Kiracıların Beklentileri Gerçekleşmedi

Borçlar Kanunu’nda yer alacak ve kiracıların korunmasına yönelik düzenlemelerin, 1 Temmuz itibarı ile yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Ancak, Kiracıların umutla beklediği düzenleme 8 yıl sonraya ertelendi.
Kiracıların Beklentileri Gerçekleşmedi

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun konu hakkında şunları dile getirdi: “2020 yılına ertelenen 10 kritik düzenleme aslında tamamen kiracıyı korumaya yönelikti. Örneğin, düzenlemeye göre; depozito 3 ayın kira bedelini aşmayacaktı. Kira artışı ÜFE’yi geçemeyecek, döviz kiralarında 5 yıl süre ile kira artışı yapılamayacaktı. Şimdi ise, mevcut kira sözleşmelerinde yer alan hükümler uygulanmaya devam edecek.”

Açıklamasında, sektördeki satış durgunluğuna tekrar değinen, Erilkun; Son dönemde faizler, bedelli askerlik, kentsel dönüşüm ve 2b arazilerinin satışı gayrimenkul satışlarında ciddi bir talep düşüklüğüne neden oldu. Bu satışların azalması, birçok bölgede uzun zamandır boş olan kiralık dairelere olan talebi artırdı. Hatta birçok emlak ofisi bu dönemlerde ağırlıklı olarak konut kiralama işlemleri yaptı.  Düzenlemeler 1 Temmuz’da yapılmış olsaydı, sektör ve kiracılar bundan olumlu yönde yansımalar alacaktı. Düzenlemelerin ertelenmesi elbette kiracılar kadar sektör içinde olumsuz bir gelişme olduğunu belirtti.

Ayrıca Hakan Erilkun; İstanbul’da; ortalama 90m2 ve 2+1 olan dairelerde, en düşük kiranın 500 TL, en yükseğinin de 2.450 TL civarında seyrettiğini sözlerine ekledi.


Paylaş:

HABERLER