Konut Fiyatlarındaki Artış Devam Ediyor

En çok yükseliş Balıkesir'de yaşandı.
Konut Fiyatlarındaki Artış Devam Ediyor

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2017 yılı Ekim ayı sonuçlarını değerlendiren İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, İş Bankası’nın 2017 Eylül sonu itibarıyla ulaştığı 20 milyar TL tutarındaki ev kredisi hacmi ile yılsonuna kıyasla sektörün üzerinde bir artışla %13,21 oranında gelişme gösterdiğini ve sektörde konut finansmanının önemli bir oyuncusu olma özelliğini sürdürdüğünü belirtti.

 

Haki şöyle dedi: “Türkiye’de ilk kez İş Bankası müşterisi olsun ya da olmasın ev sahibi olmak isteyenlere dijitalde Anında Ev Kredisi hizmeti veriyoruz. Ev almak isteyenler ve kredi ihtiyacı olanlar isbank.com.tr’de Anında İşlem alanında ev kredisi başvurusu yaptıklarında, talebin krediye dönüşmesine kadar geçen bütün süreci dijitalde tamamlayabiliyorlar. Kredi hesaplama, ekspertiz, kredi tahsisine kadar tüm süreç dijitalde gerçekleşiyor ve en son ıslak imza atmak için şubeye gidiliyor. Hizmet sunmaya başladığımız ilk günden bugüne 1 yıl içerisinde 32.000 adedi aşan başvuru gerçekleşti. Dijital ortamda Anında Ev Kredisine gösterilen ilgi; hız, kolaylık, basitlik içeren müşteri deneyimi odağı ile tasarladığımız dijital hizmetlerden duyulan memnuniyeti gösteriyor.”

İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Ekim ayında bir önceki aya göre %0.28 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre %4.29 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %77.50 oranında artış yaşandı. 

Ekim ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.11 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde ise %0.34 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 11.20 puan fazla artış gösterdi.

Banka kredisi kullanımı oranı arttı: %41 

Ekim ayında yeni konut satışlarında peşinat kullanım oranı, Eylül ayına göre 6 puan artarak %29, banka kredisi kullanım oranı 1 puan artarak %41 oranında gerçekleşti. Konut satışında senet kullanım oranı ise 6 puan gerileyerek %30 olarak gerçekleşti.

Stok erime hızı arttı: %3.4

Ekim ayında satışı gerçekleştirilen konutların %30’u bitmiş, %70’i ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Ekim ayı stok erime hızı değerlendirildiğinde, adet bazlı %3.4, metrekare bazlı ise %3.2 oranında gerçekleşti. 
 

4+1 ve 151 metrekare üzerindeki konutların satışında azalış 

Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının %0.28 oranında arttığı Ekim ayında, 2+1 konut tipinde %0.17, 3+1 konut tipinde %0.44 oranında artış, 4+1 konut tipinde ise %0.06 oranında azalma yaşandı. 51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.35 oranında artış yaşanan Ekim ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.23 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.33, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.06 artış, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise %-0.07 oranında azalma görüldü.


Yabancılara satış oranı 2 puan artarak %5 oldu

Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların %5’lik oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Tercih noktasında ağırlıklı olarak 3+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlendi. Son 6 aylık ortalamanın %4.8 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar; Temmuz’da %4, Ağustos’ta %6, Eylül’de %3 olarak gerçekleşmişti.

 

İŞ BANKASI DESTEĞİ İLE ENDEKSTE 107. SAYI


İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi, 107. Sayısı ile gayrimenkul sektörünün nabzını ölçmeye devam ediyor. REIDIN Emlak Endeksi sonuçlarına göre; Ekim ayında, bir önceki aya göre %1.07 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %11.96 oranında artış gerçekleşti.

Konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Balıkesir


Ekim ayında metrekare başına konut satış fiyatları %2.03 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %-1.17oranı ile Mardin oldu. 

Satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Ekim ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 ilBalıkesir (%26.86), Bursa (%26.16), Edirne (23.60), Aksaray (22.02), Zonguldak (21.91) oldu.

 

Kirada en yüksek aylık artış Bursa’da 

Türkiye genelinde 68 ilin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise bir önceki aya göre %0.85 ve geçen yılın aynı dönemine göre %5.84 oranında artış gerçekleşti. Metrekare başına konut kira değerleri %2.21 oranında artan Bursa, Ekim ayında kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise %-2’likoranla Kars oldu.


Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir


Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği şehir ise sırasıyla; Aydın (%22.89), Kırklareli(%20.79), Yozgat (%19.59), Balıkesir (%18.90), Edirne (%18.29) oldu.

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te


Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Ekim ayı itibarıyla Aydın, Van ve Bilecik geldi. Aynı zamanda kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları da, Ekim ayında en yüksek Aydın, Van ve Bilecik’te ölçüldü. 


Paylaş:

Haberler
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Sürdürülebilirliğin Sanata Dönüşmesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-01-09 11:25