Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi?

Konut kredisi faiz oranlarında son haftalarda görünen düşüş eğilimi ev satın almak isteyenleri umutlandırıyor.
Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 2011 yılında aldığı kararlar sonucu artan konut kredisi faiz oranları düşüş eğilimine girdi.  
Merkez Bankası tarafından açıklanan, bankalarca TL üzerinden açılan konut kredilerine uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranları incelendiğinde, faiz oranlarında son haftalarda görülen düşüş eğilimi, konut kredisi faiz oranlarında seyrin aşağı yönde olduğunu gösteriyor.

Özellikle 2011 yılının ikinci yarısından itibaren konut kredisi faiz oranlarının 10 Şubat itibariyle gerileme eğilimine girdiği görülüyor.
 
Yatırım Finansman GYO Analisti Hüseyin Merdan Geyik, değerlendirmesinde, 2011’in ikinci yarısından itibaren kredi faiz oranlarındaki artışlardan dolayı Emlak Konut GYO ve Sinpaş GYO’nun performansının baskı altında olduğunu kaydederek, kredi faiz oranlarındaki aşağı yönlü eğilim, 2B yasası ile ilgili gelişmeler ve yabancılara konut satışının önünü açan mütekabiliyet yasasının GYO hisselerinin performansını olumlu etkilemesini beklediklerini belirtti.

Bir süredir yüzde 1.13-1.14 seviyelerinde olan aylık  konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.10 seviyesine gerilemesinin sert bir düşüşe işaret ettiğine değinen Geyik, aylık konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.0 seviyesine doğru gerilemeye devam etmesi halinde GYO şirketlerine olan ilginin artacağı beklentisi içerisinde olduklarını dile getirdi.
 
BGC Partners GYO analisti Zeynep Karaman, gelecek olan yasaların 2012 yılında GYO’ları olumlu etkileyebileceğini bildirdi. Akbank’ın Mart sonuna kadar uyguladıkları konut kredisi kampanyası haricinde henüz başka bir bankanın faiz oranlarında indirime gitmediğini kaydeden Karaman, düşüşün genel trend olması durumunda kötü hava şartlarından olumsuz etkilenen sektör için olumlu bir gelişme olabileceğini bildirdi.


Paylaş:

HABERLER

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05