Pandemi Sonrası Konut Yatırımları Nasıl Etkilenecek

İnşaat & Yatırım Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Kılınç, pandemi sürecini ve süreç sonrasını değerlendirdi.
Pandemi Sonrası Konut Yatırımları Nasıl Etkilenecek

Şu anda henüz pandemi dönemini aşmış durumda değiliz. Covid -19 sadece inşaat sektörünü değil, dünyada yeni bir düzenin de başlangıcı hatta yeni bir çağın başlangıcı olacaktır. Bu süreç sonrasında belkide dünya da adı konmamış para sisteminin, ekonomik düzenin ve yeni bir yaşam anlayışının olacağına inanıyorum. Ancak, ne zaman, hangi kriterlerle olacağını zaman gösterecektir. Bu süreçte en dikkat edilmesi gereken nokta pandemi dönemini atlatırken yeni nesil farklı virüslerin bizi bekleyip beklemediğidir. 

İnşaat sektörüne baktığımız zaman, sektörü 3 ana başlıkta toplamamız daha doğru olacaktır. 

 

-Kamu Yatırımları 

-Konut Yatırımları 

-Konut Dışı Özel Sektör Yatırımları 

 

Kamu Yatırımları Kamu yatırımlarında çok büyük bir sorun yaşandığını düşünmüyorum. Finans kaynağı olan projeler devam ederken, kaynağı olmayan projelerin kaynak yetersizliğinden dolayı sürümcemede kaldı. 

 

Konut ve Konut Dışı Özel Sektör Yatırımları Önce bir duraksama yaşansada, konut fiyatları çok gerilemiş olsada, konut kredilerinin faizleri düşmesiyle birlikte konuta talep arttığı gibi pandeminin en büyük doping yapan kısmı ise insanların bahçeli müstakil ev veya bahçesi olan sitelere yönelmesi inşaat sektöründe ciddi bir canlanma meydana getirmiştir. Fakat istatistiklere bakıldığı zaman ilk 2 ay pandemi dönemiyle tapu dairelerinin, resmi ve özel sektör şirketlerinin büyük ölçüde kapalı olması sebebiyle bu etki gözükmedi. Ancak bu talebin yıl sonuna kadar giderek artacağını düşünüyorum. Pandemi nedeniyle oluşan karamsarlığa ve soğuyan ekonomiye rağmen faizlerin düşmesi bekleyen özel sektör yatırımalarını da tekrar canlandırmış ve krizi fırsata çevirme çabasına girmiştir. Global ekonomide olduğu gibi Türkiye açısından da bu yıl kaybedilmiş bir yıl oldu. Ancak pandeminin olumlu gidişatına göre, Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörü yılın 2. yarısında yaralarını saracak ve yılı tahmin edilenden çok daha az bir hasarla atlacağını düşünüyorum. 


Paylaş:

Emlak Gündemi

Ev sahibi olurken evin konumu, oda sayısı, yapının yaşı, otoparkı, sosyal imkânları gibi dikkat edilen birçok konu var. Ancak bazı insanlar bunlarla birlikte komşularını da önemsiyor ve ünlülere komşu olabilmek için milyonlar veriyor. ‘Ev alma komşu al’ Lüks Emlak Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Ünlülerle komşu olmak isteyen birçok müşterimiz oluyor. Aynı sitede, apartmanda yaşamak ya da villalarına yakın olmak istiyorlar. Ev alma komşu al sözünü gerçeğe dönüştürüyorlar ve evden daha çok komşularını önemsiyorlar” dedi. Değeri artıyor Ünlü isimlerin yaşadığı bölgelerde ev fiyatları ve kiralarının arttığını belirten Başaran, “Bu evlere ilgi büyük oluyor. Sanat, cemiyet, iş dünyasından isimlerin semtlerinde ev istiyorlar. Hatta mülk sahiplerine bu evler için değerinin üstünde ücretler teklif ediyorlar” dedi. Ünlülerin hayranları, özellikle havuz, spor salonu, bahçe gibi ortak alanlarda tanışabilme umuduyla bu evleri tercih ediyor. En çok Tarkan soruluyor En çok sorulan isimlerin başında Koronavirüs tedbiri alıp Almanya Köln sınırı Alzey kasabasında 3 milyon TL'ye lüks villa satın alıp orada yaşayan Tarkan, Kanlıca’da yalıda oturan Sezen Aksu, Acarkent’teki Demet Akalın, Bahçeköy'deki ultra lüks villasıyla Ajda Pekkan ve Ulus’ta oturan Murat Boz, Beykoz Konaklarında oturan Sibel Can ve Ferhat Göçer de geliyor. Yine Acun Ilıcalı, Gülben Ergen, Burak Özçivit, Fahriye Evcen çifti, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy da en çok merak edilenler arasında. Öte yandan boğazda özel tekne turları düzenleyip kim hangi yalıda oturuyor diye geziler bile yapılıyor.

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05