FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|Sektörel Haberler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR

Gram Altında Rekor Seviyeler Görülebilir

Gram altın son bir haftada yüzde 5’e yakın yükseliş kaydederek, bu hafta en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Altındaki son durumu ve beklentileri değerlendiren Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan, “Yılın ilk yarısını zayıf bir trend içerisinde geçirmesini beklediğimiz ons altın fiyatlarının yaz aylarından itibaren küresel anlamdaki gelişmelerin etkisiyle yükseliş göstermesini bekliyoruz.” dedi. 2017 Gram Altının Yılı Olacak
Mail At
Gram Altında Rekor Seviyeler Görülebilir

Donald Trump’ın 20 Ocak’ta görevine başlamasının ardından uygulaması beklenen genişlemeci mali politikaların yüksek enflasyon ortamı yaratması bekleniyor. Bu durumun da ilk önce ABD’de tahvil faizlerini yükselteceği ardından da FED’in daha şahin tutum göstermesine neden olacağı beklentileri altın fiyatlarını yılın son günlerine doğru yoğun baskı altına aldı. Beklenenden iyi açıklanan ABD verilerinin de yardımıyla yıl içerisinde 3 adet faiz artırımına gitmeyi hedefleyen FED ile birlikte düşük likidite ortamının etkisiyle Dolar’ın küresel olarak daha da güçlenmesi beklenebilir. Dolara karşı tasarruf aracı olan ve istatistiki olarak Dolar ile ters korelasyon ilişkisi bulunan altının ise bu ortamda değer kaybetmesi muhtemeldir. Fiziki talebin de yıl içerisinde %10’a yakın düşüş öngörülen altının derinleşen finansal piyasaların da çarpanıyla 2017 yılının ilk yarısında baskı altında geçirmesini beklemekteyiz. 2016 yılının 3.çeyreğinde yıllık, Çin ve Hindistan’ın altın taleplerinde %20 ve Merkez Bankaları’nın taleplerinde %50 düşüş görülmesi de bu beklentiyi destekler niteliktedir. Aralık’ta da önemli altın fonlarının alım yönlü kontratları da azalış göstermiştir.

Ancak, ons altın fiyatına 1050 Dolar seviyelerinde tepki alımı geldiğini de görüyoruz. Bu hareketin en önemli nedeni fiyatın çok düşük olduğu algısı ile beraber altının fiziki çıkarılma maliyetidir. Dünya’daki en ucuz üretim Kanadalı şirket Barrick Gold tarafından ons başında 706 Dolar ile yapılmakta iken SNL Metal şirketinin araştırmasına göre ortalama ons başına üretimin maliyeti 836 Dolardır. Piyasaya sürülene kadarki yan maliyetler ile ons başına üretimin 950-1000 Dolar yakınında gerçekleştiği ve bu seviyenin altındaki fiyatların şirketleri zarara götürdüğü tahmin ediliyor. Bu nedenlerle, yıl ilk yarısında ons altın fiyatının 1000 Doların altına kısa süreli sarkmalar gösterse de uzun süreli olmayacağını varsayıyor ve altın fiyatlarının 1000-1250 bandında hareket etmesini bekliyoruz.

Şirketlerin Ons Başına Altın Üretim Maliyetleri

En Düşük

En Yüksek

1- Barrick Gold (Kanada)

$706

1- Iamgold (Kanada)

$1.084

2- Northern Star Resources (Avustralya)

$711

2- Centerra Gold (Kanada)

$1.015

3- Newcrest Mining (Avustralya)

$723

3- Gold Fields (G.Afrika)

$961

*Nisan 2016, SNL Metals & Mining

Yılın İkinci Yarısında Yeniden Gücünü Gösteren Kuvvetli Altın

Yılın ilk yarısını zayıf bir trend içerisinde geçirmesini beklediğimiz ons altın fiyatlarının yaz aylarından itibaren küresel anlamdaki gelişmelerin etkisiyle yükseliş göstermesini bekliyoruz. Özellikle bu aşamada ekonomik takvimden ziyade siyasi takvim ön plana çıkacaktır.

  • -Milliyetçilik akımlarının yükseliş gösterdiği Almanya, Fransa ve Hollanda gibi güçlü ekonomilere sahip ülkelerdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile Genel seçimleri,
  • -Mart’ta başlaması beklenen İngiltere’deki Brexit süreci,
  • -Ortadoğu’da süregelen jeopolitik riskler ve ülkelerin siyasi politikaları,
  • -Genişlemeci Trump politikalarının yarattığı enflasyonist ortam,
  • -FED’in güçlü Dolar endişeleri ile projeksiyonunu yaptığı faiz artırımlarına gidememesi,
  • -Diğer majör Merkez Bankaları’nın genişlemeci para politikalarını sürdürmesi,

Yukarıda belirttiğimiz olayların etkisiyle ons altın fiyatlarının yılın üçüncü çeyreği itibariyle 1250 -1350 Dolar bandında hareket etmesi daha muhtemel görünmekte.

2016’da yüzde 32 kazandırmıştı

Dolar/TL kuru ile ons altın fiyatlarına bağlı olarak hareketlerini belirleyen gram altın, 2017 yılının en çok kazandıranı olmaya aday yatırım araçlarının başında geliyor. 2016’da yurtiçindeki yatırımcıya yaklaşık %32 kazandıran altın bu yıl da aynı performansı gösterebilir. Ons altın fiyatına bağlılığından dolayı gram altın fiyatlarını da yılı ikiye bölerek değerlendirebilir. Yılın ilk yarısında baskı altında kalmasını beklediğimiz ons altın fiyatları gram altını da aşağı çekebilir. Ancak, bu şartlar altında da küresel anlamda güçlü kalmasını beklediğimiz Dolar altına destek çıkacaktır. Gram altın için yıl içinde dip seviyeleri olarak 125-130 TL seviyelerini öngörmekteyiz.

2017’nin ikinci yarısında ise güçlenen ons altın fiyatları ile beraber görece yüksek Dolar/TL kurunun etkisiyle gram altın tarihi 140 TL seviyesini aşabilir. İç piyasadaki artan gram altın talebi de yıl içinde fiyatların yukarı yönlü hareketine etken olacaktır. BIST Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar piyasası verilerine göre, altın ithalatı Aralık ayında yıllık %688 artışla 36,7 ton olurken, 2016 yılının tamamında ise yıllık %118 artışla 106,19 ton olarak gerçekleşti. Döviz yerine altına yatırım yapması teşvik edilen vatandaşların altına yöneleceği muhtemel senaryosu altında, gram altının 145 - 150 TL seviyesine ulaşması beklenebilir ve yatırımcısına yıllık %15’e yakın kazanç sunabilir.

Murat Tufan/Destek Yatırım Araştırma Müdürü

İhtiyaç Kredisi Kullanacaklara Altın Değerinde 7 Tavsiye 2017!

Kredi karşılaştırma sitesi Hesapkurdu.com, ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilere kredi araştırma ve kredi başvurusu sürecinde sıkıntı yaşamamaları için 7 tavsiyede bulunuyor.İhtiyaç Kredisi Kullanacaklara Altın Değerinde 7 Tavsiye 2017!

1.Bankaların Kredi Tekliflerini Maliyet Oranı Üzerinden Kıyaslayın

Sadece ihtiyaç kredisi özelinde değil, tüm kredi çeşitlerinde kıyaslama işleminizi faiz oranı üzerine, dosya masrafı, sigorta vb. kredi ile alakalı olan tüm masrafların dâhil edildiği “maliyet oranı” üzerinden yapmanız daha doğru sonuç verir. Çünkü ihtiyaç kredisi faiz oranı uygun olsa bile diğer kredi giderlerden dolayı, seçmiş olduğunuz kredinin toplam maliyeti daha fazla olabilir.

2.Aylık Zorlanmadan Ödeyebileceğiniz Net Tutarı Belirleyin

htiyaç kredisi kullanmadan önce aylık ödeyebileceğiniz net tutarı gerçekçi olarak belirlemelisiniz. Aylık ödenecek tutarın belirlemesinde bankalar, genel olarak aylık gelirin en fazla %50’sini “ödenebilir aylık kredi taksit tutarı” olarak belirliyor. Ancak bu belirleme usulü bir genelleme olduğu için aylık ödeyebileceğiniz net kredi tutarını, kendi bütçe dengenize göre belirlemeniz daha doğru bir yol olacaktır. Ayrıca bu hesaplama işlemini Hesapkurdu.com’da yer alan ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracı üzerinden de yapabilirsiniz.

3.Çok Fazla Bankaya Başvuru Yapmayın

Bankaların şartlarının ve maliyetlerini kredi başvurusu yapmadan kıyaslayabilirsiniz. Sadece karşılaştırma yapmak için kredi başvurusu yapmak, daha sonra kredi başvurusu yapacağınız bankaların kredi değerlendirme birimlerinde olumsuz bir etki oluşturulabilir. Ayrıca bu durum az da olsa kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyebilir.

4.İhtiyacınızdan Ne Az Ne Çok Kredi Çekin

İhtiyaç tutarınızı net olarak belirleyerek, kredi başvurunuzu bu tutar üzerinden yapmalısınız. Çünkü ihtiyacınızdan az kredi çekmeniz ileride bir kredi ihtiyacınızın daha doğmasına, çok çekmeniz ise boşuna bir faiz ödemesi yapmanızın yanında, aylık ödeme yükünüzü de arttıracağı için sosyal yaşamınızı boşuna kısıtlamanıza sebep olabilir.

5.Kredi ve Kredi Kartı Borçlarınız İçin Kredi Çekiyorsanız, Borç Birleştirme Kredisi Şartlarına Bakın

Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınıza istinaden bir ihtiyaç kredisi kullanma talebiniz varsa, öncelikle borç birleştirme kredilerinin şartlarına bakmanız daha uygun kredi seçenekleri size sunabilir. Çeşitli bankaların özellikle borç birleştirme kredisi kapsamında özel oran ve kampanyaları mevcut.

6.Maaş Gününüze Göre Kredi Taksit Tarihlerinizi Belirleyin

Maaş gününüze paralel olarak aylık taksit tarihlerinizi belirleyin. Eğer prim geliri, hasat gelirleri gibi değişken tarihli gelirleriniz varsa, son ödeme tarihlerinizi bu değişken gelirlerinize göre belirleyin. Ayrıca gelir tarihlerinize ne kadar yakın sürelerde son ödeme tarihlerinizi seçerseniz, ödemelerinizde daha düzenli olma ihtimali de artacaktır.

7.Kredi Süresi Boyunca Çıkabilecek Masraflarınızı Hesaba Katın

Kredi süresi boyunca çıkabilecek tüm masrafları hesaba katlamalısınız. Eğer masraf tarih ve tutarlarınız belli ise buna göre gerekli maddiyatı bir kenara ayırın. Eğer ödeme tarih ve tutarınız belirli değil veya sadece tedbir amaçlı bir veya iki kredi taksiti kadar bir tutarı kenarda tutma yönetmeni uygulamanız mantıklı bir yol olacaktır.

Milliyetemlak


Burgan Bank Yeni İnternet Bankacılığı İle Müşterilerine Özel Bir Deneyim Sunuyor

Burgan Bank, yenilediği internet bankacılığı ile müşterilerine kullanıcı dostu ve kişiselleştirilebilir menü tasarımı sunarken, modern dizaynıyla da göz dolduruyor Burgan Bank Yeni İnternet Bankacılığı İle  Müşterilerine Özel Bir Deneyim Sunuyor

1.Bankaların Kredi Tekliflerini Maliyet Oranı Üzerinden Kıyaslayın

Sadece ihtiyaç kredisi özelinde değil, tüm kredi çeşitlerinde kıyaslama işleminizi faiz oranı üzerine, dosya masrafı, sigorta vb. kredi ile alakalı olan tüm masrafların dâhil edildiği “maliyet oranı” üzerinden yapmanız daha doğru sonuç verir. Çünkü ihtiyaç kredisi faiz oranı uygun olsa bile diğer kredi giderlerden dolayı, seçmiş olduğunuz kredinin toplam maliyeti daha fazla olabilir.

2.Aylık Zorlanmadan Ödeyebileceğiniz Net Tutarı Belirleyin

htiyaç kredisi kullanmadan önce aylık ödeyebileceğiniz net tutarı gerçekçi olarak belirlemelisiniz. Aylık ödenecek tutarın belirlemesinde bankalar, genel olarak aylık gelirin en fazla %50’sini “ödenebilir aylık kredi taksit tutarı” olarak belirliyor. Ancak bu belirleme usulü bir genelleme olduğu için aylık ödeyebileceğiniz net kredi tutarını, kendi bütçe dengenize göre belirlemeniz daha doğru bir yol olacaktır. Ayrıca bu hesaplama işlemini Hesapkurdu.com’da yer alan ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracı üzerinden de yapabilirsiniz.

3.Çok Fazla Bankaya Başvuru Yapmayın

Bankaların şartlarının ve maliyetlerini kredi başvurusu yapmadan kıyaslayabilirsiniz. Sadece karşılaştırma yapmak için kredi başvurusu yapmak, daha sonra kredi başvurusu yapacağınız bankaların kredi değerlendirme birimlerinde olumsuz bir etki oluşturulabilir. Ayrıca bu durum az da olsa kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyebilir.

4.İhtiyacınızdan Ne Az Ne Çok Kredi Çekin

İhtiyaç tutarınızı net olarak belirleyerek, kredi başvurunuzu bu tutar üzerinden yapmalısınız. Çünkü ihtiyacınızdan az kredi çekmeniz ileride bir kredi ihtiyacınızın daha doğmasına, çok çekmeniz ise boşuna bir faiz ödemesi yapmanızın yanında, aylık ödeme yükünüzü de arttıracağı için sosyal yaşamınızı boşuna kısıtlamanıza sebep olabilir.

5.Kredi ve Kredi Kartı Borçlarınız İçin Kredi Çekiyorsanız, Borç Birleştirme Kredisi Şartlarına Bakın

Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınıza istinaden bir ihtiyaç kredisi kullanma talebiniz varsa, öncelikle borç birleştirme kredilerinin şartlarına bakmanız daha uygun kredi seçenekleri size sunabilir. Çeşitli bankaların özellikle borç birleştirme kredisi kapsamında özel oran ve kampanyaları mevcut.

6.Maaş Gününüze Göre Kredi Taksit Tarihlerinizi Belirleyin

Maaş gününüze paralel olarak aylık taksit tarihlerinizi belirleyin. Eğer prim geliri, hasat gelirleri gibi değişken tarihli gelirleriniz varsa, son ödeme tarihlerinizi bu değişken gelirlerinize göre belirleyin. Ayrıca gelir tarihlerinize ne kadar yakın sürelerde son ödeme tarihlerinizi seçerseniz, ödemelerinizde daha düzenli olma ihtimali de artacaktır.

7.Kredi Süresi Boyunca Çıkabilecek Masraflarınızı Hesaba Katın

Kredi süresi boyunca çıkabilecek tüm masrafları hesaba katlamalısınız. Eğer masraf tarih ve tutarlarınız belli ise buna göre gerekli maddiyatı bir kenara ayırın. Eğer ödeme tarih ve tutarınız belirli değil veya sadece tedbir amaçlı bir veya iki kredi taksiti kadar bir tutarı kenarda tutma yönetmeni uygulamanız mantıklı bir yol olacaktır.

Milliyetemlak


Türkiye Finans’tan yeni yıla özel finansman kampanyaları

Türkiye Finans Katılım Bankası, yeni yıla özel kampanyası ile konut, taşıt ve ihtiyaç finansmanında avantajlı fırsatlar sunuyor. Türkiye Finans’tan yeni yıla özel finansman kampanyaları

1.Bankaların Kredi Tekliflerini Maliyet Oranı Üzerinden Kıyaslayın

Sadece ihtiyaç kredisi özelinde değil, tüm kredi çeşitlerinde kıyaslama işleminizi faiz oranı üzerine, dosya masrafı, sigorta vb. kredi ile alakalı olan tüm masrafların dâhil edildiği “maliyet oranı” üzerinden yapmanız daha doğru sonuç verir. Çünkü ihtiyaç kredisi faiz oranı uygun olsa bile diğer kredi giderlerden dolayı, seçmiş olduğunuz kredinin toplam maliyeti daha fazla olabilir.

2.Aylık Zorlanmadan Ödeyebileceğiniz Net Tutarı Belirleyin

htiyaç kredisi kullanmadan önce aylık ödeyebileceğiniz net tutarı gerçekçi olarak belirlemelisiniz. Aylık ödenecek tutarın belirlemesinde bankalar, genel olarak aylık gelirin en fazla %50’sini “ödenebilir aylık kredi taksit tutarı” olarak belirliyor. Ancak bu belirleme usulü bir genelleme olduğu için aylık ödeyebileceğiniz net kredi tutarını, kendi bütçe dengenize göre belirlemeniz daha doğru bir yol olacaktır. Ayrıca bu hesaplama işlemini Hesapkurdu.com’da yer alan ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracı üzerinden de yapabilirsiniz.

3.Çok Fazla Bankaya Başvuru Yapmayın

Bankaların şartlarının ve maliyetlerini kredi başvurusu yapmadan kıyaslayabilirsiniz. Sadece karşılaştırma yapmak için kredi başvurusu yapmak, daha sonra kredi başvurusu yapacağınız bankaların kredi değerlendirme birimlerinde olumsuz bir etki oluşturulabilir. Ayrıca bu durum az da olsa kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyebilir.

4.İhtiyacınızdan Ne Az Ne Çok Kredi Çekin

İhtiyaç tutarınızı net olarak belirleyerek, kredi başvurunuzu bu tutar üzerinden yapmalısınız. Çünkü ihtiyacınızdan az kredi çekmeniz ileride bir kredi ihtiyacınızın daha doğmasına, çok çekmeniz ise boşuna bir faiz ödemesi yapmanızın yanında, aylık ödeme yükünüzü de arttıracağı için sosyal yaşamınızı boşuna kısıtlamanıza sebep olabilir.

5.Kredi ve Kredi Kartı Borçlarınız İçin Kredi Çekiyorsanız, Borç Birleştirme Kredisi Şartlarına Bakın

Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınıza istinaden bir ihtiyaç kredisi kullanma talebiniz varsa, öncelikle borç birleştirme kredilerinin şartlarına bakmanız daha uygun kredi seçenekleri size sunabilir. Çeşitli bankaların özellikle borç birleştirme kredisi kapsamında özel oran ve kampanyaları mevcut.

6.Maaş Gününüze Göre Kredi Taksit Tarihlerinizi Belirleyin

Maaş gününüze paralel olarak aylık taksit tarihlerinizi belirleyin. Eğer prim geliri, hasat gelirleri gibi değişken tarihli gelirleriniz varsa, son ödeme tarihlerinizi bu değişken gelirlerinize göre belirleyin. Ayrıca gelir tarihlerinize ne kadar yakın sürelerde son ödeme tarihlerinizi seçerseniz, ödemelerinizde daha düzenli olma ihtimali de artacaktır.

7.Kredi Süresi Boyunca Çıkabilecek Masraflarınızı Hesaba Katın

Kredi süresi boyunca çıkabilecek tüm masrafları hesaba katlamalısınız. Eğer masraf tarih ve tutarlarınız belli ise buna göre gerekli maddiyatı bir kenara ayırın. Eğer ödeme tarih ve tutarınız belirli değil veya sadece tedbir amaçlı bir veya iki kredi taksiti kadar bir tutarı kenarda tutma yönetmeni uygulamanız mantıklı bir yol olacaktır.

Milliyetemlak


Konut satışları teşvik ve faiz indirimiyle yükseldi

Konut satışları geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre % 25,1 artış gösterdi.Konut satışları teşvik ve faiz indirimiyle yükseldi

1.Bankaların Kredi Tekliflerini Maliyet Oranı Üzerinden Kıyaslayın

Sadece ihtiyaç kredisi özelinde değil, tüm kredi çeşitlerinde kıyaslama işleminizi faiz oranı üzerine, dosya masrafı, sigorta vb. kredi ile alakalı olan tüm masrafların dâhil edildiği “maliyet oranı” üzerinden yapmanız daha doğru sonuç verir. Çünkü ihtiyaç kredisi faiz oranı uygun olsa bile diğer kredi giderlerden dolayı, seçmiş olduğunuz kredinin toplam maliyeti daha fazla olabilir.

2.Aylık Zorlanmadan Ödeyebileceğiniz Net Tutarı Belirleyin

htiyaç kredisi kullanmadan önce aylık ödeyebileceğiniz net tutarı gerçekçi olarak belirlemelisiniz. Aylık ödenecek tutarın belirlemesinde bankalar, genel olarak aylık gelirin en fazla %50’sini “ödenebilir aylık kredi taksit tutarı” olarak belirliyor. Ancak bu belirleme usulü bir genelleme olduğu için aylık ödeyebileceğiniz net kredi tutarını, kendi bütçe dengenize göre belirlemeniz daha doğru bir yol olacaktır. Ayrıca bu hesaplama işlemini Hesapkurdu.com’da yer alan ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracı üzerinden de yapabilirsiniz.

3.Çok Fazla Bankaya Başvuru Yapmayın

Bankaların şartlarının ve maliyetlerini kredi başvurusu yapmadan kıyaslayabilirsiniz. Sadece karşılaştırma yapmak için kredi başvurusu yapmak, daha sonra kredi başvurusu yapacağınız bankaların kredi değerlendirme birimlerinde olumsuz bir etki oluşturulabilir. Ayrıca bu durum az da olsa kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyebilir.

4.İhtiyacınızdan Ne Az Ne Çok Kredi Çekin

İhtiyaç tutarınızı net olarak belirleyerek, kredi başvurunuzu bu tutar üzerinden yapmalısınız. Çünkü ihtiyacınızdan az kredi çekmeniz ileride bir kredi ihtiyacınızın daha doğmasına, çok çekmeniz ise boşuna bir faiz ödemesi yapmanızın yanında, aylık ödeme yükünüzü de arttıracağı için sosyal yaşamınızı boşuna kısıtlamanıza sebep olabilir.

5.Kredi ve Kredi Kartı Borçlarınız İçin Kredi Çekiyorsanız, Borç Birleştirme Kredisi Şartlarına Bakın

Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınıza istinaden bir ihtiyaç kredisi kullanma talebiniz varsa, öncelikle borç birleştirme kredilerinin şartlarına bakmanız daha uygun kredi seçenekleri size sunabilir. Çeşitli bankaların özellikle borç birleştirme kredisi kapsamında özel oran ve kampanyaları mevcut.

6.Maaş Gününüze Göre Kredi Taksit Tarihlerinizi Belirleyin

Maaş gününüze paralel olarak aylık taksit tarihlerinizi belirleyin. Eğer prim geliri, hasat gelirleri gibi değişken tarihli gelirleriniz varsa, son ödeme tarihlerinizi bu değişken gelirlerinize göre belirleyin. Ayrıca gelir tarihlerinize ne kadar yakın sürelerde son ödeme tarihlerinizi seçerseniz, ödemelerinizde daha düzenli olma ihtimali de artacaktır.

7.Kredi Süresi Boyunca Çıkabilecek Masraflarınızı Hesaba Katın

Kredi süresi boyunca çıkabilecek tüm masrafları hesaba katlamalısınız. Eğer masraf tarih ve tutarlarınız belli ise buna göre gerekli maddiyatı bir kenara ayırın. Eğer ödeme tarih ve tutarınız belirli değil veya sadece tedbir amaçlı bir veya iki kredi taksiti kadar bir tutarı kenarda tutma yönetmeni uygulamanız mantıklı bir yol olacaktır.

Milliyetemlak


Su Baskını Olan Evden Banka Sorumlu Oldu!

Konut sigortasının sona erdiğini müşterisine bildirmeyen banka, su baskını olan evde ortaya çıkan zararın yarısını karşılamak zorunda kaldı. Su Baskını Olan Evden Banka Sorumlu Oldu!

1.Bankaların Kredi Tekliflerini Maliyet Oranı Üzerinden Kıyaslayın

Sadece ihtiyaç kredisi özelinde değil, tüm kredi çeşitlerinde kıyaslama işleminizi faiz oranı üzerine, dosya masrafı, sigorta vb. kredi ile alakalı olan tüm masrafların dâhil edildiği “maliyet oranı” üzerinden yapmanız daha doğru sonuç verir. Çünkü ihtiyaç kredisi faiz oranı uygun olsa bile diğer kredi giderlerden dolayı, seçmiş olduğunuz kredinin toplam maliyeti daha fazla olabilir.

2.Aylık Zorlanmadan Ödeyebileceğiniz Net Tutarı Belirleyin

htiyaç kredisi kullanmadan önce aylık ödeyebileceğiniz net tutarı gerçekçi olarak belirlemelisiniz. Aylık ödenecek tutarın belirlemesinde bankalar, genel olarak aylık gelirin en fazla %50’sini “ödenebilir aylık kredi taksit tutarı” olarak belirliyor. Ancak bu belirleme usulü bir genelleme olduğu için aylık ödeyebileceğiniz net kredi tutarını, kendi bütçe dengenize göre belirlemeniz daha doğru bir yol olacaktır. Ayrıca bu hesaplama işlemini Hesapkurdu.com’da yer alan ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracı üzerinden de yapabilirsiniz.

3.Çok Fazla Bankaya Başvuru Yapmayın

Bankaların şartlarının ve maliyetlerini kredi başvurusu yapmadan kıyaslayabilirsiniz. Sadece karşılaştırma yapmak için kredi başvurusu yapmak, daha sonra kredi başvurusu yapacağınız bankaların kredi değerlendirme birimlerinde olumsuz bir etki oluşturulabilir. Ayrıca bu durum az da olsa kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyebilir.

4.İhtiyacınızdan Ne Az Ne Çok Kredi Çekin

İhtiyaç tutarınızı net olarak belirleyerek, kredi başvurunuzu bu tutar üzerinden yapmalısınız. Çünkü ihtiyacınızdan az kredi çekmeniz ileride bir kredi ihtiyacınızın daha doğmasına, çok çekmeniz ise boşuna bir faiz ödemesi yapmanızın yanında, aylık ödeme yükünüzü de arttıracağı için sosyal yaşamınızı boşuna kısıtlamanıza sebep olabilir.

5.Kredi ve Kredi Kartı Borçlarınız İçin Kredi Çekiyorsanız, Borç Birleştirme Kredisi Şartlarına Bakın

Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınıza istinaden bir ihtiyaç kredisi kullanma talebiniz varsa, öncelikle borç birleştirme kredilerinin şartlarına bakmanız daha uygun kredi seçenekleri size sunabilir. Çeşitli bankaların özellikle borç birleştirme kredisi kapsamında özel oran ve kampanyaları mevcut.

6.Maaş Gününüze Göre Kredi Taksit Tarihlerinizi Belirleyin

Maaş gününüze paralel olarak aylık taksit tarihlerinizi belirleyin. Eğer prim geliri, hasat gelirleri gibi değişken tarihli gelirleriniz varsa, son ödeme tarihlerinizi bu değişken gelirlerinize göre belirleyin. Ayrıca gelir tarihlerinize ne kadar yakın sürelerde son ödeme tarihlerinizi seçerseniz, ödemelerinizde daha düzenli olma ihtimali de artacaktır.

7.Kredi Süresi Boyunca Çıkabilecek Masraflarınızı Hesaba Katın

Kredi süresi boyunca çıkabilecek tüm masrafları hesaba katlamalısınız. Eğer masraf tarih ve tutarlarınız belli ise buna göre gerekli maddiyatı bir kenara ayırın. Eğer ödeme tarih ve tutarınız belirli değil veya sadece tedbir amaçlı bir veya iki kredi taksiti kadar bir tutarı kenarda tutma yönetmeni uygulamanız mantıklı bir yol olacaktır.

Milliyetemlak
EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttı

Yüksek Mimar Müge Turgay Karamuk
mugeturgay@mugeturgaymimarlık.com

Bir Mimar Açısından Kentsel Dönüşümyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ

Yeni Projeler Kentsel Dönüşüm Uzmanı Çevrimdışı