Sağlık Sitesi|FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
banner

İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR

Konut satışları teşvik ve faiz indirimiyle yükseldi

Konut satışları geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre % 25,1 artış gösterdi.
Mail At
Konut satışları teşvik ve faiz indirimiyle yükseldi

Konut satışları teşvik ve faiz indirimiyle yükseldi 

Konut satışlarında yükselişler devam ediyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre % 25,1 artış gösteren konut satışlarında yurt içinde uygulanan teşvikler ve Merkez Bankasının faiz indirimlerinin etkisinin görülmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. Yılın ikinci yarısından sonra esnek ödemeli ve teşvik kampanyaları etkisinin bir miktar daha sürmesini bekleyebiliriz. En çok konut satışı İstanbul’da gerçekleştirilirken onu sırasıyla Ankara ve İzmir takip etti. Yabancılara gerçekleştirilen konut satışlarında ise bir önceki yılın aynı ayına göre % 16,3 azalması dikkat çekici bir nokta olarak karşımıza çıktı. Kasım ayında Doların TL varlıklarına karşı değer kazanmasına rağmen konut satışlarının önemli ölçüde etkilenmediğini görüyoruz. Önümüzdeki süreçte de TCMB’nin faiz oranlarında yapacağı değişiklikler konut satışlarında belirleyici olabilir.

Kutay Gözgör-Destek Yatırım Araştırma Uzmanı

Su Baskını Olan Evden Banka Sorumlu Oldu!

Konut sigortasının sona erdiğini müşterisine bildirmeyen banka, su baskını olan evde ortaya çıkan zararın yarısını karşılamak zorunda kaldı. Su Baskını Olan Evden Banka Sorumlu Oldu!

Bankadan konut kredisi alırken sigorta da yaptıran bir kişi, evini su basınca banka ile iletişime geçti. Ancak bankadan poliçe süresinin dolduğunu öğrenince uğradığı zararı kendisi karşılamak zorunda kaldı. Tüketici, poliçe süresinin bittiğine dair kendisine bilgi verilmediği gerekçesiyle bankaya dava açtı. Yerel mahkemenin reddettiği dava Yargıtay’a taşınınca sonuç değişti. Yargıtay hem tüketiciyi hem de bankayı kusurlu buldu.  

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin verdiği kararı yorumlayan Avukat Cevat Kazma, bankanın müterafik kusurlu sayıldığını ve oluşan zararın yüzde 50’sini karşılamak zorunda kaldığını belirtti.

“Karara göre banka, düzenlediği sigorta poliçesinin yenilenme döneminde tüketiciye bildirimde bulunmakla yükümlüdür.” diyen Avukat Cevat Kazma, verilen kararın emsal niteliği taşıdığını ifade etti.

Kredi Kullanırken Sigorta Almak Zorunlu Değil!

Yargıtay’ın vermiş olduğu kararın hem tüketici hem de bankalar açısından oldukça önemli olduğunu ifade eden Avukat Cevat Kazma, tüketicilerin zorunlu olmayan sigortalara ve yenileme sürelerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Kredi işlemleri sırasında tüketicilere zorunlu gibi gösterilerek satılan sigortaların hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Cevat Kazma, tüketicilerin konut sigortalarını diledikleri yerde yaptırabileceklerini sözlerine ekledi.


Axis Kart sahiplerine çekilişsiz kurasız 300 televizyon hediye!

Etkinlikleri, sürpriz hediye ve indirimleri ile ilgi odağı olan Axis Alışveriş Merkezi, Axis Kart sahiplerine özel, televizyon kampanyası sunuyor.  Axis Kart sahiplerine çekilişsiz kurasız 300 televizyon hediye!

Axis Kağıthane, Axis Kart’ı ile yaptığı alışverişlerde yeterli puan toplayan herkese 300 adet televizyondan birini hediye ediyor. Stoklarla sınırlı kampanya 10 Aralık 2016 Cumartesi günü başlıyor.

Kâğıthane’de bulunan Axis Alışveriş Merkezi, sayısız fırsatı misafirleriyle buluşturmayı sürdürüyor. 10 Aralık 2016 Cumartesi günü yeni bir kampanyaya başlacak olan Axis Kağıthane, Axis Kart sahiplerine çekilişsiz kurasız televizyon hediye ediyor. Stoklarla sınırlı kampanyada  ziyaretçiler Axis Kart ile yaptıkları alışverişlerde topladıkları puanlarla 24’’, 32’’, 40’’, 49’’, 55’’ ve 65’’ ekran çeşitlerinden puanına denk gelen LG marka televizyonlara sahip oluyor.

Kampanya ve çekilişlerle ziyaretçilerinin yüzünü güldüren Axis Kağıthane bölge halkı tarafından yoğun ilgi görüyor.


Tcmb Faizi Sabit Tuttu Dolar Uçmadı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentilerinin aksine faiz oranlarını sabit tuttu. Tcmb Faizi Sabit Tuttu Dolar Uçmadı

 Destek Yatırım Araştırma Müdür Murat Tufan, "TCMB'nin haftalık politika faizini %8.00, gecelik faiz oranlarını ise %8.50’de bırakmasının ardından, Türkiye,Rusya ve İran görüşmesi esnasında İran'dan gelen ılımlı açıklamaların da desteğiyle Dolar/TL kurunda majör bir artış yaşanmadı." dedi.

TCMB’nin kurum olarak beklentimize paralel bir şekilde karar aldığını ve bu ayki toplantısında faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmediğini görüyoruz. Haftalık politika faizi %8.00, gecelik faiz oranları ise %8.50’da bırakıldı ve dar faiz politikasının sürdürülmüş oldu. Piyasa oyuncularının önemli bir kısmı karar öncesi faiz artırımına gideceği yönünde bir beklentiye göre pozisyon aldığı için, sabit tutma kararı sonrası TL varlıkları anlık olarak zayıfladı. Toplantı notlarına baktığımızda 4.çeyrekte iktisadi faaliyette bir toparlanma olduğuna ve döviz kurundaki oynaklığın enflasyon görünümüne yaptığı negatif etkiye dikkat çekildiğini görüyoruz. Kur oynaklığı ve petrol fiyatlarındaki yükselişlerin risklerine vurgu yapılırken, faizlerin buna rağmen sabit tutulması önemli. TCMB, faiz kararında kurun seyrine bakarken daha çok oynaklığın arttığı noktada devreye girebileceğinin mesajını vermiş bulunuyor. Dolar/TL’de 3.60 ve üzeri artık TCMB’nin faizle müdahale edebileceği yer olarak izlenebilir. TCMB’nin faiz kararı sonrası Dolar/TL ilk etapta 3.5400 direncine doğru hareketlendi. Daha sonra kritik direncin aşılamadığını ve TL varlıklarının tekrar yükselişe geçtiğini söylüyoruz. Elbette kurdaki düşüşte İran tarafında aynı saatlerde gelen, Suriye-Türkiye ve Rusya için siyasi çözüm bulma sürecinin başlatma kararının duyurulması da etkili oldu. Bu seviye altında kalıcılık sağlanırsa, kararın piyasa açısından daha olumlu karşılandığını anlayabiliriz. Eğer kur bu direnci aşarsa yeni yükselişlerin önü açılabilir. Paralel kanal içerisinde olası gevşemelerde 3.5000-3.4880 destek bölgesi olarak takip edilebilir. TCMB’nin FED kararını görüp, bekleme politikasına devam ettiğini ve kurdaki oynaklığa bağlı olarak politikasını şekillendireceğini anlıyoruz.

Murat Tufan/Destek Yatırım Araştırma Müdürü


Akbank’tan Kredide Yeni Yıl Fırsatları

Akbank konut kredisi faiz oranlarında yaptığı indirime ek olarak ilk evini alacaklara özel 500TL’ye kadar Chip Para vermeye devam ediyor.Akbank’tan Kredide Yeni Yıl Fırsatları

Müşterilerinin yaşamlarını kolaylaştırmayı temel ilke olarak benimseyen Akbank, yılbaşı alışverişlerini Akbank kredi kartları ya da banka kartı ile yapan müşterilerimize, kartlarının son 2 hanesi kadar chip-para kazandırıyor. Akbank’ın Yeni Yıl Kampanyası ile ilgili bilgi veren Akbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Arif İsfendiyaroğlu, “Yılbaşı alışverişleri her zaman keyiflidir; biz de Akbank olarak müşterilerimize yeni yılın ilk hediyesini vererek, bu keyiflerini artırmak istedik. Aralık ayı boyunca Axess, Wings, Free kredi kartları ve Neo banka kartlarıyla tüm sektörlerinde yapacakları 150 TL ve üzeri 5. alışverişte, kullandıkları kartlarından son 2 hanesi en yüksek olan kadar chip-para kazanacaklar. Kartlarının son iki hanesi 50’den az olan müşterilerimize ise bu kampanya ile 50TL chip-para hediye edilecek. " dedi. Kampanyaya kayıt olmak için, kredi kartı ve banka kartı sahibi müşterilerin kartlarını kullanmaya başlamadan önce YENIYIL yazıp 4566’ya SMS göndermesi yeterli olacak.

İsfendiyaroğlu Akbank’ın yeni yıl fırsatları ile ilgili açıklamasında, “Akbank olarak 31 Aralık’a kadar alacağı krediyle ilk kez ev sahibi olacak müşterilerimize 500 TL’ye kadar chippara hediye ediyoruz. Kampanya kapsamında ilk ev için kullanılan kredilere özel olarak, kredi tutarının binde 5’i oranında ve 500 TL ile sınırlı olmak üzere müşterilerimizin Akbank kartlarına chip para yüklenecek. Ayrıca müşterilerimizin yeni yıla ev sahibi olarak girmelerini sağlamak amacı ile beş yıla kadar olan vadelerde %0,89, üzerindeki vadelerde yedi yıla kadar %0,90 ve yedi yılın üzerinde %0,91 konut kredisi faiz oranı sunuyoruz. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza yeni yılda da uygun ödeme koşulları ile desteğimize devam edeceğiz. Müşterilerimizi  detaylı bilgi ve başvuru için Akbank Şubeleri, 444 4 253 Büyük Kırmızı Hat ve akbank.com’a bekliyoruz” dedi.

Akbank’tan İlk Kez Kredi Alanlara Yeni Yıl Sürprizi!

Akbank’tan ilk kez ihtiyaç kredisi alanlara kredi tahsis ücretini yeni yılda hediye ettiklerini belirten Arif İsfendiyaroğlu, “ Müşterilerimize 48 aya varan vadelerde %1,29 faiz oranı sunuyoruz. Akbank’tan ilk kez ihtiyaç kredisi kullanan müşterilerimize  maksimum 10.000 TL’ye kadar kredi kullanımlarında kredi tahsis ücretlerini chip-para olarak hediye ediyoruz. Akbank şubelerinde geçerli olan kampanyamızla, bankamızdan ilk kez ihtiyaç kredisi kullananlara özel olarak kredi tutarının binde 5’i kadar chip para müşterilerimizin Akbank kredi kartlarına yükleniyor. Ayrıca yeni yıl öncesi nakit ihtiyacı olan tüm müşterilerimize 48 aya varan vadelerde 30 bin ve üstü kredi kullanımlarında %1,14 faiz oranı ile kredi imkanı sağlıyoruz. Akbank olarak  yeni yılda da vatandaşlarımıza “Kredim Akbank’ta” sloganıyla uygun ödeme koşullarıyla desteğimiza devam edeceğiz. Müşterilerimizi detaylı bilgi ve başvuru için Akbank Şubelerine ve Akbank Direkt’e bekliyoruz” dedi.

Akbank’tan Taşıt Kredisi Kampanyası!

İsfendiyaroğlu taşıt kredisi kampanyası ile ilgili olarak da, “Hayallerindeki 0 km aracı almak isteyen müşterilerimize 12 Aralık’ta başlayan olan Kaskolu Taşıt kredisi kampanyamızı sunuyoruz. Aralık ayı boyunca taşıt kredisi kullanmak için şubelerimize gelen müşterilerimize, Kırmızı Kasko ürünümüzü satın alırlarsa %1,08 faiz avantajı sağlıyoruz” dedi.

 

 

 

 


Yeni Yıla Girerken Kredi Finansçıdan Alınır!

QNB Finansbank, “Kredi Finansçıdan Alınır!” kampanyasıyla müşterilere günde 10 TL’den başlayan taksitlerle 10.000 TL ihtiyaç kredisi sunuyor. Yeni Yıla Girerken Kredi Finansçıdan Alınır!

QNB Finansbank’tan müşteriler, “Kredi Finansçıdan Alınır!” kampanyasıyla birlikte günde 10 TL’den başlayan taksitlerle 10.000 TL ihtiyaç kredisi kullanabilecekler üstelik müşteriler dilerlerse taksit ödemelerine 3 ay sonra başlayabilecekler.

Konuyla ilgili bilgi veren QNB Finansbank Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu, “Harcamaların yoğunlaştığı ve nakit ihtiyacının arttığı yeni yıl döneminde  ‘Kredi Finansçıdan Alınır!’ kampanyamızla, müşterileri günde 10 TL’den başlayan taksitlerle 10.000 TL ihtiyaç kredisinden yararlanmaya davet ediyoruz üstelik müşterilere dilerlerse ödemelerine 3 ay sonra başlama fırsatı sunuyoruz.” dedi.

Üç ay taksit erteleme seçeneği bulunan ihtiyaç kredisi ürünlerine başvurmak için T.C. kimlik numaralarının 5030’a kısa mesajla gönderilmesi yeterli. Bunun yanı sıra QNB Finansbank müşterileri internet veya cep şubelerinden ve ayrıca müşteri hizmetlerini arayarak hızlı ve kolay bir şekilde ihtiyaç kredisine başvurup, onaylanınca kredilerini anında hesaplarına aktarabiliyorlar.
EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttı

Yüksek Mimar Müge Turgay Karamuk
mugeturgay@mugeturgaymimarlık.com

Bir Mimar Açısından Kentsel Dönüşümyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ