'Konut Fiyatları Yüzde 10 Artacak'

TBMM'de kabul edilen Mütekabiliyet Yasası 15 güne kadar yürülüğe girecek, bu süreç sonunda konut fiyatlarında yüzde 10 civarında artış yaşanması öngörülüyor..
'Konut Fiyatları Yüzde 10 Artacak'

Yabancılara konut satışının yolunu açan yasa, 15 güne kadar yürürlüğe girecek. Kanunla birlikte fiyatlar da artacak.
TBMM'de kabul edilen ve yabancıya mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası'nın yürürlük tarihinin 6 ay önceye çekilmesi, konut sektörüne büyük bir hareket getirirken, ev fiyatları da yükselecek. Yaz döneminde sektörün hareketlendiğini dile getiren yetkililer, Cumhurbaşkanı'nın onayının ardından konut satışlarının başlayacağını, bu sürecin de en fazla 15 gün olduğunu hatırlatıyor. Sektör temsilcileri, “Ev almak isteyen elini çabuk tutsun. Yabancılar akın ettiği zaman fiyatlar yükselir” dedi. Fiyatların ilk etapta yüzde 10 civarında yükseleceğini tahmin eden yetkililier, “Eğer bugün almayı düşündüğünüz ev 100 bin liraysa, yasa yürürlüğe girdiği zaman 110 bin liraya yükselecek” uyarısında bulundu. Mülk satışında 2012 yılının kaybedilmemesi için yasanın 6 ay erken yürürlüğe girmesi kararı alındı.
 
MÜTEAHHİTLER BASTIRDI
 
TBMM Genel Kurulu'nda verilen bir önergeyle, yasanın  çıkar çıkmaz yürürlüğe girmesi sağlandı. Müteahhitlerin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın kapısını çalarak, “Bir an önce konut satışına başlayıp ekonomiyi büyütelim” talebinde bulunduğu öğrenildi. Müteahhitler, Türkiye'de konut satışının yaz döneminde patlama yaptığına dikkat çekerek, yabancılara satışta 2012 yılının kaybedilmemesi çağrısında bulundu. Böylece kanunun 6 ay sonra yürürlüğe girmesi öngörülürken, inşaat sektöründen gelen talepler doğrultusunda yürürlük tarihi öne çekildi. Konuya yönelik olarak bilgi veren Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu da yasanın 6 ay erkene alınmasıyla bu yıl yaklaşık 20 milyar dolar gelir sağlanacağını söyledi. Yabancıya konut satışından önümüzdeki 10 yılda yaklaşık 300 milyar dolar gelir bekleniyor.
 
İnan: Evler ucuza gitmesin
 
İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, yasanın sektör için olumlu olduğunu belirterek, “Turizmdeki gibi olmasın. Çok iyi bir turizm destinasyonu olan Türkiye, bu zamana kadar parasız turiste hizmet etti. Yabancılar zaten bu yasayı bekliyordu. Yabancıya mülk satışında problem olmaz. Ama bizim iyi markalı konutlar yaparak yabancıya yüksek fiyattan satabilmeliyiz. Alanya'da Antalya'da metrekaresi 1000 euroya yabancıya konut satılıyor. Yani bedava sayılır. İstanbul'un kuzeyinde ikinci şehir imar edilecek. Devletin Türkiye markasını iyi tanıtması gerekiyor. Londra'da 100 milyon dolara daireler satılıyor. Bunlar gözönüne alınmalı” dedi.

Kaynak : Star Gazetesi


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05