Kiracıların Beklentileri Gerçekleşmedi

Borçlar Kanunu’nda yer alacak ve kiracıların korunmasına yönelik düzenlemelerin, 1 Temmuz itibarı ile yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Ancak, Kiracıların umutla beklediği düzenleme 8 yıl sonraya ertelendi.
Kiracıların Beklentileri Gerçekleşmedi

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun konu hakkında şunları dile getirdi: “2020 yılına ertelenen 10 kritik düzenleme aslında tamamen kiracıyı korumaya yönelikti. Örneğin, düzenlemeye göre; depozito 3 ayın kira bedelini aşmayacaktı. Kira artışı ÜFE’yi geçemeyecek, döviz kiralarında 5 yıl süre ile kira artışı yapılamayacaktı. Şimdi ise, mevcut kira sözleşmelerinde yer alan hükümler uygulanmaya devam edecek.”

Açıklamasında, sektördeki satış durgunluğuna tekrar değinen, Erilkun; Son dönemde faizler, bedelli askerlik, kentsel dönüşüm ve 2b arazilerinin satışı gayrimenkul satışlarında ciddi bir talep düşüklüğüne neden oldu. Bu satışların azalması, birçok bölgede uzun zamandır boş olan kiralık dairelere olan talebi artırdı. Hatta birçok emlak ofisi bu dönemlerde ağırlıklı olarak konut kiralama işlemleri yaptı.  Düzenlemeler 1 Temmuz’da yapılmış olsaydı, sektör ve kiracılar bundan olumlu yönde yansımalar alacaktı. Düzenlemelerin ertelenmesi elbette kiracılar kadar sektör içinde olumsuz bir gelişme olduğunu belirtti.

Ayrıca Hakan Erilkun; İstanbul’da; ortalama 90m2 ve 2+1 olan dairelerde, en düşük kiranın 500 TL, en yükseğinin de 2.450 TL civarında seyrettiğini sözlerine ekledi.


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05