KDV indirimiyle mobilya sektörü hız kesmeyecek

Resmi Gazete ’de yayımlanan Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararnameyle 31 Mart’ta sona erecek KDV indiriminin 30 Haziran’a kadar uzatıldı.
KDV indirimiyle mobilya sektörü hız kesmeyecek

Alınan bu kararın mobilya sektörünün büyümesini olumlu yönde etkileyeceğini kaydeden Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç, satışlarda geçen yıla oranla, 30 Haziran’a kadarki süreç için yüzde 30’luk bir artış beklediklerini ifade etti.  Güleç, sektörün diğer temel girdilerinde de KDV’nin yüzde 8’e çekilmesinin sektörün 2023 hedeflerine ulaşmasında büyük etken olacağını söyledi.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Mobilya Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararnameyle 30 Haziran’a kadar uzatılan KDV indiriminin bahar döneminde sektörü hareketlendireceğini belirtti.

“Sektör bu bahardan umutlu”

Aslında sektörün temel beklentisinin KDV indiriminin kalıcı hale gelmesi olduğunu söyleyen Güleç, sektörün Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu ve istihdam, yerel kalkınma, üretim, ihracattaki başarısıyla bunu kanıtladığını belirtti. Bu kararla mobilya satışlarında ciddi oranda artış yaşanacağının tekrar altını çizen Güleç, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan nezdinde tüm konuyla ilgili çalışan bakanlıklara teşekkür etti. KDV indirimi dönemlerinde sektörün pozitif ivme yakaladığına herkesin şahit olduğunu aktaran Güleç,  mobilya sektöründeki satışların geçen yıla oranla, ilk indirim kararının ardından yüzde 10’luk artış yaşandığını söyledi. İndirim süresinin 30 Haziran’a kadar uzatılmasının satışlara toplamda yüzde 30’luk bir etki yapmasını beklediklerini kaydeden Güleç,  “Geçtiğimiz bahar döneminde sektör beklediği performansı yakalayamadı. Yeni alınan karar sayesinde sektörün bu sezonu iyi atlatacağını düşünüyorum. Hem evlilik hem de yeni mobilya alınan döneme denk geldiği için sektör pozitif bir şekilde büyüyecek. Bu da 2023 hedeflerimize ulaşmamızda önemli bir dönüm noktası.  Bugün sektör olarak 3 milyar doların üzerinde ihracat yapıyoruz. İç piyasanın dengelenmesiyle bu rakamları istediğimiz seviyelere ulaştıracağımıza inancım tam” dedi. Güleç, düzenleme sayesinde kayıt dışılığın da önüne geçildiğini ve merdiven altı denilen üreticilerin çoğunun kayıt içine alabileceğini belirtti.

Güleç: Sektörün yeniden büyüme ivmesi yakalayacağı inancındayız

Öte yandan sektörünün özellikle sunta, MDF, sünger ve hırdavat gibi ürünlerde ithal bağımlılığın yüksek olduğunu söyleyen Güleç, “Özellikle, sunta-MDF’de yüksek fiyatlar, sektör üzerinde büyük bir maliyet baskısı oluşturuyor. KDV’lerinin de yüzde 18 olması ayrıca konuşmamız gereken bir husus. Devletimizden ricamız sektöre topyekün bakmaları.  Bu kalemlerde de KDV’nin yüzde 8’e çekilmesi sektörümüz açısından dolayısıyla ülke ekonomisi açısından olumlu olacağını düşünüyoruz.


Paylaş:

Yapı ve Sektörel Haberler
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48