Akbank ın 2013 yılı konsolide net karı 3 milyar 77 milyon

Akbank tan Rekor Kar
Akbank ın 2013 yılı konsolide net karı 3 milyar 77 milyon

İSTANBUL (AA) - Akbank, 2013 yılında 3 milyar 77 milyon lira konsolide net kar elde etti.

Akbank açıklamasına göre, banka 2013 yılında yüzde 33'ün üstünde büyümeyle 148 milyar liraya yükselttiği toplam krediler yoluyla Türk ekonomisine sağladığı desteği sürdürdü. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, global ekonominin 2013 yılında 2 farklı dönemden geçtiğini belirterek, ocak-mayıs arası dönemde Türkiye'nin de dahil olduğu pek çok ülkede faizlerin tarihi düşük seviyeleri gördüğünü anımsattı.

Aynı dönemde gelişmekte olan ülkelere sermaye girişlerinin sürdüğünü kaydeden Binbaşgil, ancak ABD Merkez Bankasının (Fed) ilk kez mayıs ayında varlık alım programında azaltıma gideceği sinyalini vermesinin uluslararası sermaye akımlarının yönünü etkilediğine dikkati çekti.

Büyüme beklentilerinin gelişmiş ülkeler lehine değişmesi ve Fed'in aralık ayındaki kararıyla varlık alım programında ölçülü şekilde azaltıma başlamasının, gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışlarına yol açtığını vurgulayan Binbaşgil, "Bu da aralarında Türkiye'nin de yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarını olumsuz etkiledi. Zor bir yıl olmasına rağmen 2013'te bankamızın aktifleri 2012 yıl sonuna göre yaklaşık yüzde 20'lik bir büyümeyle 195 milyar lirayı geçti. Ayrıca aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği yüzde 33'ün üzerinde bir artışla 148 milyar liraya yükselttik" ifadelerini kullandı.

Akbank'ın 2013 yılında 4 milyar 64 milyon lira brüt kar elde ettiğini belirten Binbaşgil, şunları dile getirdi:

"Brüt karı üzerinden 987 milyon lira vergi karşılığı ayıran Akbank'ın konsolide net karı 3 milyar 77 milyon lira oldu. KOBİ ve kurumsal kredilerimizle reel sektörümüze sağladığımız desteği yaklaşık 77 milyar liraya yükselttik. İstihdam yaratan ve ihracat odaklı büyüyen KOBİ'ler, Türkiye'nin büyüme performansı için kritik önem taşıyor. Ülkemizin uluslararası ticaretteki payını yükseltmek için KOBİ'lere ve şirketlere verilen desteğin arttırılması gerekiyor. Akbank olarak KOBİ ve şirketlerimizin faaliyetlerini büyütmeleri, uluslararası pazarlarda daha iyi rekabet edebilmeleri için onlara en avantajlı koşullarda finansal destek sağlamaya devam ediyoruz. KOBİ ve kurumsal kredilerimiz yoluyla sağladığımız desteği yüzde 31 büyüterek yaklaşık 77 milyar liraya çıkardık."

- "Tüketici kredilerimizle sağladığımız desteği yaklaşık 28 milyar liraya çıkardık"

Binbaşgil, banka olarak daha da müşteri odaklı şekilde büyümeyi sürdürdüklerini vurgulayarak, kredilerinin aktifler içindeki payını artırmaya devam ettiklerini ve 2013 yılında tüketici kredileriyle sağladıkları desteği yaklaşık 28 milyar liraya yükselttiklerini ifade etti.

Akbank'ın etkin risk yönetimi ile her türlü ekonomik konjonktüre hazırlıklı olduğunu aktaran Binbaşgil, "2013 yılında büyümemizi sürdürürken bu büyümeyi risk yönetiminden taviz vermeden, sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdik. Yıl sonu itibarıyla yüzde 1,4 seviyesindeki takipteki kredi oranımız bu yaklaşımımızın bir yansıması. Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz" değerlendirmelerini yaptı.

Binbaşgil, takipteki kredi karşılıklarına da değinerek, Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 196 oranında karşılık ayırdığının altını çizdi.

- "Toplam mevduatlarımız yüzde 24 artışla 112 milyar liranın üstüne çıktı"

Düzenledikleri kampanyalar, eğitimler ve kullanıma sundukları finansal ürünlerle tasarruf oranının yükselmesi için katkı sağladıklarını vurgulayan Binbaşgil, şunları ifade etti:

"Toplumumuzdaki tasarruf algısını güçlendirmek ve tasarrufu tabana yaygınlaştırmak için başlattığımız, 'Ekonominin Kahramanları' isimli tasarruf seferberliğimizi sürdürüyoruz. 200'e yakın Akbanklı gönüllümüzün desteğiyle 2013 yılında farklı illerimizde 11 bin 500 öğrencimize tasarruf eğitimi verdik. Bu yıl eğitimlerimizle 18 bine yakın öğrencimize daha ulaşmayı hedefliyoruz. Yatırımcıların ve müşterilerin tasarruflarını artırmaya teşvik eden çalışmalarımız, Akbank'ın mevduat yapısını daha da güçlendirdi. Toplam mevduatlarımız yıl içinde yüzde 24 büyümeyle 112 milyar liranın üstüne çıktı."

- "Uluslararası borçlanma işlemlerimizle maliyetleri aşağıya çektik" 

Hakan Binbaşgil, mart ve ağustos ayında imzaladıkları sendikasyon kredileri ile yurt dışı borçlanma maliyetlerini aşağı çektiklerini kaydederek, yılın ilk çeyreğinde, işlem tarihi itibarıyla Türk bankacılık sektöründe son 15 yılın en düşük maliyetli sendikasyon kredisine imza attıklarını ifade etti.

Yıl içinde Türkiye'den uluslararası piyasalara yapılan ilk TL cinsinden tahvil ihracını gerçekleştirdiklerini anımsatan Binbaşgil, "Bu tahvil ihracımız bir Türk kuruluşu tarafından gerçekleştirilmiş ilk TL cinsi Eurobond işlemidir. Başarılı işlemlerimizle 2013 yılında da ekonomimize ve reel sektörümüze daha uygun maliyetlerle finansman kaynağı sağlamaya devam ettik" bilgisini verdi. 


Paylaş:

KONUT KREDİSİ