Iglo Architects, WAF Ödülleri'nde Finale kaldı!

Iglo Architects tarafından tasarlanan ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi Binası, Dünya Mimarlık Festivali (WAF) Ödülleri’nde “Ofis Projeleri” kategorisinde finale kaldı…
Iglo Architects, WAF Ödülleri'nde Finale kaldı!
Iglo Architects, Dünya Mimarlık Festivali (WAF) kapsamında düzenlenen ve mimarlık dünyasının en önemli ödüllerinden biri olarak kabul edilen WAF 2014’de finale kalma başarısını gösterdi. Londra merkezli i2i Events Group tarafından 1-3 Ekim tarihleri arasında Singapur’da gerçekleştirilecek olan Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri’nde kısa listeye kalan Iglo Architects tasarımı ICI Fabrika ve Yönetim Binası, “Ofis Projeleri” kategorisinde finalde yarışacak.
 
Bu yıl 7. kez organize edilen, son 3 senedir de Singapur’da gerçekleştirilen Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri’ne 50’nin üzerinde ülkeden çok sayıda proje başvurdu. Yarışma bünyesinde finale kalan projeler, festival süresince “Yapı”, “Proje” ve “Peyzaj” ana kategorileri altında 27 alt kategoride, aralarında Richard Rogers, Rocco Yim, Julie Eizenberg, Enric Ruiz Geli ve Peter Rich gibi mimarlık dünyasının önde gelen isimlerinin de olduğu jüri karşısında yarışacaklar. Jürinin seçtiği kategori birincileri, festivalin son gününde Dünyanın En İyi Yapısı/Projesi Ödülü için yarışacak. Böylece büyük ödülü alan proje, 3 Ekim 2014 tarihinde açıklanmış olacak.
 
Iglo Architects tarafından 11.000 m2 arsa içinde Terzioğlu Holding için tasarlanan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden ünlü tasarımcıların halı tasarımlarının üretileceği bir çeşit uluslararası halı tasarım merkezi olarak hizmet verecek olan ICI Fabrika ve Yönetim Binası, Tuzla’da Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor. Projenin yer aldığı parselin ana yoldan araç girişine uygun oluşu, bağımsız bir ofis inşa edilmesine olanak sağlamış. Çekme mesafelerinden kalan alanın, emsale göre yapılabilecek maksimum taban alanından büyük olması binanın ikiye bölünüp ofis ve üretim fonksiyonlarının ayrı bloklarda yer almasını mümkün kılmış. Üretim ve ofis bloklarının çekme sınırlarına yerleştirildiği yapı alanının orta kısmında ise iç bahçe yer alıyor. Her iki fonksiyonun birbirinden ayrıldığı yapıda iç bahçe tasarımıyla üretim ve ofis bloklarına ışık alan ekstra cepheler kazandırılmış. İki blok arasında yerleştirilen çekirdekler ile binalar arası geçişin sağlandığı projede çalışanlara yönelik olarak hizmet veren kafe ve restoranların birer cephesi de iç bahçeye yöneltilmiş.
 
Iglo Architects Hakkında:
 
2001 yılında Zafer KAROĞLU ve Esen AKYAR tarafından kurulan Iglo Architects, bugüne kadar farklı sektörlerden gelen müşterileri için Türkiye'deki birçok şehirde ve yurt dışında mimari tasarım, proje ve uygulama alanlarında hizmet verdi. Mimarlık alanında işlevsel tasarımlar ve uygun maliyetli çözümler üreten Iglo Architects, kullanıcılara yepyeni bir tasarım süreci yaşatırken, müşteri memnuniyetinden ve özenli bir ekip çalışmasından ödün vermeyerek yoluna devam ediyor.
 
ICI Uluslararası Halı Yatırım Sanayi Hakkında:
 
Terzioğlu Holding bünyesinde yer alan ICI Uluslararası Halı Yatırım Sanayi, Pazarlama ve DışTicaret A.Ş., 42 yıllık geçmişiyle Türk ve dünya halı sektörünün önemli firmalarından biridir. Firmanın ürettiği, bugün sadece müzelerde, özel koleksiyonlarda ve antika tacirlerinde bulunabilen belirli ekol ve dönemlere ait, geleneksel el halılarının röprödüksiyonlarının çok yüksek kalitesi ve başarısı, prestijli, uluslararası halı yarışmalarında alınan ödüller ve uluslararası müzayede evlerinin raporlarıyla tescillenmiştir. Firma son 5 yıldır, geleneksel el dokuması halılar yanında, eski kullanılmış el dokuması, Anadolu halı ve kilimlerini (daha değerliye) dönüştürerek patchwork halı, kilim ve mobilyalar da üretmektedir. Bu alanda gerek ürünlerinin kalitesi, gerekse üretim kapasitesi bakımından dünyanın en büyük firması olan ICI, kaliteli ürünlerinin yanı sıra, etik ticaret ilkeleri ve çevre duyarlılığı ile de önemli bir profile sahiptir. ICI, üretim süreçleri ile birlikte, üretim tesislerini de çevre dostu, enerji-verimli hale getirmek üzere, Iglo Architects tarafından tasarlanan yeni binasını LEED sertifikasyonu ile inşa etmektedir.

Paylaş:

HABERLER