'İzmir'de talep küçük dairelere kaydı'

Günkon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şefik Güngör, İzmir'de talebin küçük dairelere kaydığını belirterek "Özellikle 1+1 ve 2+1 dairelerin, artık daha fazla talep göreceğini düşünüyorum" açıklamasında bulundu.
'İzmir'de talep küçük dairelere kaydı'

 

İzmir Karşıyaka'daki Kaya Prestige Konutları'nı inşa eden Günkon İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şefik Güngör, ntvmsnbc'ye verdiği özel röportajda, "İzmir'de küçük dairelere talep çok artarken büyük dairelere talep azaldı. 1+1 ve 2+1 dairelerin, artık daha fazla talep göreceğini düşünüyorum. Bizim düşüncemiz de daha küçük metrajlı konutlar yapmak" dedi.
 
Gayrimenkul sektörünü 2013'te neler bekliyor?
 
 
"Piyasadaki darlığın gayrimenkul sektörünü olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Kentsel dönüşümün nasıl olacağı konusunda henüz netlik yok, çok zor bir proje görüntüsü veriyor ama temennim başarılı olması."
 
İzmir'de en çok ne tür konutlar talep görüyor?
"Bizim bitirip çok önemli kısmını zorlamadan sattığımız 'Kâya Prestij Konutları' üst gelir grubuna hitap ediyor ve belirgin avantajları var. İzmir, İstanbul ve Ankara gibi geliri çok yüksek olan bir şehir değil. Dolayısıyla fiyatlar daha uygun. Site türünde, ulaşımı kolay, otopark sorunu olmayan projeler daha başarılı oluyor. Yeni açılan ve mevcut üniversitelerde okuyan öğrencilerin barınma ihtiyacı, yaşlı nüfus ile bölünmüş ailelerin sayısındaki artış ve fiyat uygunluğu nedeniyle 1+1 ve 2+1 dairelerin, artık daha fazla talep toplayacağını düşünüyorum."
 
Bölgelere göre öne çıkan farklılıklar nedir?
"Bizden daire almak için gelen ve dairelerimizi çok beğenmesine rağmen merkeze yürüme mesafesinde olmadığı için vazgeçen aileler çok oldu. Araç kullanmayanlar düzayak yerleri tercih ediyorlar. İzmir'in gelişim yönlerine bakacak olursak en çok yenilenme ve gelişme beklenen aksı Menemen'e doğru giden Çanakkale yolu gözüküyor. Burada en olumlu faktör metro sistemine ulaşım, olumsuz faktörler ise zeminin durumu ve Harmandalı çöplüğü ile pis su arıtma tesisinin etkileri."
 
 
 
 
İzmir'de son 10 yılda konut tercihlerinde nasıl bir değişim oldu? 
 
"Ana caddeler üzerindeki konutlar gürültü, egzoz dumanı ve otopark zorluğu nedeniyle tercih edilmez hale geldi. İkinci el ve 2000 yılından önce yapılmış konutlara ilgi çok azaldı. Evlerini değiştirmek isteyenler eski evlerini satmakta güçlük çekiyorlar. Küçük dairelere talep çok artarken büyük dairelere talep azaldı. Site türü, otopark sorunu olmayan, sosyal donatısı olan projelere ilgi arttı."
 
Mevcut projenizin özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
 
"Şu anda bitirip müşterilerimize teslim ettiğimiz 'Kâya Prestige Konutları' yer seçimi, projelendirme ve imalat kalitesi açısından iyi bir proje. Zemini kaya, tüm Körfez manzarasını kesintisiz alıyor ve otoyola hemen bağlanma imkanı sunuyor. Binalar tünel kalıp sistemi ile yapıldı tüm ihtiyaçlar çok iyi düşünülüp tasarlandı. Siteyi herkesin ihtiyacını karşılayacak şekilde yürüme, spor, alışveriş, yüzme, ortak hacimler ve her daireye 2 kapalı otopark düşecek şekilde projelendirdik ve başarılı olduk."
 
 
Daire fiyatları nedir?
 
"Biz kafaları karıştırmamak için hep net daire metrekare alanından gittik. Başlangıç fiyatlarımız ortalama 2500TL/m² civarında idi, bugün ise elimizde kalan son dairelerimizin fiyatları 3100TL/m² civarında. Şubat 2011'de başladığımız 300 konut ve 4 villa inşaatının A parselini Temmuz 2012'de, B parselini ise 2012 sonunda teslim ettik. Yaptığımız 4+1 daireleri, %18 KDV nedeniyle daha ucuz satmak zorunda kaldık. Bu yeni KDV düzenlenmesinin doğru bir tercih olduğuna inanıyorum ancak ilk senelerde satıcı ve alıcılar birlikte hareket ederek düşük beyanda bulunabilir, gerçek beyanda bulunanlar ise satışta zorlanabilir."
 
Yatırımcılara ne kadarlık bir kazanç vaat ediyorsunuz?
 
"Öncelikle ifade edeyim ki yatırım için daire alınmaz düşüncesindeyim ve bu fikrimi de her müşterimize açık ve net olarak beyan ederim. Şu anda arsa sahipleri kendilerine kalan dairelerin bir kısmını bizim fiyatlarımızın üstünde satıyorlarsa demektir ki bizden daire alanlar epeyce kazançlı çıktılar. Ancak yine tekrar ediyorum her ailenin veya bireyin kendisinin rahat yaşayabileceği bir konutu olmalı ve bu konutun değerindeki artış hiç hesaba katılmamalı. Bizim müşterilerimizin önemli bir kısmı kendi konutlarında oturuyor veya şimdilik boş tutuyor. İzmir'e henüz gelemeyecek durumda olan az sayıda sakinimiz de dairelerini kiraya verdi."
 
Yeni projeleriniz nedir?
 
"Özellikle hangi tipte olursa olsun yeri uygun olmayan projelere girmeyeceğiz. Bu sene ve gelecek sene için düşüncemiz daha küçük metrajlı ve daha ekonomik konutlar yapmak. Bunun dışında imalathane, depo, alışveriş merkezi gibi seçenekler önümüze gelirse değerlendireceğiz. Şu anda başlamak üzere olduğumuz üç proje var, ruhsatları alır almaz bilgisini paylaşacağız."
 
Teşekkürler...
 

Paylaş:

HABERLER