5 Nisan 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları 

Konut kredisi faiz oranları artmaya başladı.
5 Nisan 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları 

Piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve kur yükselişi ile beraber geçtiğimiz haftadan itibaren konut kredisi faiz oranları da artmaya başladı. 2019’ da ilk defa geçen hafta artış gösteren konut kredisi faizleri bu hafta da artmaya devam etti. Bu hafta hangi bankaların konut kredisi faiz oranları değişti? 

İçinde bulunduğumuz hafta QNB Finansbank’ın konut kredisi faiz indirimi ile başladı. Sırayla Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası’ndan konut kredisi faiz arttırımı geldi. Konut kredisi faiz oranları ortalaması 18 haftadır düşerken yükselişe geçerek %1.88 oldu. 

Özel Bankaların konut kredisi faiz oranlarında artışına gitmelerine rağmen kamu bankaları Mart başında başladığı faiz indirim kampanyasını devam ettiriyor. Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank ortak kampanyaları dahilinde konut kredileri için %1.28, ihtiyaç kredileri için %1.53 faiz oranı ile kredi sağlıyor. 

Haftanın son işlem gününde en düşük tabela konut kredisi faiz oranını %1.28 ile Ziraat Bankası uyguluyor. Özel bankalar arasında en düşük konut kredisi faizini de %1.59 ile Kuveyt Türk kullandırıyor. 

Konut Kredisi Hesaplama 

KrediPazari.com’un konut kredisi hesaplama araçlarına göre güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı üzerinden 200.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin toplam geri ödeme miktarı 392.500 TL’ ye karşılık geliyor. Aylık ödemeleri de yaklaşık 3.250 TL oluyor. 


Paylaş:

Manşet