Türkiye’deki Şehirlerin Mayıs 2019 Emlak Satış Fiyatı Raporu

Flatfy emlak arama motoru, mayıs 2019 emlak satış raporunu yayınladı.
Türkiye’deki Şehirlerin Mayıs 2019 Emlak Satış Fiyatı Raporu

Flatfy emlak arama motoru ve uluslararası emlak sitesi, çeşitli alanlarda etkin hizmet veren bir platformdur. Platform üzerinden Türkiye’deki dilediğiniz bölgeye ait gayrimenkul ilanlarının tamamını incelemeniz mümkün. Güvenilir ve geniş bir skalaya sahip olan ilan sistemi sayesinde dilediğiniz özelliklere sahip olan daireyi kısa süre içerisinde bulmanız mümkün olacaktır. Flatfy Türkiye’de yer alan bir diğer şey ise, aylık emlak konut raporlarıdır. Her ay satış ve alış fiyatları üzerinden endeksleme gerçekleştirerek analiz tabloları oluşturan Flatfy, düzenli olarak analiz ve tablolarını takipçileri ile paylaşmaktadır.

Bugünkü makalemizde sizlerle birlikte iki farklı Flatfy tablosu üzerinden Mayıs 2019’a dair bir emlak konut fiyat değerlendirmesi gerçekleştireceğiz. Siz de bu değerlendirmeyi okuyarak emlak pazarı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlk tablomuz, Flatfy Türkiye’de yayınlanan ve satılık konut ortalama fiyatlarını Mayıs 2019 özelinde gösteren bir analiz tablosudur. Bu tablo içerisinde Türkiye’deki farklı şehirlerin Mayıs 2019 ayı içerisindeki emlak konut satış fiyatı ortalamaları görülmektedir. Bu ortalamalar üzerinden genel emlak pazarı hakkında bir değerlendirme yapılabilir.

İlk olarak incelenebilecek şehirlerden biri Karabük olabilir. Karabük, 1 + 1 odalı evler kategorisinde sahip olduğu düşük fiyat ortalaması ile dikkat çekiyor. Karabük’te bu evlerin fiyat ortalaması 94 bin Türk Lirası olarak belirlenmiş. Kategori içerisinde en düşük fiyat ortalaması, 77 bin Türk Lirası ile Artvin’e ait. Bu kategorideki en yüksek fiyat ise 219.717 Türk Lirası ile Antalya’ya ait gibi görünüyor.

Flatfy Türkiye’de yayınlanan bu grafikte, İzmir de oldukça önemli bir yer tutuyor. Gelişmiş şehir, sosyal ve ekonomik yaşamı ile İzmir, pek çok kişinin yerleşim için tercih ettiği bir bölge. Bundan dolayı emlak pazarının da şehirde oldukça hareketli olduğunu söylemek zor değil. Flatfy raporlarına göre İzmir’de 1 + 1 odalı konutların ortalama satış fiyatı 180 bin Türk Lirası iken, evlerin büyüklüğü arttıkça ortalama satış fiyatları da artış göstermektedir. Örneğin bu oran 2 + 1 odalı konutlar için 255 bin Türk Lirası olarak belirtilmiştir. 3 + 1 odalı konutlar için bu fiyat ortalaması, 350 bin Türk Lirasına kadar yükselebilmektedir. 4 + 1 odalı konutlar ise İzmir’de yaklaşık olarak 597.700 Türk Lirasına alıcı bulmaktadır. İzmir’de fiyatların genel olarak yüksek bir ortalamada buluşmasının sebebi şehrin gelişmişlik düzeyi olarak gösterilebilir.

İnceleyeceğimiz bir diğer tablo ise Flatfy Türkiye’de paylaşılan bu aylık kira bedeli ortalaması tablosudur. Genel olarak Mayıs 2019 verileri incelendiğinde, Van şehri oldukça dikkat çekmektedir. Van şehrinde, tek bir kategoride fiyatlar oldukça yüksektir. Bu kategori, 1 + 1 odalı evlerin bulunduğu kategoridir. Bu evler Van’da yaklaşık olarak 2350 Türk Lirası’na alıcı bulmuştur. Ne var ki, 2 + 1 odalı evler için bu ortalama sadece 900 Türk Lirası’dır. Bu değişim, genel olarak Van’da yaşayan bireylerin konut tercihi ile açıklanabilmektedir. Van’da 4 + 1 odalı konutların kirası, 1 + 1 odalı konutların kirasından daha düşüktür ve yaklaşık olarak 1500 Türk Lirası’dır.

Bu tabloda yüksek fiyatları ile dikkat çeken bir diğer şehrin ise Artvin olduğu söylenebilir. 1 + 1 evlerde oldukça yüksek bir fiyat ortalamasına sahiptir Artvin. 4737 Türk Lirası seviyesine çıkmış olan kira bedeli, aynı zamanda bu kategori içerisindeki en yüksek kira bedeli olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra, Artvin’de 2 + 1 odalı evlerin de oldukça yüksek bir kira bedeline sahip olduğunu görmekteyiz. Bu oran, şehirde 4737 Türk Lirası olarak belirtilmiş. Artvin’de evlerin genişliği arttıkça fiyatların düşüş yaşadığını görmekteyiz. Örneğin Artvin’de 3 + 1 odalı bir konutun Mayıs 2019 tarihi için ortalama kira fiyatı sadece 1065 Türk Lirası’dır. Aynı kapsamda 4 + 1 odalı konutun fiyatının ise 1900 Türk Lirası olduğu görülmektedir.

İzmir, genel olarak orantılı bir artış ile devam eder. 1 + 1 odalı evlerin kira ortalaması şehirde 1000 Türk Lirası iken, 2 + 1 odalı evlerin kira fiyatı ortalaması ise 1200 Türk Lirası olarak gösterilmiştir. Şehirde 4 + 1 odalı evlerin aylık kira ortalaması ise 3500 Türk Lirasıdır.


Paylaş:

Emlak Gündemi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48