Teknik Yapı İftar Yemeğinde Sektörü Değerlendirdi

" Ancak artan girdi maliyetleri + dövizdeki artış fiyat açısından sektörde büyük baskı yaratıyor."
Teknik Yapı İftar Yemeğinde Sektörü Değerlendirdi

Gayrımenkul sektöründeki tarihi bir kampanyalardan birini yaşıyoruz. Devlet, kamu bankaları ve inşaat firmalarının bir araya gelerek gerçekleştirdiği bu kampanyayı, (fiyat artışı öncesinde) kaçırılmayacak tarihi bir fırsat olarak değerlendiriyorum.

Zaten uzun zamandır fiyat artışı yaşanmayan sektörde 1 ay boyunca fiyat artışı yapmayacağımızı taahhüt ettik.  Ancak artan girdi maliyetleri + dövizdeki artış fiyat açısından sektörde büyük baskı yaratıyor.

Teknik Yapı olarak kampanya kapsamında sattığımız konut ve ofis sayısı bugün itibariyle 253 adet olarak gerçekleşti. Toplam ciro ise 174 milyon civarına ulaştı. Kampanyanın ilk haftası oturum amaçlı satışların oranı yüzde 95’in üzerindeydi. Devlet tarafından ofis ve işyeri satışlarındaki KDV’nin %18’den %8’e düşmesiyle grafik bir miktar değişti ve şu sıralar bu oran yüzde 90 konut, yüzde 10 ofis ve işyeri şeklinde bir satış dağılımına dönüştü.

Satışların demografik yapısı da bu kampanyanın öncekilerden farklı olduğunu gösteriyor. Mesela dövizin suni olarak şişmesi, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşların yatırım stratejilerindeki gayrimenkulun payını arttırdı. Değerlenen dövizde kar realizasyonuna giden yurt içi yatırımcılar da buna eklenince, ‘yatırım amaçlı” satışlarda hızlı bir artış oldu. Bu gelişme, “peşin satış” oranını yüzde 25’e yükseltti. Satışların yüzde 70’lik kısmında ise yüzde 0.98’lik fazli konut kredisinden faydalanıldı. Geri kalan yüzde 5 ise kısa vadeli olarak Teknik Yapı bünyesinden finanse edildi.

Sadece Evora Denizli projemizden gerçekleşen satış miktarı 141 adet oldu. İstanbul’daki projelerimizde gerçekleşen 112 adetlik satışın sıralaması ise YücelPark, Metropark, Uqlife Kadıköy, Deluxia Park Residence, Concord İstanbul, Deluxia Park Business oldu.  Tercih edilen dairelerin yüzde 32’si 2+1 tipi dairelerden oluşurken, yüzde 31’i 1+1 tipi,  yüzde 30’u 3+1 ve yüzde 7’si 4+1 den büyük daireleri kapsadı.

Kamu bankalarının faiz indirmesinden dolay bir kayıp yaşanmadı. Tapu harcı ve KDV ile bu telafi edildi:

Hükümetin aldığı kararı çok doğru ve akılcı buluyoruz. Çünkü kamu bankaları vasıtasıyla yapılacak kampanyadaki faiz sübvansiyonu, hem sektörü canlandıracak hem de fazlasıyla devlete geri dönecektir. Kamu bankalarının sübvanse ederek indirdiği konut kredisi faizlerinin maliyeti; yüzde 3’lük tapu harcı ile konut satışlarından elde edilecek KDV ile fazlasıyla geri dönecektir diye düşünüyoruz. Fakat en önemli katkı, sektöre sağlayacağı sinerji ile genele yaygın bir katma değer olacaktır.

 

Gayrimenkul Sektöründe Dövizin Rolü ; Döviz Ara Araçtır. Ekonomik Realizasyon Oluyor. Kısa Süreli Artışlar Mutlaka Realizasyon Getirir.

Satış ofiserimize gelen müşteri profili; kampanyanın genel ekonomiye dolaylı etkisini de ortaya çıkardı. Müşterilerimizden bir çoğu, sahip oldukları döviz yatırımından kısa sürede yüksek kazanç sağladığı için kar realizasyonu gerçekleştirdi. Türk Lirası’na geçtikten sonra da yatırımlarını uzun vadeye yaymak ve önlerine çıkan bu fırsatı değerlendirmek için konut/ofis aldılar.

Teknik Yapı’nın Seçim Sonrası Stratejisi Ne Olacak?

Teknik Yapı olarak bu yılın başında belirlediğimiz yatırım planlarını aksatmadan sürdüreceğiz. Yılın ilk yarısında Kartal’da iki büyük projenin satışına başladık. Yılın ikinci yarısında ise İzmir ve Fikirtepe’deki projelerimizi devreye alacağız.

Arsa Ve Konut Fiyatları; Seçim Sonrası Ne Olacak? Sektör Önerileri

Seçim sonucu ne olursa olsun, konut fiyatlarında yukarı doğru bir miktar düzeltme yaşanacaktır. Dün açıklanan enflasyon rakamı, alternatif yatırım araçlarının sektör üzerindeki baskısı, bu fiyat artışının oranını belirleyecektir. Bu nedenle konut/ofis almak için içinde bulunduğumuz dönemin kaçırılmayacak bir fırsat sunduğunu söyleyebilirim.


Paylaş:

Emlak Gündemi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Sürdürülebilirliğin Sanata Dönüşmesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-01-09 11:25