Sağlık Sitesi|FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
banner

İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR

Zorlu Elektrik Yeni Kampanyalarla Büyüyor

Rekabetçi fiyatlar ve müşteri ihtiyaçlarına göre sunduğu cazip fırsatlarla Türkiye genelindeki serbest tüketicilere ulaşan Zorlu Elektrik, Türk Hava Yolları ile yürüttüğü iş birliğine yeni bir kampanya ekledi.
Mail At
Zorlu Elektrik Yeni Kampanyalarla Büyüyor

Zorlu Elektrik’e geçerek Artısı Mil Tarifesini seçen müşteriler ödedikleri elektrik faturaları oranında mil kazanmayı sürdürürken, sınırlı bir süre için Zorlu Elektrik’e geçen ilk 500 abone de, artı 10 bin mil kazanıyor.  

Zorlu Elektrik, Türk Hava Yolları iş birliğini yeni kampanyalarla büyütüyor. Türk Hava Yolları ile birlikte yürüttüğü iş birliği kapsamında bireysel ve kurumsal tüketicilerine Zorlu Elektrik’e geçerek Artısı Mil Tarifesini seçmeleri durumunda faturaları oranında 500 bine varan mil kazanma imkanı sunan Zorlu Elektrik, şimdi Zorlu Elektrik’e geçen ilk 500 aboneye de artı 10 bin “Hoş geldin” mili kazandırıyor.

Zorlu Elektrik müşterileri, bilgilerini güncelledikleri veya otomatik ödeme talimatı verdikleri zaman da mil kazanabiliyorlar. 2017 sonuna kadar bilgilerini güncelleyen aboneler 1.000 mil, otomatik ödeme talimatı verenler ise 3 bin 750 mil kazanma imkanı yakalıyor. Geçtiğimiz yıl Türk Hava Yolları ile iş birliği anlaşması imzalayan Zorlu Elektrik, 2018 sonuna kadar Miles&Smiles’tan 300 milyon mil kazanma fırsatını abonelerine sunmayı hedefliyor.

Artısı 2 Ay Bedava, Artısı Vestel

Aylık faturası 82 TL’nin üzerinde olan serbest tüketicileri cazip fırsatlar ve elektrik tüketim alışkanlıklarına göre rekabetçi fiyatlarla buluşturan Zorlu Elektrik, sahip olduğu yaygın bayi ve saha ekipleri ile Türkiye genelindeki tüm abonelere ulaşabiliyor. Zorlu Elektrik’in müşterilerinin beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik oluşturduğu kampanyalar arasında ilk 2 ay elektrik faturası ödememek de yer alıyor. Zorlu Elektrik’e geçerek 24 ay kalma sözü verenler, ilk 2 aylık faturalarını tüm vergiler dahil olmak üzere bedavaya getirebiliyorlar.

Artısı Vestel tarifesinde ise Zorlu Elektrik’e geçen serbest tüketiciler ödedikleri elektrik faturalarına göre Vestel ürünlerinden birine sahip olabiliyorlar. Seçilebilecek Vestel hediyeleri arasında Vestel Venus akıllı telefon, Vestel TV, Vestel tablet veya Vestel klima yer alıyor.  

Zorlu Elektrik’in sunduğu tüm fırsat ve avantajlara yenilediği www.zorluelektrik.com sitesinden ulaşmak mümkün. 

CLK Boğaziçi Elektrik, Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'nun 2016 verilerini açıkladı

2016’da İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 136.588 yeni konutun kapısı ilk kez açıldı CLK Boğaziçi Elektrik, Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'nun 2016 verilerini açıkladı

CLK Boğaziçi Elektrik tarafından 3 ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu, 2016 yılının tamamına yönelik gayrimenkul hareketlerini rakamları ile ortaya koydu. Rapora göre 2016’da İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 478.466 taşınma yaşanırken, 136.588 konutun kapısı da ilk kez açıldı. Yeni konutlara geçişte en büyük hareket yılın son çeyreğinde yaşandı. En az taşınma hareketi ise temmuz ayında görüldü.

Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nda 11 aylık dönemde 18.585 konutun yıkıldığı ortaya çıktı. Bu da kentsel dönüşüm nedeniyle her gün yaklaşık 55 konutun yenilenmek için yıkıldığı anlamına geliyor. 2016 yılında yabancı abone sayısı bir önceki yıla göre yüzde 82 artarak 34.030’a ulaşırken, 141 ülke vatandaşının oturduğu İstanbul’un Avrupa yakasında ilk sırayı 12.536 ile Suriyeliler alıyor. Abonelikte Suriyelileri Irak, İran, Afganistan, Azerbaycan ve Çin vatandaşları izliyor.

Toplam 4,2 milyon abonesiyle Türkiye’nin en büyük perakende elektrik satış şirketi olan CLK Boğaziçi Elektrik tarafından 3 ayda bir açıklanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu, 2016 yılında İstanbul Avrupa Yakası’nın ‘gayrimenkul röntgenini’ çekti. 2016 yılın tamamını kapsayan yıllık raporda, toplam taşınma adedi, yeni ve ikinci el konutlara geçiş rakamları, kentsel dönüşümün sonuçları ve yabancıların milliyetlerine göre gayrimenkul edinimi net olarak ortaya konuldu.

CLK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin teknolojiye yaptığı yatırımlarla anlık olarak izlediği elektrik abonelerinin başvuru ve ikamet değişikliklerinden hareketle hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre 2016 yılının tamamında 478.466 taşınma hareketi yaşandı. Yani yaklaşık yarım milyon hane 2016’da yer değiştirdi. Bu dönemde yeni konutlara geçişlerin oranı bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 136.588’e ulaştı. İkinci el konutta kullanıcı değiştiren konut sayısı ise 341.878 olarak gerçekleşti.

YABANCIYA VATANDAŞLIK KANUNU ETKİSİ RAPORDA HEMEN GÖRÜLECEK

CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu ile İstanbul Avrupa Yakası’nda 2016 yılı boyunca gayrimenkul hareketlerini net olarak ortaya koyduklarını belirtti. Rapor sayesinde İstanbul’da yeni konutların hangi bölgelerde geliştiğini ve ikinci elde konut hareketliliğini görebildiklerini anlatan Bakal, yıkımı gerçekleşen konut istatistikleri ile de hayati öneme sahip kentsel dönüşüm etkisini ortaya çıkardıklarını kaydetti.

Raporun Türkiye ekonomisinin dinamosu gayrimenkul sektöründeki aktörler tarafından kendilerine bir yol haritası olarak seçildiğine dikkat çeken Bakal, rakamlara göre İstanbul’daki yeni konut yapımının ülke büyümesine olumlu katkı sağladığını görmenin mümkün olduğunu kaydetti. Bakal, “Bu verilerden hareketle İstanbul’un hangi bölgesinde büyüme ve yatırım ihtiyacı olduğunu rakamlarla gayrimenkul sektörünün hizmetine sunuyoruz. Gelen olumlu tepkilerle Raporumuzu daha da çeşitlendirme yoluna gidiyoruz. Yeni bir gelişme olarak artık 1 milyon dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık verileceği Türkiye’de biz de Gayrimenkulün Enerjisi Raporumuzun içeriğinde yabancı oturumcu sayı ve milliyetleri istatistiklerine ağırlık vereceğiz” dedi.

HER GÜN 374 AİLE YENİ KONUTUNUN KAPISINI AÇTI

Gayrimenkulün Enerji Raporu’nun verilerine göre 2016 yılı içinde yeni konuta geçişlerin arttığı dönem 14.467 adet ile mayıs ayında oldu. Yılın en düşük hareketi 7.231 adet ile temmuz ayında gözlendi. 2016’nın son çeyreğinde yeni konutlara geçişteki toparlanma ise dikkat çekti ve bu dönemde geçen yıla göre yüzde 20’lik bir artış meydana geldi. 2015 yılının tamamında her gün 314 aile yeni konutlarının kapısını ilk kez açarken, bu rakam 2016’da 374’e yükseldi.

SIFIR KONUTLARIN YÜZDE 37,5’İ AVCILAR, ESENYURT, BEYLÜKDÜZÜ VE BAŞAKŞEHİR’DE

2016 yılının tamamında yeni konutlara en yoğun geçiş Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Başakşehir gibi gelişen bölgelerde gözlendi. Bu bölgelerde yıl içinde 51.235 konutun kapısı ilk kez açıldı. Bu da İstanbul Avrupa Yakası’nda kapılarını ilk kez açan yeni konutların yaklaşık yüzde 37,5’ine denk geliyor. Söz konusu bölge 2016 yılında ikinci el konutlarda da 57.203 taşınma ile liderliği elinde tuttu. İkinci el konutlarda en yoğun hareketin yaşandığı bir diğer bölge ise şehrin merkezi olarak ifade edilebilecek Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli ve Kağıthane oldu. Halit Bakal, yeni yıldan itibaren bölgedeki hareketliliği göz önünde bulundurarak nokta atışıyla Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt ve Başakşehir’deki sayıların kendi başlarına değerlendirileceğini kaydetti.

HER GÜN 55 KONUT YENİLENMEK İÇİN YIKILDI

Şubat 2016’dan itibaren konut yıkım istatistiklerini de içinde barındıran Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre şubat-aralık aylarında 18.585 konut yenilenmek amacıyla ‘kentsel dönüşüm’e girdi. Bu da her gün yaklaşık 55 konutun yenilenmek için yıkıldığı anlamına geliyor. Yıl içinde en yüksek konut yıkımının yapıldığı dönem ise 2.796 adet ile Aralık ayı olarak öne çıkıyor. İstanbul gibi milyonlarca insanın yaşadığı bir metropolde depreme dayanıklılık bakımından kentsel dönüşüm çabalarının çok önem taşıdığını anlatan Halit Bakal, Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nda gelecek dönemde konut ile ticarethane istatistiklerini bölgelere göre ayrı açıklayacaklarını ifade etti.

İSTANBUL’DA YABANCI ELEKTRİK ABONESİ AİLE SAYISI 34 BİNİ AŞTI

Türkiye’nin kültür başkenti unvanını taşıyan İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yabancı ailelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Toplam 141 ülke vatandaşının abonelik sahibi olduğu İstanbul Avrupa Yakası’nda yabancı ailelerin sayısı 2016 yılında yüzde 82,2 artarak 34.030’a yükseldi. Milliyeti bilinen 24.377 abone üzerinden yapılan araştırmaya göre ise Suriyeliler 12.536 ile yabancı ailelerin yaklaşık üçte birini oluşturdu. Suriye’yi 1.328 abonelik ile Irak, 1.165 abonelik ile de İranlılar izliyor.


Enerjide büyük rakamların yılı

Elektrik dağıtım milyar dolarlık birleşme ve satın almalara koşuyorEnerjide büyük rakamların yılı

KPMG Türkiye 2017 Enerji Sektör Raporu’nu açıkladı. Enerjide 2016 değerlendirmesine yer verilen raporda, 2017 yılında sektörü beklenen gelişmeler sıralanıyor. KPMG Türkiye’nin Enerji Sektör Raporu’na göre, 2017 yenilenebilir enerji santralleri, yerli kömür sahaları, doğalgaz santralleri ve elektrik dağıtımı varlıklarında bol işlemli bir yıl olacak. Sektörde özelleştirme ve satın almalara ek olarak büyük yatırımlar bekleniyor. Elektrik dağıtımdaki karlı yapı, yeni ortaklıkları gündeme getirebilir.

KPMG Türkiye Enerji Sektörü Lideri Onur Okutur, 2017 Enerji Sektör Raporu’nun Türkiye’nin en kritik sektörlerinden biriyle ilgili geçmiş ve gelecek perspektifini ortaya koyduğunu söyledi. “2016’daki enerji politikalarının devamında 2017’nin sektörde büyük yatırımların yılı olması bekleniyor” diyen Okutur’a göre, yenilenebilir enerji de yatırımcı çekecek. Onur Okutur, elektrik dağıtım alanının da büyük yabancı grupların takibinde olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “2011’de dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesiyle devletin kasasına 12 milyar dolardan fazla kaynak aktarıldı. Firmalar ciddi miktarda altyapı yatırımı ve müşteri memnuniyetini artırıcı yatırımlar gerçekleştirdi. Son zamanlarda işlem gerçekleşmese de çeşitli yabancı gruplar, elektrik dağıtım şirketlerinde ortaklık ve satın alma konularını değerlendiriyor. Elektrik dağıtım sektöründe devlet tarafından garantili kar marjı, elektrik dağıtım şirketlerinin geniş müşteri portföyüne ve düzgün nakit akışına sahip olması bu varlıkları yeni ortaklıkları açık hale getiriyor. 2016 sonunda Zorlu Enerji’nin Osmangazi EDAŞ’ı satın almasıyla başlangıcını gördüğümüz bu tür birleşme ve satın almaların devamı gelebilir.”

KPMG Türkiye’nin 2017 Enerji Sektör Raporu’ndan öne çıkan başlıklar şöyle:

2016’da neler oldu

 •       Rusya  gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanan Türk Akımı projesinin anlaşması resmen yürürlüğe girdi. Proje kapsamında her biri yaklaşık 15,75 milyar metreküp kapasiteli iki boru hattının inşası planlanıyor.
 •       Dünya Bankası, TANAP için Türkiye’ye 400 milyon dolar ve Azerbaycan’a 400 milyon dolar tutarındaki kredileri onayladı.
 •       TPAO AŞ’nin özelleştirme ihalesinde 490 milyon TL ile en yüksek teklifi veren Zülfikarlar Holding’e ait işlemin nihai onay süreci devam ediyor. Şirketin 400’e yakın istasyonu ve pazarda yüzde 4,4 payı bulunuyor.
 •       OMV, 2010’da satın aldığı Petrol Ofisi’ni satıya çıkardı. Türkiye’nin en büyük akaryakıt dağıtım ağına sahip olan köklü markası Petrol Ofisi, önemli oyunculardan ilgi gördü. OMV’nin ayrıca Aliağa’daki depolama tesislerinin SOCAR’a satışı için de anlaşmaya varıldı.
 •       Eskişehir, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde, 1,5 milyon aboneye elektrik dağıtımı gerçekleştiren Osmangazi EDAŞ, 2016 yılı sonunda Zorlu Enerji’ye satıldı. Bu satın almayla Zorlu Enerji de elektrik dağıtım bölgesi olan enerji grupları arasına katıldı.

Elektrikte rekor kırıldı

 •       Almus ve Köklüce hidroelektrik santrallerinin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 750,5 milyon TL ile Gül Enerji verdi. İşlemin onay süreci devam ediyor.
 •       Şanlıurfa Hidroelektrik Santrali özelleştirmesinde en yüksek teklifi 247,5 milyon TL ile Rönesans Enerji verdi. İşlem 2017 başında ÖYK tarafından onaylandı.
 •       Elektrik piyasasında 2016 sonunda toplam kurulu güç yüzde 7’lik artışla 78 bin 500 MW’a çıktı. Kurulu gücün yüzde 34’ü hidrolik santrallerden, yüzde 29’u doğal gazdan, yüzde 22’si kömür santrallerinden geliyor.
 •       Toplam kurulu gücünün düşük olması nedeniyle istatistiklere büyük etkisi olmasa da lisanssız güneş enerjisinden elektrik üretimi kapasitesinde yüzde 229’luk artış yakalandı, kapasite 820 MW’a ulaştı.
 •       2016’da 5350 MW kurulu güce sahip 807 santral yatırımı yapıldı. Böylece elektrik enerjisi üretim santrali sayısı 2 bin 321’e yükseldi.
 •       2016’da lisanslı ve lisanssız elektrik üretimi 270 milyon MWh’e ulaştı.
 •       2016’da elektriğin üçte ikisi termik santrallerde üretildi, hidroliğin payı yüzde 26’ya yakındı. 2016, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi için gelişmelerin hızlandığı bir yıldı. Rüzgar, güneş, jeotermal ve hidroelektrik kaynaklı üretim, son yıllarda çok hızlı büyüyerek 2016’da üretimin yüzde 32’sini oluşturdu.
 •       2016’da elektrik tüketimi 274 milyar KWh oldu. Geçen yıla göre yüzde 2,1’lik artış görüldü.
 •       Günlük elektrik tüketiminde yeni rekorlar kırıldı, 27 Temmuz 2016’da bir günde 878,5 milyon KWh’lik elektrik tüketimi rekor olarak istatistiklere geçti.

2017’de neler olacak

 •       Bu yıl şirket birleşme ve satın alma işlemlerinin özellikle yenilenebilir enerji santralleri, yerli kömür sahaları, doğal gaz santralleri ve elektrik dağıtım varlıklarında gerçekleşmesi bekleniyor.
 •       Yenilenebilir enerjiyi ve yerli üretimi, enerji bağımsızlığı ve cari açık başlıklarını destekleyen politikalar 2017’de de sürecek.
 •       2017’de enerji sektöründe özelleştirme ve satın almalara ek olarak büyük yatırımlar bekleniyor. Örneğin Türkiye’nin en büyük perakende satış ağına sahip Petrol Ofisi’nin satışının 2017’nin ilk yarısında tamamlanması öngörülüyor.
 •       Nisan 2017’de gerçekleşecek rüzgar enerjisi ihaleleri ve YEKA kurulumları yatırımcı çekmeye devam edecek.
 •       Çayırhan dışında yeni yerli kömür sahaları kömür santrali kullanımına açılacak. Sabit fiyatlı alım garantisi getirecek bu enerji santrali projeleri özellikle Asya kökenli finans kaynaklarını Türkiye’de çekecek.
 •       Son yıllarda özelleştirilen hidroelektrik santraller ve yerli küçük yatırımcıların kurduğu hidroelektrik santrallerin ideal standartlarda yönetilmemesi ve sıradaki yeni özelleştirmeler, bu varlıkları daha etkin ve verimli işletebilecek Türk ve uluslararası kurumsal firmaların ilgisini çekiyor.
 •       YEKDEM kaynakları ciddi yatırım fırsatları sunuyor. YEKDEM’den yararlanan jeotermal, rüzgar ve güneş santrallerinin şebekeye bağlanması son yıllarda artış gösterdi. Bu alanda 2017’de yatırımlar artacağı için birleşme ve satın alma işlemlerinin de çoğalacağı öngörülüyor.
 •       Elektrik fiyatlarının düşmesi özellikle doğal gaz santrallerinde refinansman ihtiyacı doğurdu. Üreticilerin borç yapılarının düzeltilmesi veya ek finansman kaynakları bulmaları gerekiyor. EÜAŞ’ın yayınladığı kapasite artış yönetmeliği ile kapasite piyasasının oluşturulması doğal gaz santrallerini olumlu etkileyecek. Yönetmelik, devletin doğal gaz santrallerine üretim yapmadıkları durumlarda bile şebeke güvenliği için yedek kapasite tutma hizmetleri için mali destek öngörüyor. Bu gelişme hem yerli hem yabancı yatırımcının ilgisini çekiyor. Bazı santraller yeni ortaklıklar ve yapılandırma işlemlerine konu olabilir.
 •       Dicle Nehri üzerinde 10 yıl önce yapımına başlanan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali 2017’de faaliyete geçecek. Büyüklük olarak Atatürk Barajı’ndan sonra ikinci sırada yer alan baraj yılda yaklaşık 4 milyar 120 milyon KWh enerji üretecek.

Nükleer enerjide 42 milyar dolar bekliyor

 •       Toplam yatırım tutarı 42 milyar doları bulan üç nükleer enerji projesi için 2017 kritik bir yıl olacak. Rusya ile normalleşen siyasi ilişkilerle birlikte Akkuyu nükleer santralinin inşaatına 2018 yılı sonuna kadar başlanması öngörülüyor. İlk ünitesinin 2023’te diğer ünitelerin de birer yıl arayla 2026 sonuna kadar işletmeye alınması planlanıyor. Akkuyu Nükleer Santrali devreye girdiğinde toplam elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 9’unu karşılayacak.
 •       Mayıs 2013’te Japonya ile imzalanan anlaşmaya göre Sinop’ta kurulacak dört ünite nükleer santralin inşasına 2019 yılı sonuna kadar başlanması bekleniyor.
 •       Üçüncü nükleer santral projesinin geliştirilmesi için 2014 sonunda EÜAŞ ile Westinghouse EC ve SNPTC şirketleri arasında mutabakat zaptı imzalandı. Santral için Kırklareli başta olmak üzere farklı bölgelerde yer tespit çalışmaları sürüyor.

İnsansız hava araçları elektrik arızaları için havalanacak

SEDAŞ elektrik şebekesinde bakım ve arıza tespitinde hava aracı kullanacak İnsansız hava araçları elektrik arızaları için havalanacak

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ ) AR-GE lansmanını yaptığı projesiyle teknoloji ürünü termal kameralı dronelar buz yüküne karşı solüsyon kullanacak. Arızanın nerede olduğunu tespit edecek dronelar,  şebekenin ulaşılması zor, vadi,  tepe, yamaç benzeri ya da orman içinde kar kaplı arazide gidilemeyen noktalara rahatlıkla ulaşarak arıza tespitinin kolaylıkla yapılmasını sağlayacak. Projenin başarıyla tamamlanmasıyla birlikte, özellikleri geliştirilmiş teknolojik cihazın, şebeke operasyon süreçlerine kolaylık ve hız kazandırması sağlanacak.

Ağır kış şartları ve yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanan elektrik kesintilerine insansız hava araçlarıyla (Drone) havadan müdahale edilecek. Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (SEDAŞ) üniversiteler ile yaptığı işbirliği ile geliştirilen EPDK tarafından onaylanan proje hayata geçtiğinde, elektrik kesintisinin büyük kısmını oluşturan ve buz yükü adı verilen iletim hatlarının donması gibi arızalara multicopter ya da drone adı verilen insansız hava araçları ile müdahale edilecek. Arıza tespiti de yapacak olan dronlar buz yükü oluşan elektrik hatlarına solüsyon püskürterek buzların çözülmesini sağlayacak.

Kesinti süreleri azalacak

“Buz yükü” diye adlandırılan bu kütleler, iletkenlerde oluşan devasa ağırlıklarıyla, dinamik ve statik etki yaratarak iletkenleri kopartıp, izolatörleri yerinden sökebiliyor, direkler üzerinde yıkıcı etki yaratabiliyor. SEDAŞ tarafından gerçekleştirilen “Proje Fikri Yarışmasında” birinci olan ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencisi Volkan Ulutaş’a ödül kazandıran proje, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Düzce Üniversitesi akademisyenlerinin de katıldığı lansmanda kamuoyu ile paylaştı. Prototip droneların geliştirilerek elektrik dağıtım sektöründe kullanımı, arızalardan kaynaklı enerji kesinti sürelerini de azaltacak. SEDAŞ’ın AR-GE projesi büyük bir ilgi ile karşılanırken, geliştirilecek prototip droneların elektik dağıtım şirketlerinde enerji adamlarının vaz geçilmez iş araçlarından biri olacağı düşünülüyor.  

SEDAŞ AR-GE için 8 milyon lira harcayacak

Projenin geçen yıl Eylül ayında EPDK tarafından onaylandığını söyleyen SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Bekir Sami Güven, “SEDAŞ olarak Türkiye’nin ve şirketlerin geleceğinin Ar-Ge’de olacağının bilinci ile hareket ediyoruz. 2017-2020 yılları arasında AR-GE için 8 milyon lira harcama yapmayı planlıyoruz. Genç arkadaşımız Volkan Ulutaş’ın hayaliyle start verdiğimiz projede şimdi SEDAŞ ekipleri multikopteri bu iş için uygun hale getirecekler. Yazılımları tamamlanacak, solüsyon taşıyacak aparatlar yerleştirilecek. Kanatlar bu iş için işlevsel hale getirilecek. Kısa sürede tamamlamalarını bekliyoruz. 1 saat havada kalabilen bu insansız hava araçları sayesinde müşterilerimize verdiğimiz hizmete ve müşteri memnuniyetine odaklanan tüm dağıtım şirketlerine de olumlu katkı sağlayabileceğiz. Üniversitelerle işbirliği içinde olacağız” açıklamasını yaptı.

Planlı bakımların da bu proje sayesinde elektriği kesmeden yapılabileceğini sözlerine ekleyen Sami Güven, “Bu zamana kadar özellikle sinema sektöründe kullanılan multicopterler şimdi elektrik için havalanacak. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra çalışanlarımızın da iş kazası riskini azaltacak bir uygulama olacak” dedi.

Arıza tespitini kolaylaştıracak

SEDAŞ’ın 20 bin kilometrekarelik görev ve sorumluluk alanı olan, Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli illerinde, 45 ilçe ve 1441 köyde elektrik dağıtım hizmeti verdiğini söyleyen SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Bekir Sami Güven şunları söyledi: “Kış şartlarında özellikle Türkiye’nin coğrafi olarak en zor bölgelerinden biri olan Doğu Marmara’yı, sürekli aydınlıkta tutmak ve enerjinin sürekliliği için çalışıyoruz.”

Son yıllarda kar yağışında bazı köylerde kar kalınlığının 1.5-2 metreye kadar ulaştığını anlatan Güven, “4x4 arazi araçlarıyla bile bu köylerdeki elektrik dağıtım hatlarına ve elektrik direklerine ulaşmanız uzun zaman alıyor. Arızanın olduğu noktaya kadar ekiplerin yolda geçirdiği süre boyunca halk elektriksiz kalıyor. Ancak projemiz tamamlandığında zorlu coğrafyamızda  arıza tespiti kolaylaşacak ve solüsyon uygulaması ile hızlı müdahaleler gerçekleştirebileceğiz. Hemen müdahale etme ve arızayı giderme şansımız daha çok yükselecek” diye konuştu.

 

 


Aydınlatma Maliyetini Yüzde 75 Azaltmak Mümkün!

Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle enerji tasarrufunun püf noktalarını açıklayan Yrd. Doç. Dr. Filiz Katman, kompakt florasan lamba kullanıldığında yüzde 75’e varan oranlarda enerji tasarrufu yapılabildiğini ifade etti.Aydınlatma Maliyetini Yüzde 75 Azaltmak Mümkün!

Son dönemlerde zaman zaman yaşanan enerji ve doğalgaz kesintileriyle de gündeme gelen enerji tasarrufu konusu, Ocak ayı içerisinde yer alan Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle tekrardan ele alındı. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olması nedeniyle enerji tasarrufuna son derece büyük önem vermesi gerektiğini kaydeden İstanbul Aydın Üniversitesi Enerji Politikaları ve Piyasaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Filiz Katman, enerji tasarrufu noktasında uygulanması gereken püf noktaları sıraladı.

TASARRUFLU AMPUL TERCİH EDİLMELİ

Aydınlatmada kullanılacak lambaların doğru tercih edilmesinin yüzde 75’e varan oranlarda maliyet kazancına sebep olacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Katman, oda sıcaklığında yaşanabilecek 1 derecelik düşüşün ise yüzde 5 yakıt tasarrufu anlamına geldiğini belirtti. Halk arasında “tasarruflu ampul” olarak da bilinen kompakt florasan lambaların normal akkor lambalara göre 5 kat daha az enerji tükettiklerini ve 10 kat daha uzun ömürlü olduklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Katman, “Standart lambaların ömrü 750-900 saat iken kompakt florasan lambaların ömrü 10 bin saattir. Enerji koruyucu lambalar satın alınarak, aydınlatma maliyeti yüzde 75 azaltılabilir” dedi.

EV ALETLERİNİN ENERJİ ETİKETİNE MUTLAKA BAKIN

Elektrikli ve elektronik aletlerin kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulmasının enerji tasarrufu açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Katman, “Elektrikli ev aletlerini satın alırken enerji tüketim etiketi mutlaka incelenmeli ve mümkün mertebe A sınıfı aletler tercih edilmeli. Çocukların apartmanlardaki asansörleri oyun ve eğlence amacıyla kullanmasının önüne geçilmeli. Mümkün mertebe toplu ulaşım tercih edilmeli. Özellikle de güneş almayan ev ve işyerlerinde lambaların daha uzun süre açık tutulmak zorunda kalındığı, bunun da enerji sarfiyatını artırdığı unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

RADYATÖRÜN ÖNÜ KAPATILMAMALI

Elektrik enerjisinin yanında ısı enerjisinden tasarruf için de tavsiyelerde bulunan Yrd. Doç. Dr. Katman, “Evimizi ısıtırken harcadığımız enerjinin dörtte birine yakınını maalesef yitiriyoruz. Bu da büyük bir milli servet kaybına neden oluyor. Evlerimizde alacağımız ufak önlemlerle bunun önüne geçebiliriz. Örneğin pencerelerimizde çift cam kullanırsak, gerekiyorsa macunlama veya benzeri tamiratları hızla yaptırırsak, elzem havalandırmalar dışında kapı ve pencereleri kapalı tutarsak, oda sıcaklığı yükseldiğinde kapı ya da pencere açmak yerine üstümüzdeki giysileri çıkarma ya da radyatörleri kısma yoluna gidersek ciddi enerji kazanımı gerçekleştirmiş oluruz. Ayrıca sıcak suyu tutumlu kullanmak ve radyatörlerin önünü kapatmayacak şekilde dekorasyon yaparsak enerji tasarrufu sağlamış oluruz” diye konuştu.


EWE Enerji, GÜMTOB ile İş Birliğine İmza Attı

EWE Turkey Holding şirketlerinden EWE Enerji, Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) ile iş birliği protokolü imzaladı. EWE Enerji, GÜMTOB ile İş Birliğine İmza Attı

İş birliği kapsamında GÜMTOB üye iş yerleri, EWE Enerji’nin sağladığı elektrik hizmetini indirimli alma hakkına sahip olacak.

Enerji sektörünün önemli şirketlerinden EWE Enerji, iş birliklerine yenisini ekledi. Son olarak, Marmara Denizi güneyinde 15.000’e yakın oda ve 30.000’e yakın yatak kapasitesine sahip 225 üyeli Türkiye turizminin önemli derneklerinden Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) ile EWE Enerji arasında iş birliği protokolüne imza atıldı. EWE Enerji Genel Müdürü Özkan Akyıldız ve GÜMTOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Haluk Beceren tarafından imzaların atıldığı törende, EWE Enerji üst yönetimi ve GÜMTOB Yönetim Kurulu Üyeleri yer aldı. İş birliği kapsamında GÜMTOB üye iş yerleri, EWE Enerji’nin sağladığı elektrik hizmetini indirimli alma hakkına sahip olacak.

EWE Enerji ve GÜMTOB iş birliği Türk turizmine katkı sağlayacak

EWE Enerji Genel Müdürü Özkan Akyıldız “Türkiye enerji sektöründe uzun soluklu, güvenilir bir oyuncu olma hedefiyle yüksek teknoloji yatırımları yapıyoruz ve Türkiye’ye katma değerli hizmetler sunuyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımızla müşterilerimizin elektrik tedariki ile ilgili ihtiyaçlarını onlar adına biz düşünüyoruz. GÜMTOB gibi Türkiye turizminin önemli derneklerinden biri ile iş birliği içinde olmanın getirdiği gurur ve mutluluğun yanı sıra bu iş birliğinin Türkiye ekonomisine sağladığı katkı bakımından kıvanç duyuyoruz. Önümüzdeki dönem benzer iş birliklerini sürdürmeyi ve serbestleşen elektrik piyasasındaki konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz.” yorumunda bulundu. GÜMTOB Başkanı Mehmet Haluk Beceren ise bu iş birliğinden son derece mutlu olduğunu belirterek “GÜMTOB bir hizmet derneği olup her daim üyelerinin menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar arasında  özellikle ana gider kalemlerinde maliyetleri düşürebilmek adına, GÜMTOB olarak üyelerimiz adına firmalarla iş birliği protokolü yapıyoruz. Elektrik enerjisi kullanımı işletmelerimizin en önemli gider kalemleri arasında yer alıyor. Bu konuda yaptığımız çalışmalar sonucunda EWE Enerji’nin vermiş olduğu indirim oranı ve hizmet standardının işletmelerimize fayda sağlayacağını inanıyoruz. EWE Enerji ve GÜMTOB iş birliğinin sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.” dedi. EWE Enerji Satış ve Pazarlama Direktörü Kadir Bulut ise “Hizmetlerimizi sağlarken müşteri odaklı yaklaşımla ayakları yere basan ve müşterilerimizin gönül rahatlığı ile EWE markasına güvenebilecekleri bir hizmet kalitesi için gece gündüz çalışıyoruz. GÜMTOB ile yaptığımız bu anlaşma ile Bursa ve çevre illerdeki turistik işletmeleri EWE hizmet kalitesi ile buluşturmayı hedefliyoruz.” diye ekledi.

 
EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttı

Yüksek Mimar Müge Turgay Karamuk
mugeturgay@mugeturgaymimarlık.com

Bir Mimar Açısından Kentsel Dönüşümyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ