Üsküdarda Kentsel Dönüşüm 45 dönümde gerçekleşecek 2015-06-20

Kentsel Dönüşüm Üsküdarda İlk aşamada 14 Mahallede olacak
Üsküdarda Kentsel Dönüşüm 45 dönümde gerçekleşecek 2015-06-20

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Çerçevesinde Üsküdar Belediyesi, Boğaz bölgesindeki 14 mahalleyi kapsayan yaklaşık 45 dönüm alanda kentsel dönüşüm başlatıyor. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Boğaz bölgesindeki Üsküdarda gerçekleşecek Kentsel Dönüşüme dair bilgi verdi. Kentsel Dönüşüm Kapsamında Türkmen, yaptığı açıklamada belediye olarak 30 Mart yerel seçimlerinden bu yana, kentsel dönüşümle ilgili ciddi çalışma kaydettiklerini açıkladı.

Türkmen, 14 Mayıs 2015'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararıyla, ilçelerinde kentsel dönüşümün başlamasının onaylandığını hatırlatarak, ilk olarak 7 dönümlük alanı kapsayan Yavuztürk Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

ÜSKÜDARDA ÖNÜMÜZDEKİ 2 AY İÇİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN TEMELLERİ ATILIYOR

Üsküdarda gelecek 2 ay içinde kentsel dönüşümün temelini atmaya hazırlandıklarını, Üsküdar Belediyesi olarak TOKİ'yle anlaştıklarını belirten Türkmen, "TOKİ Kentsel Dönüşüm kapsamında bize bu alanda 165 konut ve 10 iş yeri olmak üzere 170'in üzerinde bağımsız ev yapacak. Boğaz bölgesi başta olmak üzere, Kentsel Dönüşüm sayesinde çarpık yapılaşmaya, ruhsatsız iskansız binalara, depreme dayanıksız yapılara son vereceğiz. Belediyenin bu arsasındaki konutlarla ilgili aldığı imar haklarının aynısı vatandaşlarımız için de geçerli olacak. Vatandaşımız üsküdarda Kentsel Dönüşümle birlikte yaklaşık 1,5 emsale yakın imar hakkı elde ediyor."


Boğaz'ın arka görünüm bölgesinde de yerinde kentsel dönüşüm projesini başlatacaklarını vurgulayan Başkan Türkmen, bu bölgelerde depremsellik açısından sorunlu yapıların olduğuna değindi.

"Üsküdarlılar olarak Boğaz bölgesindeki 14 mahallemizde kentsel dönüşüm yapacağız. Başlangıcı Güzeltepe Mahallesi'nde 37 dönüm alanla kentsel dönüşüm gerçekleşecek. Üsküdarda 14 Mahallede toplamda 45 dönümlük belediye arsasında, yaptığımız protokol gereği, Üsküdar estetiğine uygun depreme dayanıklı Üsküdar evleri geleneğini yaşatacak şekilde kentsel dönüşümün adımlarını atıyoruz. Özellikle Boğaz bölgesinde yaşayan vatandaşlarımıza mesaj ileten başkan. Yavuztürk, Kirazlıtepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Güzeltepe, Küplüce mahalleri ile Çengelköy'de oturanlara şunu ifade etmek isterim. Buralara kimsenin gelmesini arzu etmiyoruzYerinde Kentsel Dönüşüm ilk hedefimiz. Buralarda yine sizler oturun. Üsküdarlı insanlar otursun ama bu kararı sizler vereceksiniz. Çünkü tapu kimin ise söz de yetki de onundur. İstiyoruz ki kentsel dönüşümle buralarda kendi arsaları üzerinde başkalarını zenginleştirmesinler. Kendi alanlarına kendi evlerini kendileri yapılandırsınlar. Oran olarak çok güzel imar hakları elde ediyorlar."

Hilmi Türkmen, Yavuztürk Mahallesi'nde vatandaşlara gönüllü danışmanlık yapan kentsel dönüşüm ofisi açtıklarını ifade ederek, vatandaşların bu ofislere gelerek imar haklarıyla ilgili bilgi alabileceklerini belirtti. Yurttaşların kentsel dönüşümle ilgili bilgi almadan ya da danışmadan anlaşma yapmaları halinde ileride sıkıntı yaşayabilecekleri uyarısını yapan Türkmen, "TOKİ, belediyeler gibi kamu kurumudur. Ticari gayesi ve kar elde etme amacı yoktur. Bu sebeple Kentsel dönüşümde Parsel bazında anlaşabilirlerse, TOKİ'yle daha verimli anlaştırabiliriz" dedi.

Üsküdarda Kentsel dönüşümde yapılacak evlerin, yeni bir estetik anlayışla yükseleceğini ve Üsküdar'a yakışır konutlar olacağına değinen Türkmen, sözlerini şöyle tamamladı:

Üsküdarda Kentsel Dönüşümle ”Yapılacak binaların, saçağı, penceresi, balkonlarıyla güzel bir estetik yakalamak istiyoruz. Binalar, cephe estetiği konusunda insanlara model olarak gösterilecek. Herkesin bu estetiğe uygun hareket etmesini ve Üsküdar Evleri geleneğinin her yerde başlamasını istiyoruz. Üsküdar'ın taşı toprağı yakut ve her geçen gün kıymetli olacak. Uluslararası ölçekte ülkemizin önemli projeleri Üsküdar'dan geçiyor. Marmaray, Avrasya Tüp Geçit Projesi, Metro hattı, Çamlıca Camisi bizim ilçemizde. Kimse buralarda yerini satmasın ve tapusunu devretmesin. İmkanları varsa yer alsınlar sakın arsa satmasınlar."


DİĞER HABERLER