Kira Geliri olanlar dikkat! 26 Mart Son Gün!

Kira geliri olanların 26 Mart tarihine kadar beyanname vermeleri gerekiyor.
Kira Geliri olanlar dikkat! 26 Mart Son Gün!

Kira geliri olanlar dikkat! Bu ayın 26'sına kadar, kira geliri olanların beyannamelerini teslim etmeleri gerekiyor. Beyan etmeyenler Maliye Bakanlığı'nın online kira beyanı sistemi ile kendilerine mektupla gönderdiği beyannameleri kabul etmiş sayılacak. Online olarak hazırlanan mektuplarda birçok yanlış olduğu ortaya çıkarken, vatandaşlar da beyanname hazırlığı içerisine girdi. Bir milyonu aşkın mükellefi ilgilendiren kira gelirleri hakkında, kanunda vatandaşın birçok hakkı ve muafiyetliği bulunuyor. Öncelikle kira gelirinde 2 bin 800 lira istisna tutuluyor. Bu miktara kadar kira gelirinden vergi alınmıyor. Üstündeki miktarlardan da 2 bin 800 lira düşülüyor. Kira gelirleri beyan edilirken, hangi yöntemin tercih edileceği de çok önemli. İki yöntem var.
 
TERCİH YAPILIYOR
 
Birincisi 'götürü gider yöntemi', ikincisi 'gerçek gider yöntemi'. Götürü gider, 1 lira masrafınız olmasa bile, yıllık kiranın (istisna sonrası), yüzde 25'ini düşebilmeniz anlamına geliyor. Gerçek gider yönteminde de ev sahipleri, kira gelirlerini beyan ederken, birçok indirimden faydalanıyor. Bu indirimleri aşağıdaki soruların cevaplarında bulabilirsiniz.
 
HANGİ HALLERDE PARA İSTENMİYOR?
 
Boş kalan konutun korunması amacıyla bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması,
Konutların mal sahiplerinin çocuklarının, anne ve babalarının veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi,
Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede oturması,
Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kiralamalar gibi durumlarda kira vergisi ödenmiyor.
Bir evi olan, maaşı dışında geliri bulunmayan emekliler, işsizler ve ev hanımları kira vergisi ödemiyor.
 
KREDİ FAİZLERİNİZ VERGİDEN DÜŞER Mİ?
 
Evinizi banka kredisi kullanarak satın aldıysanız, 'ödediğiniz faizleri' kira gelirinizden düşebilirsiniz. Burada altını çizeceğimiz husus; bankaya yaptığınız ödemeleri değil, o ödemelerin içinde yer alan faizleri indirebiliyorsunuz. Bankadan kredi kullanıldığında, ilk yıllarda daha yüksek tutarda faiz ödendiği için, çoğu kez hiç vergi ödenmeyebiliyor.
 
GEÇMİŞ BORÇLARA CEZA GELİR Mİ?
 
Maliye, geriye dönük 5 yılın (2007-2011) kira gelirini banka, tapu idaresi, belediye, elektrik ve su idarelerinden edineceği gayrimenkul bilgilerinden her an tespit edebilir. Kiracı ya da bir başkası da 'yüzde 10 ihbar ikramiyesinin cazibesine kapılıp' kira gelirlerinin beyan edilmediğini ihbar edebilir. Bu durumda olanların, 'pişmanlık dilekçesi' ile beyanda bulunup, cezadan kurtulmaları mümkün.
 
EMSAL KİRA BEDELİ NASIL UYGULANIR?
 
Emsal kira bedeli konut bir yakınınıza (anne, baba, eş, çocuk hariç) bedelsiz kiraya verildiğinde devreye giriyor. Bu durumda Maliye, evin bulunduğu bölgedeki kiralardan yola çıkarak bir kira bedeli belirliyor ve bunun yüzde 5'ini vergi olarak alıyor.
 
5 YIL İÇİNDE EV ALANLARA MÜJDE
 
Kiraya verdiğiniz konutu, son 5 yıl içinde satın aldıysanız, evin satın alma bedelinin yüzde 5'ini kira gelirinizden düşebiliyorsunuz. Örneğin; 2008'de 200 bin TL'ye aldığınız ev için, 2011'de 10 bin TL kira tahsil ettiniz. 200 bin TL'nin yüzde 5'i olan 10 bin TL'yi, kira gelirinizden düşünüz. Arada hiç fark kalmadığından kira vergisi ödemeyeceksiniz


Paylaş:

HABERLER