JCR'dan Ağaoğlu'na Yatırım Yapılabilir Notu

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki Akdeniz İnşaat’ı yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirerek Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu BBB + (Trk) görünümünü ise “Pozitif”, Kisa Vadeli Ulusal Notu’nu A-2 (Trk) görünümünüde “Pozitif” olarak belirledi.
JCR'dan Ağaoğlu'na Yatırım Yapılabilir Notu

JCR ayrıca Ağaoğlu’nun Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para ve Yerel Para Notları Ülke Notu’nu tavan puan olan ‘BB’olarak gösterdi. Desteklenme Notu’na ve Ortaklardan  Bağımsızlık Notu’na ise B olarak verdi.

JCR derecelendirme ile ilgili yayınladığı raporda şu ifadelere yer verdi: 2012 yılında da finansal performansı iyice yükselen Grup, son dört yıllık süreçte sektörün oldukça üzerinde bir bileşik büyüme seviyesine ulaşmıştır. 2012 yılında, esas faaliyetlerinin yanında portföyündeki yatırım amaçlı gayrimenkullerin değer artışlarının da katkısıyla önemli oranda karlılık kaynağı ve büyüme imkanı sağlamıştır. Yürüttüğü projelerdeki başarılı pazarlama faaliyetleriyle kısa sürede gerçekleştirdiği yüksek oranlı satışlardan kaynaklanan fon girişleri şirketin likidite yönetimine önemli katkı sağlamış ve grubun iş hacminin artmasına rağmen finansal yükümlülüklerinde önemli oranda azalma ve sirketin finansal yapisini daha da güçlendirmiştir.

Raporda ayrıca, grubun etkin pazarlama faaliyetleri, marka bilinirliğinin artması, enerji yatırımlarının tamamlanması ile birlikte satış gelirlerine olumlu katkı sağlayacak olması ve artan faaliyet hacminin grubun ulusal ölçekteki notunun gelecek görünümünün “pozitif” olarak belirlenmesine ana neden olarak gösterildi.

Alınan reyting raporunun sonuçları şirkete nasıl yansıyacak?

Orta vadeli finansal enstrumanların ihracına hazırlanmakta olan sirketin yurt dışından daha uygun koşullarla fon temini konusunda önemli bir adım teşkil edecektir. Sektorde ilk kez yapılacak olan yurtdışı  Sukuk ihracında başarılı olmasına vesile olacaktır.

JCR Eurasia Rating'in derecelendirme süreci; ülke ratingi, bankalar, finans kurumları, sigorta şirketleri, kamu kurumları, kurumsal sınai ve ticari şirketleri, KOBİ’ler, yerel idareler, tahvil ve yapılandırılmış finansman alanındaki ihraçlar ve projeler alanlarında geçerli olacak potansiyel rating gruplarını ve kurumsal yönetim hizmetlerini kapsamaktadır.

 

 


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05