Üsküdar'da kentsel dönüşüm 2 ay içinde başlıyor

Dönüşüm başlıyor
Üsküdar'da kentsel dönüşüm 2 ay içinde başlıyor

Üsküdar Belediyesi, Boğaz bölgesindeki 14 mahalleyi kapsayan yaklaşık 45 dönüm alanda kentsel dönüşüm başlatacak. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Boğaz bölgesindeki 14 mahalleyi kapsayan yaklaşık 45 dönüm alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Türkmen, yaptığı açıklamada belediye olarak 30 Mart yerel seçimlerinden bu yana, kentsel dönüşümle ilgili ciddi çalışma başlattıklarını kaydetti.

Türkmen, 14 Mayıs 2015'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararıyla, ilçelerinde kentsel dönüşümün başlamasının onaylandığını hatırlatarak, ilk olarak 7 dönümlük alanı kapsayan Yavuztürk Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

2 ay içinde dönüşümün temeli atılacak

Bu bölgede gelecek 2 ay içinde dönüşümün temelini atmaya hazırlandıklarını, Üsküdar Belediyesiolarak TOKİ'yle anlaştıklarını belirten Türkmen, "TOKİ bize bu alanda 165 konut ve 10 iş yeri olmak üzere 170'in üzerinde bağımsız ev inşa edecek. Boğaz bölgesi başta olmak üzere, çarpık yapılaşmaya, ruhsatsız iskansız binalara, depreme dayanıksız yapılara son vereceğiz. Belediyenin bu arsasındaki konutlarla ilgili aldığı imar haklarının aynısı vatandaşlarımız için de geçerli olacak. Vatandaşımız bölgede yaklaşık 1,5 emsale yakın imar hakkı elde ediyor."

"Üsküdar evleri geleneği yaşayacak"

Boğaz'ın arka görünüm bölgesinde de yerinde dönüşüm projesini başlatacaklarını vurgulayan Başkan Türkmen, bu bölgelerde depremsellik açısından sorunlu yapıların olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

"Üsküdarlılar olarak Boğaz bölgesindeki 14 mahallemizde dönüşüm gerçekleştireceğiz. Güzeltepe Mahallesi'nde 37 dönüm alanda kentsel dönüşümü başlatıyoruz. Bölgede de toplamda 45 dönümlük belediye arsasında, yaptığımız protokol gereği, Üsküdar estetiğine uygun Üsküdar evleri geleneğini yaşatacak şekilde kentsel dönüşümü başlatıyoruz. Özellikle Boğaz bölgesinde yaşayan vatandaşlarımıza mesaj iletmek istiyorum. Yavuztürk, Kirazlıtepe,Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Güzeltepe, Küplüce mahalleri ile Çengelköy'de oturanlara şunu ifade etmek isterim.

Buralara kimsenin gelmesini arzu etmiyoruz. Buralarda yine sizler oturun. Üsküdarlı insanlar otursun ama bu kararı sizler vereceksiniz. Çünkü tapu kimin ise söz de yetki de onundur. İstiyoruz ki buralarda kendi arsaları üzerinde başkalarını zenginleştirmesinler. Kendi alanlarına kendi konutlarını kendileri yapsınlar. Çok güzel imar hakları elde ediyorlar."

Hilmi Türkmen, Yavuztürk Mahallesi'nde vatandaşlara gönüllü danışmanlık yapan kentsel dönüşüm ofisi açtıklarını ifade ederek, vatandaşların bu ofislere gelerek imar haklarıyla ilgili bilgi alabileceklerini vurguladı. Yurttaşların kentsel dönüşümle ilgili bilgi almadan ya da danışmadan anlaşma yapmaları halinde ileride sıkıntı yaşayabilecekleri uyarısını yapan Türkmen, "TOKİ, belediyeler gibi kamu kurumudur. Ticari gayesi ve kar elde etme amacı yoktur. Parsel bazında anlaşabilirlerse, TOKİ'yle anlaştırabiliriz" dedi.

"Kimse yerini satmasın, tapusun devretmesin"

Kentsel dönüşümde yapılacak evlerin, yeni bir estetik anlayışla yükseleceğini ve Üsküdar'a yakışır konutlar olacağına değinen Türkmen, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yapılacak binaların, saçağı, penceresi, balkonlarıyla güzel bir estetik yakalamak istiyoruz. Binalar, cephe estetiği konusunda insanlara model olarak gösterilecek. Herkesin bu estetiğe uygun hareket etmesini ve Üsküdar Evleri geleneğinin her yerde başlamasını istiyoruz. Üsküdar'ın taşı toprağı yakut ve her geçen gün kıymetli olacak.

Uluslararası ölçekte ülkemizin önemli projeleri Üsküdar'dan geçiyor. Marmaray, Avrasya Tüp Geçit Projesi, Metro hattı,Çamlıca Camisi bizim ilçemizde. Kimse buralarda yerini satmasın ve tapusunu devretmesin. İmkanları varsa yer alsınlar sakın arsa satmasınlar."

Kaynak:Milliyet

 


DİĞER HABERLER