İzmir İçin Büyük Projelere Başlanıyor!

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, seçim öncesinde İzmir için açıklanan 35 projeden en az birkaç tanesinin birkaç ay içinde temelinin atılacağını veya başlayacağını açıkladı.
İzmir İçin Büyük Projelere Başlanıyor!
Öncelikli projelerin belirlenmesi için İzmirli kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile önümüzdeki günlerde Ankara'da görüşme yapacaklarını söyleyen Bakan Yıldırım, yatırımların gerekçesiz, ideolojik davalarla engellenmek istenmesi durumunda özel kanun çıkaracaklarını da söyledi.
 
Yıldırım, "Gerekirse özel kanun çıkarırız. Ama önce mevcut yapıda yatırımları başlatacağız. Tosluyor muyuz, taslamıyor muyuz bakacağız. Daha önce karar verilen, başlamayı bekleyen 3-4 projede bu ay içinde başlayacak" dedi.
 
ÖNCELİK SIRASI
 
Bakan Yıldırım, İzmir'de partisinin milletvekilleriyle Kordon'daki Deniz Restoran'da öğlen yemeğinde bir araya geldi. Yemek öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, İzmir için açıkladıkları, "35 İzmir'e 35 proje"nin 2011-2015, 2015-2019, 2019-2023 olmak üzere 12 yıllık üç dönemi kapsadığını, tamamının 4 yılda bitirilmesine fiziken ve zaman olarak imkan olmadığını belirtti. Yıldırım, "Bu nedenle de öncelikleri mutlaka belirlememiz lazım. Önümüzdeki günlerde İzmir'in sivil toplum kuruluşlarıyla kanaat önderleriyle bu öncelikler konusunda bir değerlendirme yapacağız. Onların görüşlerini de aldıktan sonra çalışmalarımıza süratle başlayacağız. Önümüzdeki birkaç ay içinde en az birkaç projenin temelini atacağız, başlangıcını yapmış olacağız. Bunlardan bazılarını zaten yaptık. İzmir-İstanbul otoyolu, Kuzey Ege Çandarlı Limanı başladı. Başlamayı bekleyen 3-4 tane daha projemiz var. Bir ay içinde bunlara da başlatmış olacağız" dedi. Yıldırım, Başbakan Erdoğan'ın hükümet programını okurken açıkladığı İzmir-Ankara hızlı tren projesinin de bu yılın yatırım programında yer aldığını, projenin Ankara-Afyon ve Afyon-İzmir olmak üzere iki etap halinde ihale edileceğini belirterek, "Bu yıl tercihen İzmir tarafından en az bir etap ihale edilmiş olacak" diye konuştu.
 
İnciraltı ile Bostanlı arasına yapılacak tüp geçit projesiyle ilgili kısa vadede, proje, güzergah, sondajlar ve uygulama projeleri yapılacağını söyleyen Yıldırım, "Bu dönem bunlarla meşgul alacağız. Aynı zamanda da yap-işlet-devret modelinin hazırlıkları yapılacak" dedi.
 
"İŞBİRLİĞİ YAPILIR"
 
Yerel yönetimlerle seçim öncesindeki gibi işbirliğinin devam edip etmeyeceğine ilişkin bir soruyu "Etmemesi için bir neden yok" diye yanıtlayan Yıldırım, "Amaç İzmir'e, İzmirliye hizmet etmek. Bu konuda bizim herhangi bir önyargımız yok. İzmirlilere hizmet söz konusu olunca biz sonuna kadar işbirliğine hazırız. Yeter ki, zorlaştırıcı olmayalım kolaylaştırıcı olalım" dedi. Yıldırım, İzmir'in deniz ulaşımıyla ilgili de düşüncelerinin olduğunu ancak bizzat deniz taşımacılığı yapma niyetinde olmadıklarını belirtti.
 
İzmir'de yapılacak projelere dava açılması ve çeşitli kesimlerden bu projeleri engellemeye yönelik girişimler gelmesi durumuna karşı yasal düzenleme düşünülüp düşünülmediğinin sorulması üzerine Yıldırım, "Yasal düzenleme yapma sözünü daha önce vermiştik. Eğer İzmir'de işlerin yürütülmesi esnasında zorluk çıkarılırsa, hiçbir gerekçesi olmayan ideolojik amaçlı engellemeler olursa gerekirse özel kanun çıkarırız demiştim. Bu sözümüz geçerli. Ama önce mevcut yapıyı deneyeceğiz. Bir göreceğiz. Bir yerel tosluyor muyuz bakalım. Denemeden hemen böyle bir yola başvurmamız doğru olmaz" dedi.
 
Kaynak:Yeni Asır

Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05