Kentsel dönüşüm Erzurum'da hız kazandı 2015-04-29

Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle TOKİ, Erzurum'da bin konutun yapımına başladı. Başkan Sekmen, göreve geldikten sonra süratli bir şekilde çalışmalara başladıklarını belirtti.
Kentsel dönüşüm Erzurum'da hız kazandı 2015-04-29

Akşam'ın haberine göre; Erzurum Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarına ağırlık verdi. Belediye, on yedi farklı bölgede toplam 480 hektarlık alanı 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' olarak ilan etti. Bu alanların 113 hektarlık kısmında analiz, imar planı ve kentsel tasarım çalışmaları tamamlandı. Erzurum'da kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Göreve geldikten sonra süratli bir şekilde çalışmalara başladık. Şehir planı üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.

Konut ihaleleri tamamlandı

Kentsel Dönüşüm çalışmaları çerçevesinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle TOKİ, Aziziye İlçesi'nde ve Eski Mal Meydanı'nda konut ihalesi yaptı ve inşaatlara başladı. Birinci etapta 300 konut Aziziye’de, 600 konut da Eski Mal Meydanı'nda olmak üzere takribi olarak bin konut yapılıyor. İkinci etapta ise altı yüz konut için ihaleye çıkılıyor. Bundan sonra ise vatandaşların talepleri doğrultusunda gerekli adımlar atılacak.

Dönüşüm Erzurum'a değer katacak

Palandöken ve Yakutiye ilçelerimizde yeni kentsel dönüşüm alanları da bulunarak, buralarda da gerekli görülürse konut çalışması yapılacak. Kentsel dönüşümde, Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle, Erzurum’un tamamına değer katacak projeler gerçekleştiriliyor. Yeni bir şehir merkezi inşa ediyor. Tarih ve geleceği buluşturacak bir Çarşı, yeni bir yaşam alanı oluşturuluyor. 

Sosyal donatılar dikkat çekiyor

TOKİ projelerinin uygulandığı imar planları Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Projelerin uygulama sahası Kazım Yurdalan Mahallesi'nde, konutların yanı sıra, 32 derslikli ilköğretim okulu, 750 kişi kapasiteli cami, 1 adet sosyal donatı alanlarının olduğu park, 1 adet ticari alan yer alacak. Aziziye İlçesi Ilıca mahallesinde de 111 adet işyeri ve 700 kişilik cami inşa edilecek. Projede yer alan konutlar, ısı yalıtımlı, depreme dayanıklı, 2+1 ve 3+1 olarak inşa ediliyor.

Gelişim bölgeleri

- Eski Hayvan Pazarı

- Kombina Alanı

- Palandöken Caddesi (Hasan-ı Basri Mahallesi)

- Çırçır Mahallesi

- Şehitler Mahallesi

- İstanbul Kapı

- İmar İskan Blokları

- Sanayi Mahallesi ve Edipsomunoğlu Mahallesi

- Gölbaşı (Eminkurbu Mah.)

- Evrenpaşa Mahallesi

- Üç Küme Evler

- Mumcu Mahallesi

- Kale Çevresi

- Kazımyurdalan Mahallesi (Eski Mal Meydanı Arkası)

Hak sahiplerine 40 milyon lira ödendi

Başkan Sekmen, Kale çevresi 'Kültür Yolu Projesi' kamulaştırma alan olarak belirlenen 77 bin metrekare alan, birinci, ikinci ve üçüncü etaplar olarak ayrıldığını belirtti. Sekmen, birinci etap için belirlenen 43 bin metrekarelik alanın, Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılarak, hak sahiplerine yaklaşık 40 milyon lira ödeme yapıldığını ifade etti. Sekmen, "Toplam 29 tescilli binanın 3R projeleri hazırlanarak, Anıtlar Kurulu’na sunuldu. Onaylanan projeler ihaleye çıkarıldı" diye konuştu.

Kaynak: Milliyet


DİĞER HABERLER