2019 Yılının İlk Gününde Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Nedir?

Yeni yılın ilk gününde konut kredisi faiz oranlarında son durumu KrediPazari.com araştırdı.
2019 Yılının İlk Gününde Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Nedir?

Ziraat Bankası Aralık ortasında 2018’e damga vuran konut sektörü ile işbirliği anlaşmasını gerçekleştirerek konut kredisi faiz oranlarında uzun süredir beklenen %0.98 faiz oranında kullandırmaya başladı. Ziraat Bankası müşterisi olan konut firmalarının konutlarında geçerli olmak üzere faiz oranlarını %1.78’e çekti. Firmalarda aradaki %0.80’lik farkı karşılamaya başladı. Böylelikle vatandaşa anlaşmalı konut projeleri kapsamında %0.98 ile konut kredisi kullandırılmaya başlandı. Kampanya Ziraat Bankasının ardından diğer bankaların da katılımı ile genişledi.

Ziraat Bankası’nın ardından sırasıyla HalkBank, VakıfBank, İş Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım Bankası da yoğun talep gören kampanyaya dahil olduğunu açıkladı. Bankalar yeni yılda da anlaşmalı konut projelerinde geçerli olmak üzere 120 ay vade ile 500 bin TL’ye kadar olan kredilerde %0.98 faiz oranıyla konut kredisi kullandırmaya devam ediyor. Bankaların yeni yılın ilk günleri itibari ile 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranları şu şekilde; https://www.kredipazari.com/konut-kredileri.html

Anlaşmalı konut projeleri için 120 ay vadeli 350 bin TL tutarlı konut kredisi icin konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin vade sonundaki toplam geri ödeme miktarı 597.000 TL’ye denk geliyor. Kredinin aylık ödeme miktarı ise 5.000 TL oluyor.

Altı bankanın uyguladığı %0.98 faizli konut kredisi kampanyasının sadece anlaşmalı sıfır konut projelerinde geçerli olması vatandaşı hayal kırıklığına uğrattı. Markalı konutlar haricinde veya ikinci el konut almak isteyen vatandaş kampanya haricindeki konut kredisi ürünlerine yönelmek zorunda kaldı.

Yeni yılın ilk günlerinde kampanya haricindeki bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.32 seviyesine geriledi. 2018’in yaz aylarında konut kredisi faiz oranlarında görülen rekor seviyeler Ekim ayından itibaren düşüş ivmesinde seyrediyor. Anlaşmalı konut projeleri dışında masraflar hariç en düşük konut kredisi faiz oranı 120 ay vadede %1.91 faiz oranı ile İNG Bank kullandırıyor. 60 ay vadede ise en düşük konut kredisi faiz oranını %1.89 ile Kuveyt Türk Katılım Bankası uyguluyor. En yüksek konut kredisi faiz oranı ise %2.8 seviyesinde.

Bankaların anlaşmalı konut projeleri haricinde uyguladıkları en düşük konut kredisi faiz oranından 120 ay vadeli 150 bin TL konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde aylık ödemeler 3.200 TL olurken kredinin toplam geri ödeme miktarı 383.400 TL’ ye karşılık geliyor.

 


Paylaş:

Emlak Gündemi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48