Konut Kredisi Faizlerindeki Düşüş Hızlanıyor

Bankaların konut kredisi faizlerindeki düşüş hızlanarak devam ediyor. İki banka daha konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti. Konut kredisi faizlerinin psikolojik seviye olan %1’in altına inmesi bekleniyor.
Konut Kredisi Faizlerindeki Düşüş Hızlanıyor

Mart başında Ziraat Bankası’nın ardından VakıfBank ve HalkBank’ın kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını %1.28 düşürmesiyle hızlanan konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş trendi özel bankaların uyguladığı indirimlerle devam ediyor.

 

İçinde bulunduğumuz hafta itibariyle Akbank ve ICBC Bank faiz oranlarında indirime gitti. Akbank 10 yıl vadeli konut kredisi faiz oranlarını %1.57’ ye düşürdü. ICBC Bank ise kampanyalı yeni evim konut kredisi faiz oranı %1.60’a indirdi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün yaptığı açıklamada konut kredisi faiz oranlarının düşmesinin sektörü canlandırdığını belirterek "Konutta Mart itibarıyla günlük takip ettiğim rakamlar çok güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor" dedi. Albayrak konut kredisi faiz oranlarının düşmeye devam edeceğini belirterek, "Faizler %1,28’lere geldi. Tahminim mayıs gibi %1'in altını, %0,98’i görünce sektördeki süreç daha da hızlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

 

Konut sektöründe Mart sonuna kadar uygulanan KDV ve tapu harcı indirimleri dün Resmi gazete kararı ile 2019 sonuna kadar uzatıldı. Konut haricinde beyaz eşya, mobilya ve otomotiv sektörlerinde uygulanan vergi indirimleri de uzatıldı.

 

Vergi indirimlerinin uzatılmasının ekonomiyi olumlu etkileyerek ilerleyen aylarda enflasyondaki düşüşü hızlandırması bekleniyor. Konuyu yorumlayan ekonomistler vergi indirimlerinin uzaması ile Merkez Bankası’nın PPK faizlerini düşürmede daha hızlı davranmasını sağlayacağını bildiriyor.

 

Merkez Bankası’nın repo faizlerinde indirime gitmesi bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki indirimleri kolaylaştırarak hızlandıracaktır. Konut sektörünün, yıl sonuna kadar uygulanan vergi indirimlerinin konut kredisi faiz oranlarında beklenen düşüşle birleşmesi ile  tekrar canlanması bekleniyor.

 

Bankalar güncel olarak tabela konut kredisi faiz oranlarının haricinde uyguladıkları kampanyalar ve konut sektörü ile uygulanan anlaşmalar kapsamında birçok avantajlı konut kredisi ürünü sunuyor.

 

Yüzde 0.98 Kampanyalı Konut Kredileri

 

Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, İş Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın anlaşmalı firmalar için uyguladığı %0.98 faiz oranlı konut kredisi kampanyası yeni eklenen konut projeleri ile anlaşma sayısını arttırarak devam ediyor.

 

Bu kampanyaya ek olarak VakıfBank’ta banka gayrimenkulü konutların satışında %0.98 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. Banka kendi mülkü konutların satışı fiyatları üzerinden %20 indirim uygularken konutlar için ekspertiz masrafı da almıyor. Söz konusu kampanya  konut sayısı oldukça hızlı azalırken güncel olarak halen 2200 konut bulunuyor.

 

Konut Kredisi Hesaplama

 

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre kampanyalar için uygulanan %0.98 faiz oranı üzerinden 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadeli taksitleri yaklaşık 4.400 TL, 10 yıl vadeli taksitleri ise 2.850 TL’ ye karşılık geliyor.

 

Kampanyalar haricindeki en düşük konut kredisi oranı olan %1.28 ile 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 5 yıl vadede aylık ödemeler 5.800 TL, 10 yıl vadede 3.270 TL’ ye denk geliyor.


Paylaş:

Konut Kredisi