüyor” denildi. Murat Kurum’un Genel Müdürlüğü’nü yaptığı şirketin bu kapsamda 2012 içerisinde arsa tedariki çalışmalarının da hız kesmediği belirtildi.
 
Kartal’da 100 bin metrekarelik arsa aldı
 
Açıklamada “İstanbul’un muhtelif bölgelerinde özellikle TOKİ’den alınan arsalarla portföy çeşitlendirildi. Bu çalışmaların sonucunda, 2012 yılı nisan ayında TOKİ’den İstanbul Kartal ilçesinde yaklaşık 100 bin metrekare büyüklüğündeki arsa 206 milyon 625 bin lira bedelle satın alındı. Ayrıca ağustos ayında TOKİ ile yapılan protokol ile Başakşehir, Avcılar, Gaziosmanpaşa, Fatih ve Esenyurt ilçelerinde bulunan 14 adet parselden oluşan toplam 395 bin metrekare büyüklüğündeki arsalar 398 milyon TL bedel karşılığında alındı” denildi.
 
Dev projeler için imzalar tamamlandı
 
Yeni arsa alımı kadar yeni projelere de ağırlık verildiği belirtilen açıklama şu bilgiler verildi: “2012 yılının başlangıcıyla yeni projelerle ilgili çalışmalara tekrar hız verildi. Ayazma’daki ikinci projemizin ihalesini yaptık. 210 bin metrekare inşaat alanı olan Ayazma 2. etap projesinde 635 milyon TL ve KDV satış toplam gelirine karşılık şirket payı toplam gelirimiz 165 milyon 100 bin TL+KDV olacak. Batı Ataşehir’deki bir parselimizin ihalesini de çok başarılı bir şekilde tamamladık. Burada asgari şirket payı geliri 52 milyon 200 bin TL+KDV oldu.”
 
Açıklamada, ayrıca Zekeriyaköy’deki arsanın ihalesinin de mayısta yapıldığı belirtilerek “Yaklaşık 500 bin metrekarelik arazide hedef konut, ofis, ticaret alanları, sağlık tesisleri, dini tesisler ve özel eğitim alanlarının yer alacağı modern bir uydukent.Bu projenin ihalesinde asgari şirket payı geliri 476 milyon TL+KDV olarak gerçekleşti. Bu yeni projelerde yüklenici firmalarımızla sözleşmeler imzalanmış ve çalışmalara başlandı.”
 
2011 kârından 118 milyon kâr payı dağıtıldı
 
Bu yılın ilk 6 aylık döneminde 102 milyon 735 bin TL kâr eden şirket ayrıca geçen yılki faaliyetlerinden elde ettiği kârın yaklaşık 118 milyon TL tutarındaki kısmını da ortaklarına nisan ayı içerisinde nakit temettü olarak dağıttı. Bu yıl yapılan 4 bin 487 adetlik konut satışı ve 1.3 milyar liralık ciro da borsada işlem gören Emlak GYO hisselerinin üzerinde olumlu etki yaptı.
 
Açıklamada, 2011 yılını hisse başına 1.91 TL ile kapayan Emlak GYO’nun hisse değerinin geçen 9 ayda istikrarlı bir gelişmeyle 2.60 TL seviyesine ulaştığı belirtildi. Açıklamada “Aynı dönemde, borsada işlem görmekte olan hisselerimizdeki yabancı payı oranı ise yüzde 65’ler seviyesine yükseldi” denildi.
 
İstanbul finans merkezi’ndeki arsaya yoğun ilgi
 
İstanbul’u ve dolayısıyla da Türkiye’yi finans merkezi yapmak için başlatılan İstanbul Finans Merkezi’yle (İFM) ilgili çalışmalar hakkında da bilgi verilen Emlak GYO açıklamasında “Süreci yakından izlediğimiz diğer bir konu da, yalnızca inşaat sektörünün değil hükümetin, finans kuruluşlarının ve yatırımcıların da takip ettiği, İstanbul Finans Merkezi projesidir. Projelendirme ve uygulama sürecinde aktif rol üstlenmekte olduğumuz proje, 31 Ağustos tarihinde (bugün) bölgenin altyapısının inşaası amacıyla şirketimizce Finans Merkezi’nin Özel Proje ve Rekreasyon Alanı ihale süreci başlatılacak” denildi.
 
Emlak Konut’un İFM’nin merkezinde bulunan 115 bin metrekare emsal inşaat alanına sahip kendi arsasının da bu sürecin sonunda değerinin önemli ölçüde artacağı belirtilen açıklamada, 2012 yılı sonuna doğru bu arsa için yapılması planlanan gelir paylaşımı ihalesine de yoğun ilgi oluşacağı düşünüldüğü vurgulandı.
 
Yapılan açıklamada “Emlak Konut olarak sadece ev yapmanın ötesinde insanların daha iyi koşullarda hayat süreceği projeler gerçekleştirmeye devam etmek istiyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızla buradan, yakın dönemde, yeni projelerin ve uygulamaların müjdesini şimdiden halkımıza veriyoruz” denildi.

Paylaş:

HABERLER