Elektrik zammı tüketicileri etkilemeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren tüketicilere uygulanacak elektrik tarifeleri fiyatlarında artış yaptı.
Elektrik zammı tüketicileri etkilemeyecek

 Buna göre daha önce elektrik tedarik şirketi değiştirmemiş tüketiciler Nisan’dan itibaren yaklaşık yüzde 2,8 oranında daha yüksek elektrik faturası ödeyecek.

EPDK tarafından bu yılın Ocak ayında alınan bir başka karara göre ise aylık 70 Lira ve üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler cep telefonu operatörü değiştirir elektrik tedarik şirketi değiştirebiliyor. Tedarik şirketi değiştiren tüketiciler ise daha cazip fiyatlar sunan şirketleri tercih ederek daha ucuz elektrik faturası ödeyebiliyor. Bu durum ise tüketicilerin serbest piyasadan yararlanabilecekleri ve bu yapılan fiyat değişikliğinden etkilenmeden elektrik kullanabilecekleri anlamına geliyor.

Yapılan zam tedarikçi değiştireni etkilemiyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan elektrik tarifeleri karşılaştırma internet sitesi EnCazip'in kurucu ortağı Çağada KIRIM, “EPDK 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere ulusal elektrik tarife fiyatlarına zam yaptı. Ancak aynı kurum tarafından daha önce alınan bir kararla 70 Lira ve üzerinde fatura ödeyenler tedarikçi değiştirme hakkını kazanmıştı. Bu zam oranı, tedarikçi değiştirerek elde edilecek tasarruftan daha düşük bir seviyede kaldı. Çoğu serbest tüketicinin henüz tedarik şirketi değiştirmediğini düşünürsek tedarikçi değiştirecek tüketicilerin bu zamdan etkilenmeyeceğini, hatta bu orandan fazla tasarruf edeceğini söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Türkiye hala en ucuz elektrik kullanan ülkelerden biri

Elektrik fiyatlarının neden zamlandığı sorularına da yanıt veren Kırım görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Tüm dünyada enerji fiyatları daima yukarı yönlü eğilim içinde. Neticede enerji kaynakları sınırlı ancak enerjiye olan talep her geçen gün artıyor. Sınırlı bir kaynağa olan talebin artması durumunda fiyatların yukarı doğru çıkması sürpriz değil. Yani enerji fiyatlarının yukarı yönlü trendi global bir durum, ancak diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye hala elektrik enerjisini ucuza kullanan bir ülke olarak ön plana çıkıyor.”

EPDK’nın kararlarına göre Türkiye’de aylık 70 Lira ve üzerinde fatura ödeyen herkes elektrik tedarik şirketi değiştirebiliyor. Tedarik şirketlerine direkt olarak ya da karşılaştırma sitelerini kullanarak ulaşıp sözleşme yapan tüketiciler bir aylık elektrik faturalarını bedavaya getirebiliyor. Tüketicilerin tedarik şirketi değiştirmek için sözleşme imzalamaları ve güncel elektrik faturalarını şirkete iletmeleri yeterli. Bu işlemden sonra tedarikçi değişikliği sistem üzerinden yapılıyor ve geçiş esnasında elektrik kesintisi kesinlikle yaşanmıyor. Serbest piyasanın gelişimi tüketicilere daha iyi hizmet ve daha cazip fiyatlar olarak geri dönüyor.

 


Paylaş:

Enerji Sektöründe Son Gelişmeler
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48