Recai Çakır : OHAL’in kaldırılması, Türk turizmi açısından çok önemli

Bodrum Tanıtma Vakfı Başkanı Ve Sianji Well Being Resort Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır Türk Turizmini Değerlendirdi
Recai Çakır : OHAL’in kaldırılması, Türk turizmi açısından çok önemli

Türk turizminin ülkemizin kalkınmasının temel taşı olduğunu vurgulayan Bodrum Tanıtma Vakfı Başkanı Ve Sianji Well Being Resort Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır ödenli açıklamalarda bulundu.

Recai Çakır acentelar arasında yer kapma savaşı başladı diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

Geçen seneye göre yüzde 30’luk artış bekleniyordu, yıl bütününde. Mart ayına kadar düşük sezon olduğu, güneyde sezonun açılmadığını düşünürsek, haziran ayıyla birlikte yıl sonuna kadar yüzde 30’luk büyüme sağlayacağız.

2014 ve 2015 yılındaki kişi bakımından geçmiş olacağız ama gelir bakımından baktığımız zaman 636 Dolar gibi ki bu, ülkemizin ne kadar ucuza pazarlandığını ve henüz bu dolulukların fiyatlara yansımadığını gösteriyor. Olumlu tarafından ise 2019’un kontrat dönemi başladı ve firmalar inanılmaz derecede talep gösteriyor. İki yıl öncesinden ön ödeme kalkmıştı. Şimdi deyim yerindeyse acenteler arasında yer kapma savaşı var. 2019 yılında iç turizmde daralma olacağı ve iç turizme çok fazla yer verilemeyeceği öngörülüyor. Yine görüldüğü üzere turizmin yurt dışına giden yabancılarda da azalmasının en önemli sebeplerden bir tanesi artan döviz kurundaki farklılıklar ki yüzde 30’un üzerinde bir artış oldu.

 

Yabancı parayla yurt dışına çıkmak çok pahalı oldu. Türkiye, hâlâ eski fiyatlarla TL bazında pazarlandığı için ve geçen sene bu yüzde 30’luk döviz artışı yansıtılmadan geçen seneden fiyatlar belirlendiği için Türk misafirlerinden de erken rezervasyon yapanlar çok kârlı bir tatil yapmış durumdalar. Doluluklar yüzde 100 oldu. Haziran ayında kısmen Dünya Futbol Şampiyonası ve Türkiye’deki seçimden dolayı biraz boş geçse de sonra dolulukların artması çok önemli. Eylül ekim aylarında da doluluklar devam eder. Turist sayısı artar ama 636 Dolar’ı geçemeyiz. Önümüzdeki sene 700 Dolar’ın üzerine çıkarız. Gelirlerdeki artış yüzde 19, turistlerdeki artış yüzde 30 olarak göründüğü gibi bize açıkça bunun hâlâ ülkemizin ucuz pazarlandığını gösteriyor. Ülkedeki siyasi istikrar sağlandı. Ekonomik istikrar da en kısa sürede sağlanacağını, dövizin bir raya oturunca turizmin olumlu etkileneceğini düşünüyoruz.

 

Geçtiğimiz günlerde iki yıl sonra OHAL’in kaldırılması, Türk turizmin açısından çok önemli. Turizm dışında kimse OHAL’in etkilerini konuşmuyordu. Ama ne yazık ki dışarıdaki firmalar OHAL’in olduğu ülkelere sigorta dahi yapmıyorlardı ve kendi ülkelerde de İskandinav pazarı ve birçok Avrupa ülkesinde ülkemizin riskli olduğu söyleniyordu. Sadece OHAL ile ilgili değil, terör olayları da etkili oldu. Normal bir ülke kapsamı dışındaydık. OHAL’in kalkması, terörün olaylarının son bulması, Türkiye’de otellerimizin 3 yıldır direnmesi bu krize rağmen, 2019 daha parlak bir yıl olacak., Önümüz açık. Geleceğimiz turizmde. Çünkü petrolümüz yok. Hep dış ticaret açığı veriyoruz. Ülkenin petrolü turizmdir. Tüm bunlar doğru yönetildiği takdirde 2023 vizyonunda 75 milyon-80 milyon turiste karşılık, 80 milyar Dolar gelir elde edecek potansiyele sahibiz. Tek ihtiyacımız doğru yatırım ve turizmi çeşitlendirmek.

DETAYLI BİLGİ İSTEYİN


Paylaş:

Haberler
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48