KDV ve Tapu Harcı İndirimİ İnşaat Patronlarını Sevindirdi

Yıl sonuna kadar tüm indirimler devam edecek.
KDV ve Tapu Harcı İndirimİ İnşaat Patronlarını Sevindirdi

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

"Sektöre iki ay daha nefes aldıracak bir karar"

Konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18'den 8'e indirim uygulamasının devam edecek olması ve tapu harçlarının yüzde 4'den 3'e indirilmesi sektöre iki ay daha nefes aldıracak. Bu karar tüm iş insanları gibi bizi de sevindirdi. Devletin sektöre verdiği destekler daralan ekonomimize de katkı sağlayacaktır. Bu durum hem konut alıcısına hem de konut üreticisine ciddi fayda yaratacaktır. Gayrimenkul alım satımlarında devletin önemli bir gelir kaynağı olan tapu harcı düzenlemesi ile hem sektör hem devlet, hem de konut alıcısı kazanacak.

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

"Uygulamanın uzatılması sektör için çok sevindirici bir gelişme"

Konut ve işyeri teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 8, binde 20 olarak uygulanan tapu harcı da binde 15 olarak geçerli olan uygulamanın, 31 Ekim sonrasında da devam ettirilmesi çok yerinde bir karar. Konut ve işyeri alımında tapu harçlarının düşürülmesinin, talebi daha da artıracak sektör için sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz. Sektör temsilcileri olarak sektörü canlı tutmak için beklentilerimizi her fırsatta dile getirmeye çalışıyoruz. Bu tip uygulamaları sadece sektör açısından değerlendirmemek lazım. Ülke ekonomisinin daha da iyiye gitmesi için her sektörde adımlar atılmalı.

 

Şenol Üçüncü / Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi:

"KDV'deki yüzde 10’luk avantaj alıcı için büyük önem taşıyor"

Ülke büyümesine katkısı çok yüksek olan ekonominin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü geçici dalgalanmalardan etkilense de biliyoruz ki; her geçen yıl artarak büyümesine devam edecek. Bunun için piyasaya hareket katacak küçük destekler gerekiyor. KDV indirimi ve tapu harçlarındaki düşüş de bu destekler arasında yer alıyor. Şimdi konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 8, binde 20 olarak uygulanan tapu harcı da binde 15 olarak geçerli olan uygulamanın 31 Ekim sonrasında da devam edeceği haberini aldık. Bu bizleri çok sevindirdi. KDV indiriminde yüzde 10’luk bir avantaj alıcı için büyük önem taşıyor. Aynı şekilde tapu harçlarındaki indirim de önemli bir fırsat. Burada hem alıcı hem de konut üreticisi birlikte kazanır.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

"Beklemedeki konut alıcısını harekete geçirecek bir karar"

Konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 8, binde 20 olarak uygulanan tapu harcı da binde 15 olarak geçerli olan uygulamanın 31 Ekim sonrasında da devam ettirilmesi sektör için çok önemlidir. Alınan bu karar biriken stokların eritilmesine destek olacak niteliktedir. KDV indirimi ve tapu harcındaki düşüş; piyasayı ve yatırım kararını beklemeye alan konut alıcısını harekete geçirecektir. Sektörün desteklenmesi adına çok güzel bir gelişme.

Ergin Bayram / Omran İnşaat Genel Müdürü:

"Bu tip kararlar sektörün gelişmesi için önemli"

Gayrimenkul, bilindiği gibi 250 civarı alt sektörü besleyen ve 2.5 milyona yakın da istihdam sağlayan bir sektör. Diğer taraftan Türkiye genelinde satılmayı bekleyen 800 bin civarında satılmayı bekleyen konut bulunuyor. Rakamlara baktığımız zaman inşaatın ekonomimizdeki önemi ortaya çıkıyor. Durum böyleyken alınan tedbirler ve destek sağlayan kararlar bu sektörün gelişmesi ve daha çok fayda sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Dolayısıyla tapu harcı ve KDV oranlarındaki indirim süresinin yıl sonuna kadar uzatılmış olması çok yerinde bir karar olmuştur.


Paylaş:

Emlak Gündemi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48