Zorunlu Asansör Sigortası Kazaların Önüne Geçer mi?

Sigorta yerine denetimlerin arttırılması gerekiyor.
Zorunlu Asansör Sigortası Kazaların Önüne Geçer mi?

Dünya devi, bağımsız ve tarafsız bir danışmanlık firması Liftinstituut Solutions Avrasya Bölge Müdürü Süleyman Özcan, yürürlüğe girmesi planlanan yeni uygulama yalnızca montaj aşamasındaki asansörlerde uygulanabilir. Denetimden başarı ile geçen asansörlerde kaza riski çok düşüktür. Eğer kaza oluşuyorsa yerel yetkililerin bu konuda çalışma yapmaları gerekir. Kazayı önlemek kaza sonrası oluşacak yardımdan daha etkilidir.

 • Bina sahipleri ile asansör bakım, onarım ve montajını yapan kurum ve kuruluşları yakından ilgilendiren yeni düzenleme yolda. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni uygulaması ile asansör kazalarına karşı zorunlu sigortası yaptırılması gerekiyor. Asansör kazaları sonrası oluşacak sağlık giderleri sigorta kapsamında yer alacak. Ayrıca kazazedenin vefat etmesi durumunda vefat tazminatı, sakat kalanlara ise sakatlık tazminatı sigorta tarafından ödenecek.

KAZA ÖNLEMEYE YÖNELİK BİR ADIM DEĞİL

 • Dünyanın dört bir anındaki asansör ve yürüyen merdivenleri 80 yıllık tecrübesiyle denetleyen Hollandalı bağımsız denetleme kuruluşu Liftinstituut Solutions Avrasya Bölge Müdürü Süleyman Özcan, asansörlerin güvenli çalışmasının zorunluluk olduğunu ve hazırlığı yapılan uygulamanın asansör kazaların azaltılmasına yönelik olmadığı yalnızca kaza sonrası mağdurlara yardımcı olacağını söyleyerek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 • Sigorta uygulamasının, denetimlerin telafi olamayacağını ifade eden Özcan; “Asansörlerin güvenli çalışması bir zorunluluktur. Sigorta uygulaması, asansörlerin güvenli çalışmasının sağlanamaması sebebiyle insanlara meydana gelmesi muhtemel zararların tedavi bedelinin sigorta şirketlerinden tahsil edilmesini öngörmektedir. Fakat bu uygulama asansörlerin güvenli çalışmamasına bir mazeret olarak da görülebilir. Burada önemli olan yerel yetkililerin sorumluluklarını yerine getirerek asansörlerde güvenliğin sağlandığını denetlemek olmalıdır” diye konuştu.  

DENETİMDEN GEÇEN ASANSÖRDE KAZA OLUŞMASI DENETİMİN BAŞARISIZLIĞINI GÖSTERİR

 

 • Denetimden geçen asansörlerde kaza oluşmasının, denetimlerdeki yetersizliğin nedeni olabileceği üzerine vurgu yapan Özcan, “Asansörlerin güvensiz çalıştığı denetçi kuruluş tarafından tespit edilmesine rağmen kullanımın devam etmesi üzerine herhangi bir kazanın yaşanması, yasal olarak da sigorta şirketinin ödeme yapmasında problemler çıkaracaktır. Asansör, denetimlerden geçmiş ve yeşil etiket almış olduğu halde kullanıcıya bağlı olmayan bir kaza yaşanıyorsa da, denetimlerin doğru yapılmadığı sonucu çıkar ki burada da sorumluluk yine yerel yetkililerde olur” dedi.

YALNIZCA MONTAJ SIRASINDAKİ ASANSÖRLERDE UYGULANABİLİR

 

·         Bu tür bir sigorta uygulamasının, sadece montaj aşamasındaki asansörlerin geçici kullanımı sırasında yürürlüğe sokulması şeklinde olması gerektiğini söyleyen Özcan, sözlerini şöyle devam ettirdi; “Tescil edilmiş bir asansörün güvenli çalışması ise bakım firması, tescil sahibi ve denetçi kurumların ortak sorumluluğu altında garanti edilmelidir. Aksi bir durum sorumluluklarımızın yerine getirilmediğinin ispatı niteliğindedir. Bu durum ölümcül bir hastalığı tedavi etmek yerine vefat halinde cenaze masraflarının karşılanmasına benzemektedir” diye ifade etti.

 

ASANSÖR SİGORTASI KAPSAMI HAKKINDA:

 

 • Periyodik bakımı yaptırılan ve markalı asansörlerde gelebilecek kaza konuşu zarar gören üçüncü kişilerin maddi ve bedeni zararları sigortadan karşılanacak.
 • İşverenin çalıştırdığı personelde istenirse bu sigorta içine dahil edilebilecek.
 • Kaza nedeniyle ölenlerin yakınlarına vefat tazminatı ödenecek.
 • Sakat kalanlara sakatlık tazminatı ödenecek.
 • Kaza nedeniyle oluşacak sağlık giderleri sigortadan karşılanacak.
 • Kaza nedeniyle üçüncü kişilerin mallarından meydana gelecek maddi zararlar da sigorta kapsamına girecek.
 • Tazminat taleplerinin dışında asansör kazası nedeniyle açılacak davalar karşısında mahkeme masrafları, avukatlık ücretleri sigortadan karşılanacak.
 • Asansörlerde periyodik kontrol ve muayene yapan yetkili kurumlar ayrıca sigorta yaptıracak.
 • Sigortası olmayan kuruluşlar belediyeler tarafından durdurulacak.

Paylaş:

Yapı ve Sektörel Haberler
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48