Sağlık Sitesi|FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR

GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Metin Demirdağ:Kesinti varsa ’yatırım’ vardır

İzmir ve Manisa’da elektrik dağıtım hizmeti veren GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Metin Demirdağ, elektrik dağıtım hizmetlerinde müşteri memnuniyetinin arttırılmasının öncelikli hedefleri olduğunu söyledi.
Mail At
GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Metin Demirdağ:Kesinti varsa ’yatırım’ vardır

Kesintilerle ilgili şikayetlerin azaldığını belirten Demirdağ, “Planlı elektrik kesintisi varsa yatırım ve yenileme vardır. Yatırımlarımızı da tüketicilerimizin talepleri yönlendiriyor” dedi.  

Elektrik dağıtım hatlarına yapılan yatırımların, enerji talebine bağlı olarak planlandığını belirten GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Metin Demirdağ, planlı kesintilerin bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Planlı enerji kesintilerinin mutlaka önceden bildirildiğini ifade eden Demirdağ, “Bunlar dağıtım veya iletim sisteminde programlanmış yatırım-bakım ve onarım aşamalarında yapılan kesintilerdir. Yani arızadan kaynaklı kontrol dışı kesintiler değildir. Planlı kesintiler, yatırım çalışmalarının devam ettiği ve kontrol dışı kesintilerin azalacağı anlamına gelir” diye konuştu.  

İstediğimiz gibi kesemeyiz

Planlı kesinti duyurularının ‘Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’ gereğince 48 saat öncesinden görsel ve işitsel basının yanı sıra sosyal medya hesapları ve web sitesi kanalıyla tüketicilere iletildiğini hatırlatan Demirdağ, şunları söyledi:

“Bu kapsamdaki tüm kesintileri mümkün olduğunca geniş kitleye duyurmak için etkili iletişim çalışmaları yapıyoruz. Hizmet bölgemizde kesintilerin SMS yoluyla duyurulması için de çalışmalar sürüyor. Elektrik Dağıtım Şirketleri Derneği (ELDER) tarafından geliştirilen, akıllı cihazlarla uyumlu, konum bazlı çalışan e-kesinti uygulamasıyla da Türkiye’deki tüm kesintileri anında öğrenmek mümkün.”

“İstedikleri gibi kesiyorlar” yargısını değiştireceklerini vurgulayan Demirdağ, “Bu görüşü kafalardan tamamen atmak gerek. Biz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından denetleniyoruz. Planlı kesintilerin ne kadar süreceği, yapılacak çalışmanın içeriğine göre değişiyor. Yine de bu süre yönetmeliklerce belirlenen yıllık eşik değerlerin üzerine çıkamaz. Toplam kesinti süresinin de bir sınırı var” dedi.

Planlı kesinti ve yatırım doğru orantılıdır

Demirdağ, GDZ Elektrik Dağıtım bölgesindeki yatırımlarla ilgili şu bilgiyi verdi:

“2015’in ilk 10 ayında toplam 3 bin 770 adet planlı kesinti yapılırken sayı, bu yılın aynı döneminde 4 bin 497 adet olarak gerçekleşti. Bu kesintiler sırasında 153 milyon TL değerinde arıza, onarım, bakım ve yatırım harcaması gerçekleştirdik.  Planlı kesinti, bakım, onarım ve yatırımın habercisidir.  Yatırımlar, arızadan kaynaklanan kontrol dışı kesintileri önlememizi sağlar. 2016 yılı yatırımlarındaki yüzde 175 artış, arıza kaynaklı kesinti sayısını 2015 yılına göre yüzde 22 azaltmıştır.”

Yingli Solar, Türkiye’nin güneş enerjisinde yol haritası oturumunda

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden biri olan Yingli Solar, 23 – 26 Kasım 2016 tarihlerinde Adana HiltonSA Oteli’nde düzenlenecek 7. Türkiye Enerji Zirvesi’nde yer alacak. Yingli Solar, Türkiye’nin güneş enerjisinde yol haritası oturumunda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından törenle açılacak olan zirvenin ana oturumuna EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü katılacak.

Merkezi Çin’de bulunan, dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden Yingli Solar, enerji sektörünün önemli etkinliklerini sponsorluk yoluyla destekleme çalışmalarına bir yenisini ekliyor.

Yingli Solar Türkiye, 23 – 25 Kasım 2016 tarihlerinde Adana HiltonSA Oteli’nde Enerji Fuarcılık tarafından düzenlenecek 7. Türkiye Enerji Zirvesi’nin premium sponsoru oldu.

Güneş enerjisi paneli

7. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ikinci gününde 25 Kasım 2016 tarihinde saat 15.30 – 16.45 saatleri arasında “Güneş Enerjisinde Trendler ve Türkiye İçin Yol Haritası” konulu bir oturum düzenlenecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk’ün moderatörlüğünü yapacağı oturumda Yingli Solar Türkiye Üke Müdürü Uğur Kılıç konuşmacı olarak yer alacak.

Ayrıca oturuma GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu, GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, EnerjiSA İş Geliştirme Müdürü İbrahim Erden ve Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Yağmur Özdemir de konuşmacı olarak katılacak.


EkoRE’den Konya’ya 75.000 metrekarelik güneş enerjisi santrali

EkoRE, 2017 yılında tamamlamayı hedeflediği beş güneş enerjisi santralinden ilki olan Konya Kulu projesini hizmete soktu.EkoRE’den Konya’ya 75.000 metrekarelik güneş enerjisi santrali

75 bin metrekare üzerine kurulan ve 5 MW güce sahip bulunan Konya Kulu santralinin ardından yine Konya’nın Akören ilçesinde ve Osmaniye, Antalya, Aydın, Tokat illerinde faaliyete geçecek olan santrallerle birlikte EkoRE’nin enerji üretiminde kurulu gücü toplamda 25 MW’a ulaşacak. Toplam lisanssız GES portföyünü 120 milyon Euro’luk bir bütçeyle 100 MW’a çıkarmayı hedefleyen EkoRE’nin CEO’su Serhan Süzer, küresel hedefleri doğrultusunda yurtdışında da faaliyet göstereceklerini söyledi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektöründeki en saygın şirketleri arasında yer alan EkoRE’nin Konya’nın Kulu ilçesinde kurduğu güneş enerjisi santrali (GES) faaliyete geçti. 5 MW’lık kurulu güce sahip olan Konya Kulu GES, test aşamasını tamamlayarak Kasım 2016 itibariyle enerji üretimine başladı. 75.000 metrekare alan üzerine kurulan santral, EkoRE’nin kurulu kapasitesi 25 MW’ın üzerinde bulunan yapılmaya hazır GES projeleri serisinin ilk ayağı konumunda bulunuyor.

EkoRE’nin Konya Kulu’daki santralinde toplamda 19.328 güneş paneli ve 165 inverter bulunuyor. Yılda 8.000 MWh’ın üzerinde elektrik üreterek 2.750 civarında hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak olan santral, bir sene içerisinde 5.500 tonun üzerinde karbonun atmosfere salınımını engelleyerek doğaya önemli katkı yapacak.

EkoRE olarak güneş enerjisi santralleri proje serisine Konya Akören ve Osmaniye Düziçi’nde devam edeceklerini belirten EkoRE CEO’su Serhan Süzer, şu bilgileri verdi: “Devam eden çalışmalarımız arasında toplam 25 MW’ın üzerinde GES projesi bulunuyor. Bu projelerin ilk ayağı olan 5MW’lık Konya Kulu projesinin faaliyete geçmesiyle birlikte şimdi sırada fazlar halinde devreye alacağımız Konya Akören, Osmaniye, Antalya, Aydın ve Tokat illerinde bulunan güneş enerji santrallerimiz bulunuyor.”

Serhan Süzer, güneş enerjisi alanındaki yatırımlarının yanı sıra ilk rüzgar enerjisi santralini (RES) İzmit’in Kandıra ilçesinde 5 MW kurulu kapasiteyle kurmakta olduklarını da belirtti: “EkoRE olarak yenilenebilir enerji sektöründe pek çok farklı alanda projeler yapıyoruz ve yalnızca Türkiye içinde değil, küresel çapta da hedeflere sahibiz. Bunun için teknolojiye yatırım yapmaya başladık. Wafer, hücre ve modül süreçlerini kapsayan entegre bir üretim tesisinin temellerini Niğde Bor OSB’de attık. Tek taraflı hücrede minimum %22, çift taraflı (bi-facial) hücremizde de %25’in üzerine çıkacağımız ürünümüz bizi dünya güneş enerjisi konjonktüründe en üst sıralara taşıyacaktır. Hedefimiz Türkiye’den bir dünya markası çıkarmaktır.”

EkoRE Şirketler Grubu bünyesinde çalışmalarını sürdüren EkoRE Güneş Enerjisi A.Ş.’nin Genel Müdürü Oğuzhan Haznedar, güneş enerjisi sektörünün tüm dünyada hızlı bir yükselişte olduğunun altını çizdi: “Bu alanda eğer bilinçli hareket etmiyor ve sektörün gereksinimlerini doğru kavrayamıyorsanız sürdürülebilirlik sağlamanız mümkün değil. Şirketimiz güneş enerjisi alanında yüksek bir odaklanmayla, hem yurtiçi hem de yurtdışına yönelik detaylı bir hareket planıyla ilerliyor. Güneş enerjisi alanındaki yatırımlarımızla ülke ekonomisine, istihdama ve doğaya katkı sağlamak en büyük hedefimiz. Dünyanın en önemli güneş enerjisi firmalarıyla know-how paylaşımı yapıyor, kendi Ar-Ge birimimizle sektörümüz adına değer yaratmaya devam ediyoruz.”

EkoRE, Türkiye’nin ilk güneş paneli üretim tesisiyle Niğde’de yüzlerce kişiye istihdam yaratacak

Alanında uzun dönemli planlama çalışmalarıyla hareket eden sayılı şirket arasında bulunan EkoRE’nin yenilenebilir enerji sektörüne katkısı güneş ve rüzgar enerjisi santralleriyle sınırlı değil. Sektörde teknolojiye de yatırım yapan EkoRE, geçtiğimiz aylarda wafer, hücre ve modül üretim süreçleri ile birlikte Türkiye’nin ilk güneş paneli üretim tesisinin inşasına Niğde’de başlamıştı.

EkoRE Solar Enerji Endüstrisi A.Ş. Genel Müdürü Zorlu Yalnız konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Niğde Bor Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde 40.000 m2 alanda inşa edilmekte olan tesisimiz tamamlandığında yüzlerce kişiye istihdam yaratacak, ihracat yapacak ve böylelikle ekonomimize önemli katkı sağlanacak. Minimum 600 MWp gücünde panel üretim kapasitesiyle hem bölgenin hem de Türkiye’nin güneş paneli ihtiyacını karşılayacak üretim tesisinin 2018 yılının ilk yarısında tamamlanarak üretime başlamasını hedefliyoruz.”

 


Ortadoğu Enerji, Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni’ne Katıldı

Ortadoğu Enerji Beş Yıl İçerisinde 1 Milyon Konutun Elektrik İhtiyacını KarşılayacakOrtadoğu Enerji, Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni’ne Katıldı

ORTADOĞU ENERJİ BEŞ YIL İÇERİSİNDE 500 MW KURULU GÜCE ULAŞMAYI HEDEFLİYOR

Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni'nde, açılışı yapılan 158 şirket arasında Odayeri Çöp Gazından Elektrik Üretim Santrali ile Ortadoğu Enerji’de yer aldı.

Ortadoğu Enerji adına açılışa katılan Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi yenilenebilir enerji alanında her geçen gün artan yatırımlarımızla hem ülkemiz için üretim yapıyoruz hem de çevre kirliliğini önlemeye çalışıyoruz. Çöp gazından elektrik üretimi yapan 4 tesisimizin yapmış olduğu karbon emisyon azaltımına göre yılda 25 milyon fidanı kurtarmış oluyoruz “ dedi.  Yılda 450 milyon kWh çöp gazından elektrik üretimi yapan 4 santralin yanı sıra rüzgar enerjisi ve jeotermal enerjide de yatırımları olduklarını belirten Gür, Susurluk’ta bulunan Poyrazgölü Rüzgar Santrali’nde yıllık 100 milyon kWh elektrik üretildiğini söyledi. Jeotermal alanında ise 72 Mwe’lik santrali hayata geçirmeyi planladıklarına dikkat çeken Gür, santralin toplam yatırım bedelinin 252 milyon dolar olacağını belirtti.

Sürekli olarak mevcut santrallerin kapasitelerini arttırmak için çalıştıklarını dile getiren Gür, santrallerini önümüzdeki 5 yıl içerisinde 500 MW güce çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. Kapasite arttırımı neticesinde 1 milyon konutun elektrik ihtiyacını karşılayacaklarını da belirten Gür, ülkemizi daha çevreci ve daha yaşanabilir bir ülke haline getirmek için var gücüyle çalışmaya devam edeceklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.


Dünya Enerji Piyasaları Bu Hafta EIF’te Bir Araya Geliyor

EIF 2016 9. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı enerji sektörü üst düzey şirket yöneticilerini, karar alıcıları, enerji sektörü kanaat önderlerini, sivil toplum kuruluşları yöneticilerini, akademisyenleri ve düzenleyici kuruluşları bir araya getirecek. Dünya Enerji Piyasaları Bu Hafta EIF’te Bir Araya Geliyor

3 Kasım’da ATO Congresium’da açılacak olan fuar ve kongre  T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleşecek…

3- 4 Kasım tarihlerinde Congresıum Ankara ATO Uluslararası Kongre Ve Sergi Sarayında düzenlenecek olan Kongrede; Güneş Enerjisinden elde edilen elektriğin, Dünya Enerji Koridorlarında yer alan Türkiye’nin ileriye yönelik gelişme sürecine sağlayacağı katkılar vb. konulara dikkat çekilecek.

Rüzgar Enerjisi Yatırımlarında Proje ve İzin Süreçleri, Enerji Üretiminde Biyokütle, Enerji Santrallerinde İşletme Bakım Rehabilitasyon, Kömür Arama, üretim, zenginleştirme, sıvılaştırma, gazlaştırma, Kömür Termik santraller, rehabilitasyon, emisyon kontrolü, Elektrik dağıtım hizmetlerinde son durum ve şebeke teknolojileri, Güneş Enerjisi Teknolojilerinde Gelişmeler gibi önemli oturumların gerçekleşeceği fuarda; Enerjide ithalata bağımlı olan Türkiye için oldukça fayda sağlayacak görüşmeler yapılacak. Türkiye’nin ihtiyacı olan enerjiye, kendi yenilenebilir kaynaklarını bilinçli işleyerek, ithal enerji kaynaklarına ihtiyaç duymadan ulaşması yolunda “9. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda” önemli adımlar atılacak.

Fuar ve Kongrenin açılışını; TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman gerçekleştirecek.

 


Soyak Enerji’den jeotermal yatırımı…

Soyak Enerji Manisa’da 50 milyon dolarlık jeotermal yatırımı için ilk adımı attı.Soyak Enerji’den jeotermal yatırımı…

Konut, enerji, çimento ve döküm sektörlerinde faaliyet gösteren Soyak Holding, enerji alanındaki yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Soyak Holding bünyesindeki Soyak Enerji, HES yatırımlarından sonra, JES ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam ediyor.

Jeotermal yatırımlarına Manisa Alaşehir’de bulunan işletme ruhsatlı sahasında 10,5 MW kurulu güçle başlayan Soyak Enerji, 2018 yılında bu yatırımını devreye almayı planlıyor. Mis 1 Jeotermal Enerji Santrali için, Ağustos 2016 itibariyle üretim lisansı alındı, temel tasarım çalışmaları da tamamlanarak proje finansmanı sağlandı.

Soyak Enerji, bu saha üzerinde jeotermal kurulu gücünü yükselterek 2020 yılsonuna kadar toplam 200 milyon USD yatırım yaparak jeotermal alanında toplam 60 mw’a ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’deki enerji talebinin dünya ortalamasının neredeyse 3 katı hızla artarak 10 sene içinde bugünkü kapasitesinin 2 katı olacağı düşünüldüğünde yapılan her yerli yatırımın sektörde büyük önemi bulunuyor. Bu bağlamda Soyak Enerji, Türkiye’nin 100 milyar dolarlık enerji yatırımı planladığı önümüzdeki 10 yıl içerisinde, sektörde faaliyet gösteren ve ülkenin sürdürülebilir geleceğine yatırım yapan oyunculardan biri olmaya devam edecek.

 


EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Tuncay Mollaveisoğlu

Bir kağıt parçasına 700 bin TL!

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttıyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ