Sağlık Sitesi|FacebookTwitterKünye|Hakkımızda|Basında YeniProjeler.com|Servisler|İletişim
ÜYE GİRİŞİ | KURUMSAL GİRİŞ

Yeni Projeler Logo
İSTANBULANKARAANTALYAİZMİR

Self İstanbul’da Ön Satış Dönemi Başladı

Talep toplama süresinde yatırımcıdan yoğun ilgi gören Self İstanbul, Beylikdüzü – Bahçeşehir aksının en gözde projesi olarak dikkat çekiyor.
Mail At
Self İstanbul’da  Ön Satış Dönemi Başladı

Gelen talepleri karşılama adına ön satışları başlatan Karden İnşaat, projede dairelerin metrekaresini 4.000 TL’den başlayan fiyatlarla konut alıcılarına sunuyor.

Sembol İstanbul projesiyle gayrimenkul sektöründe iz bırakan Karden İnşaat, Beylikdüzü – Bahçeşehir TEM bağlantı yolu bitişiğinde konumlandırdığı yeni projesi Self İstanbul’da ön satış dönemini başlattı.

Merkezi lokasyonuyla yüksek yatırım potansiyeli taşıyan, bölgenin en yeşil ve en prestijli projesi Self İstanbul’da dairelerin metrekaresi 4.000 TL’den başlıyor.

KARADENİZ; “GELEN TALEPLER YENİ PROJE GELİŞTİRMEMİZDE ETKEN OLDU”

Bölgeye referans projesi Sembol İstanbul ile başlangıç yaptıklarını belirten Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz; “Beylikdüzü – Bahçeşehir TEM bağlantı yolu bitişiğinde inşa ettiğimiz Sembol İstanbul projemiz ile müşterilerimizden tam not aldık. Bu projemizden konut alan çok sayıda müşterimiz, beraberinde çevresindeki sevdiklerini de getirdi. Biz de gelen talebi karşılamak üzere bölgedeki ikinci projemiz Self İstanbul’u hayata geçiriyoruz. Bölge ve proje donatılarına oranla fiyatları ekonomik oranda tuttuk ve ön şatışta dairelerin metrekaresini 4.000 TL’den başlattık”dedi.

PROJENİN YÜZDE 85’İ PEYZAJ ALANLARINA AYRILDI

Bölgenin en değerli noktasında, 26 bin metrekare alan üzerinde 203 milyon TL’lik yatırımla yükselen proje, geniş peyzaj ve sosyal yaşam alanlarından oluşuyor.

Self İstanbul’da proje alanının yüzde 85’i peyzaja ayrılırken, yeşil dokulu konsepti, estetik mimarisi, konforlu daireleri, günlük ihtiyaçların karşılanabileceği ticari alanları, zengin spor ve sosyal yaşam alanlarıyla keyifli bir site hayatı sunuyor.

ÇARŞI KONSEPTİ ÖNE ÇIKIYOR

Projede; bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlanan 60 adet dükkanın yer alacağı çarşı konsepti, yatırımcılara özellikli iş ve yaşam alanı sunuyor.

Maksimum kullanılabilir alanlar sunacak şekilde tasarlanan daireleriyle konforlu bir yaşam anlayışına odaklanılan Self İstanbul’da;  yatırımcıya balkonlu 1+1, ebeveyn banyolu 2+1, süit odalı 3+1, 4+1 konut tipleri ile çatı dubleksi ve bahçe katları olmak üzere farklı seçenekler sunuluyor.

ÇOCUKLAR İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ ÖZEL ALANLAR

Projeye ilgi duyan yatırımcıların katılımıyla satış ofisi açan Self İstanbul, sosyal donatılarıyla  ayrıcalıklar sunuyor. Çocuklu ailelerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde geliştirilen projede, 27 derslikli özel okulun yanı sıra çocukların güven içinde özgürce vakit geçirebileceği açık ve kapalı aktivite alanları da yer alıyor.

Zengin peyzaj alanları sunulan Self İstanbul projesinde; yürüyüş yolları, dinlenme alanları, bitkisel peyzaj, sosyal tesis ve açık havuz yer alıyor. Projede ayrıca 7/24 özel güvenlik, her daireye özel depo alanı ile kapalı otopark da bulunuyor.

MERKEZİ LOKASYONDA YER ALIYOR

Ulaşım açısından avantajlı bir konumda yer alan Self İstanbul, toplu taşıma imkanlarının yer aldığı İstanbul’un en işlek ulaşım aksı E-5 Otoyoluna ve AVM’lere yakınlığı ile dikkat çekiyor.

Proje bitiminde devreye girecek 2 Metro hattına yakın bir noktada bulunan proje; Metrobüs, TEM Otoyolu ve Atatürk Havalimanı gibi önemli lokasyonuyla büyük avantaj sağlıyor.

İnşa çalışmalarının başladığı projede teslimler ise Eylül 2019’da yapılacak.

 

SELF İSTANBUL PROJESİNİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN


Özyurtlar Holding, yeni projesi Ödül İstanbul'u satışa sundu...

Ödül İstanbul, Özyurtlar Holding güvencesiyle yatırımcısıyla buluşuyor Özyurtlar Holding, yeni projesi Ödül İstanbul'u satışa sundu...

Ukra İnşaat tarafından inşa edilmeye başlanan ve bir türlü teslim edilemeyen Ukra City, artık Özyurtlar Holding güvencesi altında yatırımcısıyla buluşuyor. Devir teslim işlerini bitirerek tüm sorumluluğu üstlenen Özyurtlar Holding, eski adıyla Ukra City yeni adıyla Ödül İstanbul’u ev sahipleriyle buluşturmak için çalışmalara başlıyor. “Siz bu ödülü çoktan hak ettiniz” sloganıyla yola çıkan Özyurtlar Holding, binlerce ailenin mağduriyetini gidermek için Ödül İstanbul'u satışa sundu

Bugüne kadar 60 bin kişiyi ev sahibi yapan Özyurtlar Holding, Beylikdüzü-Esenyurt aksında inşa edilen Ukra City projesinin tüm devir teslim işlerini tamamlayarak görücüye çıkardı. Ukra İnşaat tarafından inşasına başlanan ve bir türlü teslim edilemeyen Ukra City, artık Özyurtlar Holding güvencesiyle yatırımcısıyla buluşuyor.

Devir teslim işlerini bitirerek tüm sorumluluğu üstlenen Özyurtlar Holding, eski adıyla Ukra City yeni adıyla Ödül İstanbul’u gecikmeli de olsa yatırımcısına teslim etmek için çalışmalara başlıyor. “Siz bu ödülü çoktan hak ettiniz” sloganıyla yola çıkan Özyurtlar Holding, binlerce ailenin mağduriyetini gidererek, ev sahibi olma hayallerini gerçeğe dönüştürüyor.

1+1, 2+1, 3+1 daire seçeneklerinin yer aldığı projenin, 2019 yılı sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Ödül İstanbul'da 1+1'ler 179 bin TL'den, 2+1'ler 299 bin TL'den 3+1'ler ise 479 bin TL'den başlayan fiyatlarla lansmana özel satışa sunuldu. Projenin yatırım değerinin ise 250 milyon dolara mal olması bekleniyor. 2 bin 683 konuttan meydana gelecek olan Ödül İstanbul'da ayrıca 102 adet de ticari ünite yer alıyor.

Beylikdüzü-Esenyurt  aksında  yükselen Ödül İstanbul, metrobüse yürüme mesafesinde bulunuyor. Türkiye'nin ilk otomobil alışveriş merkezi olan Autopia'nın hemen arkasında inşa edilen Ödül İstanbul, merkezi konumuyla dikkat çekiyor. Yatırım değeri oldukça yüksek olan proje, ticaret merkezlerine yakınlığıyla biliniyor. Sekiz blok üzerine konumlandırılan Ödül İstanbul'da; yeşil park alanları, yüzme havuzu, tenis, kortu, futbol sahası, basketbol sahası, fitness salonu, güzellik salonu, oyun parkı, çocuk kulübü, parti salonu, resepsiyon hizmeti, 7/24 güvenlik hizmeti, açık-kapalı otopark, cafe ve restoranlar da yer alıyor. 

Yarıda kalan ev hayali gerçeğe dönüşüyor”

Ödül İstanbul’u sosyal sorumluluk projesi olarak değerlendiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, dolayısıyla ev hayali yarıda kalan yatırımcıların mağduriyetini gidermek için bu yola çıktıklarını söyledi. Projenin üzerinde iki yıldır çalıştıklarını anlatan Özyurt, eski adıyla Ukra City yeni adıyla Ödül İstanbul projesinde tüm devir teslim işlerinin tamamlandığını açıkladı. Zor duruma düşen yatırımcının bir an evvel evlerine kavuşması için çalışmalara başlayacaklarını anlatan Özyurt, yatırımcısına “Siz bu ödülü çoktan hak ettiniz” dedi.

Özyurtlar Şirketler Grubu artık bir holding

Ödül İstanbul projesinin tanıtım toplantısında Özyurtlar İnşaat'ın artık bir holding olduğunu açıklayan Tamer Özyurt, bundan böyle faaliyetlerine holding çatısı altında devam edeceklerini bildirdi. Holding olma hikayelerini ise şöyle anlattı: “Yerli-yabancı pek çok şirket ve yatırımcı, bizimle iş yapmak istiyor. Bu yatırımcıların yatırımlarını doğru ve güvenilir bir biçimde değerlendirip yatırımcıya kazandırırken biz de şirket olarak büyümeyi istiyoruz. Bundan böyle projelerimizin her birini ayrı ayrı holding bünyemizdeki şirketler üzerinden yapmayı ve bu şirketlere uygun gördüğümüz yatırımcıları dahil etmeyi planlıyoruz. Bu yatırımcıları da genel olarak yabancı yatırımcı olarak düşünüp bu sayede Türkiye'ye yatırım çekmekte katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”

Ödül İstanbul'un Özyurtlar Holding'in ilk projesi olduğunu anlatan Özyurt, projeleriyle sektöre yepyeni bir yaşam alanı kazandıracaklarını ifade etti. Projenin yenilikçi ve işlevsel tasarım anlayışı ile inşa edildiğini belirten Özyurt, “Ödül İstanbul ile ayrıcalıklı bir dünyanın kapıları açılıyor. Projeyle yaşama şıklık, konfor ve stil kazandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

2017'nin yatırımlar yılı olacağını söyleyen Özyurt, Ödül İstanbul'un hemen arkasından yeni bir projeyi daha açacaklarının müjdesini verdi. Özyurt, projenin ay sonunda lansmana çıkacağını belirtti. 

Proje 2010 yılında satışa çıkmıştı

28 Ekim 2010 tarihinde Ukra İnşaat tarafından satışa çıkarılan Ukra City projesi 45 dönüm alan üzerinde hayata geçirilecekti. Yüzde 78'i yeşil alana ayrılan 2 bin 400 konutluk projenin 24 ay içinde sahiplerine teslim edilmesi planlanıyordu. Aralık 2012'de iflas ertelemesi isteyen Ukra İnşaat’ın en büyük projesi olan 2 bin 560 konutluk ve 70 dükkanlık Ukra City inşaatı durarak, pek çok yatırımcı zor duruma düşmüştü. Geçen yıllar içinde Esenyurt Belediyesi ile iş birliğine giden Özyurtlar Holding, yaklaşık iki yıldır devir teslim işlerinin tamamlanması için büyük bir mücadele verdi.


Çekmeköy’de Güncel Gayrimenkul Fiyatları Nasıl?

Anadolu Yakası’nın merkezinde; Beykoz, Şile, Ümraniye, Sancaktepe ve Pendik ilçelerinin kesiştiği alanda bulunan Çekmeköy, son yıllarda nüfus artışının en yoğun yaşandığı ilçelerden biri olarak yükseliyorÇekmeköy’de Güncel Gayrimenkul Fiyatları Nasıl?

Anadolu Yakası’nın merkezinde; Beykoz, Şile, Ümraniye, Sancaktepe ve Pendik ilçelerinin kesiştiği alanda bulunan Çekmeköy, son yıllarda nüfus artışının en yoğun yaşandığı ilçelerden biri olarak yükseliyor. Yeni yapılan konut projeleri sayesinde ilçede yeni yerleşim alanları ve iş yerleri inşa ediliyor. Bu durum, Çekmeköy’ü emlak yatırımı bakımından oldukça cazip bir hale getiriyor.

Çekmeköy’de Güncel Konut Fiyatları ve Amortisman Süreleri Ne Kadar?

2009 yılında Ümraniye’den ayrılıp ilçe olmasından beri Çekmeköy, İstanbul’un gayrimenkul yatırımı bakıkından en karlı görülen semtlerinden biri konumunda. İstanbul’un masif arazileri üzerinde yer alan ilçenin jeolojik yapısı, çok katlı binalara uygun bir zemin hazırlıyor. İlçede, yeni konut projelerinin yanı sıra 15 yaşını aşkın birçok sayıda bina yer alıyor. Çekmeköy’de güncel gayrimenkul fiyatları 125.000 TL‘den başlıyor. Yatırım yapmak için ev satın almak isteyenler özellikle 1+1 ve stüdyo daireleri tercih ediyor. Çekmeköy'e yapılması hedeflenen metro durağına yakın, merkezi muhitteki yeni inşa edilmiş 1+1’ler 130.000 TL‘den alıcısına sunuluyor. Ömerli’deki lüks 1+1 dairelerin fiyatı 290.000 USD‘ye kadar yükseliyor. Bahçe katı, doğal gaz ısıtmalı 2+1’lerin fiyatı ise 155.000 TL‘den başlıyor. Bu tür evlerin ortalama 900 TL‘den kiraya verildiği düşünülürse, ilçedeki konut tipi gayrimenkullerin amortisman değeri yaklaşık 14 yıl civarında gözüküyor.

Çekmeköy’de oturmak amacıyla ev satın alanlar tercihini genellikle 3+1’leri ve geniş dairelerden yana kullanıyor. Doğal gaz ısıtmalı, 3+1 dubleks daireler 50.000 TL peşinatla 180.000 TL‘den satışa çıkıyor. Site içindeki 3+1’lerin fiyatları ise 265.000 TL‘den başlıyor. 250.000 TL‘ye ters dubleks 4+2’ler satın alınabiliyor. Lüks 4+2’lerin fiyatı ise 510.000 TL‘yi buluyor..

Çekmeköy’de Arsa Fiyatları Ne Kadar?

Çekmeköy’deki arsalar, imar izinlerine göre konut projelerinde değerlendirilmek üzere satışa sunuluyor. Ömerli mevkinde müstakil tapulu 319 metrekare arsayı 290.000 TL‘ye satın almak mümkün oluyor. Kemerdere’deki arsaların fiyatları ise 300.000 TL‘den alısına sunulyor. Merkezdeki imarlı arsalar 320.000 TL‘ye satılırken, ormanlık alandaki arsalar 500.000 TL‘den alıcı buluyor.

Çekmeköy’de Kira Fiyatları Ne Kadar?

Çekmeköy’de güncel gayrimenkul fiyatlarına bakıldığında, evlerin ve dükkanların büyük oranda kira getirisinin olduğu saptanıyor. Merkezdeki 1+1 dairelerin kira fiyatları 650 TL‘den alıcı buluyor. Bu tür daireler genellikle yeni evliler, öğrenciler ve yalnız yaşayanlar tarafından tercih ediliyor. Manzaralı, lüks 1+1’ler ise 1.100 TL‘ye kiracı buluyor. Bahçe katı 2+1’ler 700 TL‘ye kiralanabiliyor. 10 yaş üstü binalarda, doğal gaz ısıtmalı 3+1 daireleri 750 TL‘ye kiralamak mümkün oluyor. Site içindeki 3+1’ler ise 1.400 TL‘den başlayan fiyatlarla kiraya veriliyor.

Çekmeköy’de dükkan kiraları 800 TL‘den başlıyor. Cadde üzerindeki depo ve iş yerleri 1.000 TL‘ye kiralanabiliyor. Mimar Sinan Caddesi üzerindeki ofis tipi iş yerleri ise 1.200 TL‘ye kiracı buluyor.


Kiracı Kendisinden Önceki Zararları Karşılamak Zorunda Mıdır?

Konut kiralanırken, önceki kiracının mülkü kullandığı süre boyunca ev sahibinin farkında olmadığı bazı zararlar olmuş olabilirKiracı Kendisinden Önceki Zararları Karşılamak Zorunda Mıdır?

Konut kiralanırken, önceki kiracının mülkü kullandığı süre boyunca ev sahibinin farkında olmadığı bazı zararlar olmuş olabilir. Böyle durumlarda, ileride kiracı açısından, kiracının sebep olmadığı bu zararlardan sorumlu tutulması gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kiralanacak konutun kontrat yapılmadan ya da eşyalar taşınmadan önce detaylıca incelenerek varsa önceki kiracının bıraktığı hasarların not edilmesi ve ev sahibine bildirilmesi çok önemlidir.

Kiracının kendinden önceki kiranın yarattığı hasarı karşılaması mümkün müdür?

Kiracı – ev sahibi ilişkisi, güven temelli ve uzun süreli bir ilişki olduğundan iki taraf için de kötü bir durum oluşturmayacak sorunların ortaya çıkmadan belirlenmesi, bu ilişkinin sağlamlığı ve devamlılığı için gereklidir. Mümkünse ev sahibi ile birlikte mülk detaylı bir şekilde incelenerek önceki kiracının bırakmış olduğu kiracı hasarları net bir şekilde dökümante edilebilir. Huzursuzluk sonucu bu uzun süreli ilişkinin iki taraf için de zarar görmemesi açısından, kiracı hasarları listesi gibi önlemlerin alınması her iki taraf için de faydalı olacaktır.

Bu konu kiracıya bir fayda sağlar mı?

Evdeki olası hasarlar dokümante edilip imzalandığında, iki tarafında da kabul ettiği bir belge niteliğine geleceği için, yeni kiracının oluşturabileceği hasarlar mülkün gerçek anlamda kiralanma anından itibaren dikkate alınacak ve yeni kiracı kendisinin sebep olmadığı hasarlardan sorumlu tutulma gibi bir tehditle karşı karşıya kalmayacaktır. Zira, fiili olarak kiracılık başlamadan kiracının mülke hasar vermesi mümkün değildir.

Kiracı hasarlarının bildirilmesi durumunda, ev sahibi bir önceki kiracıdan bu hasarların giderilmesini veya zararın tazmin edilmesini talep etme hakkına sahip olabilecektir. Aynı zamanda yeni kiracısı ile arasında sağlıklı bir ilişki oluşmuş olacaktır.

Kiracı hasarları listesini iki tarafın da imzalaması önerilirken, aslen kiracının bu listeyi imzalamaması listenin geçerliliği açısından eksiklik arz etmez. Zira liste kiracı tarafından veya kiracı refakatinde oluşturulmuş ve mülk sahibi bu listeye imzasını atarak kabul edip onaylamıştır. Liste, kiraya verenin imzasını attığı andan itibaren geçerlidir.

Ev sahibi bu konuda ne yapmalıdır?

Konut sahibinin üzerine düşen görevler ise, kiracı ile evi inceleyerek oluşturduğu hasarlar listesini imzalayarak sonradan ortaya çıkabilecek problemlerin önüne geçmektir. Dilerse sözleşmeyi imzalamadan ya da kiracı fiili olarak oturmaya başlamadan önce evi detaylıca inceleyerek kendisinin oluşturacağı kiracı hasarları listesi ile kiracının hali hazırda oluşturmuş olduğu listeyi karşılaştırıp farklılıkları veya eksiklikleri belirleyebilir ve bu doğrultuda hareket edebilir.

Elbette ki hem kiracı hem de ev sahibi, problemsiz ve saygı çerçevesinde bir ilişki kurmayı ister. Ama vurgulamak gerekir ki bu tür bir önlem, anlaşmazlık durumunda iki tarafı da koruyan ve hukuki açıdan geçerlilik taşıyan gerekli bir önlem olacaktır.


Konut Kredisi Almak İçin İzlenmesi Gereken Yol

Konut kredileri her geçen gün kullanımı gittikçe artan, konut sahibi olmayı bir nevi kolaylaştıran bir borçlanma şeklidirKonut Kredisi Almak İçin İzlenmesi Gereken Yol

Konut kredileri her geçen gün kullanımı gittikçe artan, konut sahibi olmayı bir nevi kolaylaştıran bir borçlanma şeklidir. 2007 yılında devletin kanunlaştırdığı Mortgage ile hızlı bir şekilde hayatımıza giren ve ardından birçok farklı ödeme seçeneği ve süresiyle değiştirilen ödeme tipidir. Ülkemizde bu denli yaygınlaşmasının sebebi, “az ödeme – çok vade” sistemi ile işlemesidir.

Konut kredisine başvurmadan önceki süreç

Banka ve konut kredileri araştırmasına başlamadan önce, sizin için en konutu bulduğunuzdan emin olun. Satın alacağınız konutun bir yatırım aracı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Evin konumuna, cephesine, fiyat-fayda dengesi, tapusunun iş yeri tapusu olup olmaması gibi birçok konuyu dikkatlice incelemesiniz. Ayrıca daha uygun fiyatlı, gelecek zamanlarda teslimi gerçekleşecek olan proje evlerini düşünürseniz de mutlaka konutun yapımını üstlenen inşaat firmasının güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Sonuç olarak hayallerinizin evini bulduysanız yapmanız gereken ilk şey, evin fiyatının en az %20’sini karşılayacak maddi imkanınızın bulunduğundan emin olmanız. Lakin konut kredisi evin bedelinin maksimum %75’ini karşılamakta.

Konut kredisi araştırma süreci

Hayallerinizdeki evi satın almak istediğinize karar verdiniz ve bir miktar da peşin ödeme yapabilecek paranız var. Şimdi yapmanız gereken bankaların değişen konut kredileri oranları hakkında detaylı bir araştırma yapmak. Birçok banka dönem dönem farklı faiz oranları sunabilmekte. Sizin yapmanız gereken ise en az faiz oranlı, en çok vadeli konut kredileri veren bankayı bulmakta. En düşük faiz oranlarında ilk üçü Ziraat Bankası, Yapıkredi, Qnb Finansbank çekmekte. Yine de siz internet veya başka alanlardan edindiğiniz tabela fiyatları yerine, bankaların şubelerini ziyaret ederek doğrudan şahsınıza yönelik fiyat-faiz oranlarını öğrenmelisiniz. Gelir belgenizin ödemeleri karşılayacak yeterlilikte olması ve de olumsuz bir kredi performans notunuzun bulunmaması dahilinde kredinizi belirlediğiniz vade ve ödeme şekliyle alabilirsiniz.

Peki aynı anda birden fazla kredi çekebilir miyim, diye düşünenler için açıklamak gerekirse, aynı ev için olmaksızın aynı anda birden fazla ev almak için birden fazla konut kredisi çekebilirsiniz. Tabii ki bankaların takdiri doğrultusunda.

Konut kredisi başvurma ve ödeme süreci

Hangi bankadan ve ne kadar miktarda kredi alacağınızı kararlaştırdınız.  Son olarak yapmanız gereken kimlik, ikametgah belgesi, adınıza kayıtlı bir fatura, gelir durumunu gösteren belgeler ve alacağınız mülkün tapu gibi belgelerini yanınıza alarak bankanın yolunu tutmanız. Sonraki süreç banka yetkilisi tarafından herhangi bir olumsuz durum görülmezse almak istediğiniz kredi 1 iş günü sonra işleme koyulur. Konut artık sizin. Ödemelerinizi banka ile belirlediğiniz tarih aralıklarında yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde gecikme zammı ödemek durumunda kalırsınız. Evinizi dilerseniz kiraya verebilirsiniz, ya da satabilirsiniz. Satmanız durumunda tüm borçların satın alacak olan kişinin üzerine devredileceğini bilmenizde fayda var.


Krediye Uygun Olmayan Evin Belediye Tarafından Yıkılması Mümkün Müdür?

Bankalar ve çeşitli kredi kurumları, ev almak isteyenlere evin değerine paralel bir oranda kredi verirKrediye Uygun Olmayan Evin Belediye Tarafından Yıkılması Mümkün Müdür?

Bankalar ve çeşitli kredi kurumları, ev almak isteyenlere evin değerine paralel bir oranda kredi verir. Konutun krediye uygun olabilmesi için tapusunun ve kat irtifakının olması, binanın yasal düzenlemelerde belirtilen kriterlere uygun olarak inşa edilmiş olması gerekir. Bir bina, yasal düzenlemelere uygun şekilde inşa edilmediği için krediye uygun bulunmamışsa, belediye tarafından yıkılabilir.

Konutların krediye uygun bulunmamasının nedenleri nelerdir?

Ev sahibi olmak dileğiyle kredi kurumlarına başvurulduğunda, kredi kurumunun görev verdiği bir uzman ekip, söz konusu konutu inceleyerek bir ekspertiz raporu hazırlar. Hazırlanan raporda konutun bulunduğu binanın ve arsanın nitelikleri ve arsa sahibinin, binanın inşasını tamamlayan firmanın ya da müteahhitlik firmasının bilgileri de detaylıca incelenir. Ekspertiz raporu sonunda konutun krediye uygun olup olmadığna karar verilir. Bankanın görevlendirdiği uzman ekip, konut üzerinde incelemelerde bulunup konutun krediye uygun olmadığına dair bir karar verdiyse bu kararın birçok farklı sebebi olabilir. En sık karşılaşılan sebep, gayrimenkulun inşasında yasal düzenlemelere uyulmamış olmasıdır. Tapusu bulunmayan, hasarlı veya çok eski binalardaki evler için kredi verilmez.

Bankalar, konut kredisi verirken evin üzerine ipotek koyma yöntemiyle teminat talebinde bulunur. Evin ipotek altına alınabilmesi için konutun kat irtifaklı olması gerekir. Kat irtifakı olamayan konutlar için bankalar kredi vermez.

Krediye uygun olması için evin taşıması gereken özellikler nelerdir?

Konut kredisi alabilmek için ilk olarak konutun inşaatının en az %80 oranında bitmiş olması gerekir. Bu durum, inşaatın projeye ve yasal düzenlemelere uygun olarak yapılıp yapılmadığının değerlendirilebilmesi için önem taşır. Bir başka koşul ise kat irtifakının veya mülkiyetinin bulunmasıdır. Fiziksel şartların yanı sıra kredi alabilmek için konutun tüm hissedarlarının banka ipoteğini kabul etmesi gerekir.

Belediye'nin krediye uygun olmayan ev ve iş yerlerini yıkma hakkı var mı?

Bir gayrimenkulün krediye uygun olmaması kesin olarak ayıplı olduğu anlamına gelmez. Tamamı ahşap malzemeden inşa edilmiş konutlar, henüz inşası tamamlanmamış apartmanlar ve çok yaşlı binalar; oturmaya uygun olsalar bile krediye uygun bulunmayabilir. Bu durumda belediyenin krediye uygun olmayışını sebep göstererek binayı yıkmaya hakkı yoktur. Ancak projeye ve yasal düzenlemelere uygun olmayan binalar bazı yaptırımlara tabi tutulabilir. İçinde projede belirtilmemiş kaçak yapıların olduğu tespit edilen binalar, yıkılma riski bulunan evler ve kentsel dönüşüm kapsamına alınmış yapılar belediye ekiplerince yasal usullere uygun olarak yıkılır. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 70. maddesi uyarınca insan sağlığını ve çevre güvenliğini tehlikeye düşürecek durumdaki binalar, zarar tehlikesini önleme kapsamında tahliye edilip belediye tarafından yıkılabilir.


EMLAK KONUT PROJELERİ
PROJELERDE SON DURUM

Tuncay Mollaveisoğlu

Bir kağıt parçasına 700 bin TL!

Osman Cihad Esen
cihad.esen@yeniprojeler.com

Isı Yalıtımıyla Enerji Tasarrufu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar

Fatih Karakaş
fatih.karakas@kentselplatform.com

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Av.Cihat Demirbağ
avukat@cihatdemirbag.com.tr

Kentsel Dönüşümde 2016 Kira Yardım Miktari Arttıyeni konut projeleri iphone da


Haritada konut projeleri


KREDİLER


DEKORASYON


ENERJİ SEKTÖRÜ