Konut Kredisi Faizleri Nasıl Seyredecek?

Bankaların konut kredisi faiz oranları ekonomide son günlerde yaşanan dalgalanmadan nasıl etkilenecek? Konut kredisi faiz oranları yükselir mi?
Konut Kredisi Faizleri Nasıl Seyredecek?

Bankaların konut kredisi faiz oranları 2018 Ekim ayından itibaren düne kadar yaklaşık beş aydır düşüş eğiliminde devam etmişti. Piyasalarda yaşanan hareketlilik ile beş ay sonra ilk defa bir bankanın konut kredisi faiz oranı artışa geçti.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü yükselmeye başlayan döviz kuru dünden itibaren tekrar düşüş göstermeye başlasa da konut yatırımında bulunmak isteyen ve konut kredisi kullanmak isteyen tüketiciyi tedirgin etti. Döviz kurunda yaşanan hareketlilik devam ederken konut kredisi faiz oranlarının aşağı mı yukarı mı yönlü seyredeceği merak konusu.

Cuma günü yaşanan kur artışı sonra Merkez Bankası kura müdahale etmek için bir hafta vadeli repo ihalelerini durdurarak yanıt verdi. Bu hamle bankaların likiditeye ulaşmasında örtülü bir faiz arttımı olarak baskı yaratmaya başladı. Merkez Bankası hafta başında döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını da %10'dan %20'ye çıkarak bankaları rahatlasa da konut kredisi faiz oranlarının düşüş ivmesinin durmasına engel olamadı.

Diğer yandan yabancı bankaların TL elde etmek için kullandığı Londra swap piyasasında gecelik faizler %22'den %230'a, haftalık vadede ise %24'den %120'ye yükseldi. Londra TL swap piyasası takas işlemlerinde Türk Lirasının faiz oranının% 90'a yükseldi.

TL'nin spot piyasalarda değer kaybetmesinin ardından, TL’ deki oynaklık göstergeleri 2018 Eylül - Ekim döneminden bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Liranın 1 haftalık öngörülen oynaklığı bir hafta öncesine göre 7.8'den 32.7'ye yükselirken, 3 aylık ve 6 aylık öngörülen oynaklığı 22'ye yükseldi.

Kurda yaşanan dalgalanma devam ettiği sürece bankaların konut kredisi faiz oranlarının da yükselme eğilimine gidebileceği dün yaşanan konut kredisi faiz arttırımı ile görüldü.

Güncel olarak kamu bankalarının Mart başında uyguladığı konut kredisi kampanyaları devam ederken KrediPazari.com'un araştırmalarına göre en düşük konut kredisi faiz oranı %1.28 seviyesinde. Söz konusu faiz oranı üzerinden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında 10 yıl vadeli geri ödemesi aylık 1.635 TL, toplam geri ödeme miktarı ise 196.000 TL’ ye karşılık geliyor.


Paylaş:

Emlak Gündemi