Kuveyt Türk, 250 Milyon TL Değerinde Kira Sertifikasını Halka Arz Ediyor

Kuveyt Türk, 385 gün vadeli ve aylık sabit kira getirisi ödemeli 250 Milyon TL değerinde kira sertifikası (Sukuk) ihracı için 7 - 8 ve 9 Mayıs 2018 tarihlerinde talep toplayacak.
Kuveyt Türk, 250 Milyon TL Değerinde Kira Sertifikasını Halka Arz Ediyor

Önceki  ihraçlardan farklı olarak kira sertifikası halka arzına küçük  yatırımcılar da asgari 1.000 TL ile katılabiliecek.

Türkiye’yi kira sertifikasıyla tanıştıran öncü katılım bankası Kuveyt Türk, Mayıs ayında halka arz yoluyla ihraç edeceği 250 Milyon TL değerindeki kira sertifikası için 7 - 8 ve 9 Mayıs 2018 tarihlerinde talep toplayacak.

Kuveyt Türk finansal tabana yayılmayı desteklemek üzere tüm gelir düzeyindeki tasarruf sahiplerinin kira sertifikasına rahatlıkla erişebilmesi için kira sertifikalarını halka arz ediyor. Kuveyt Türk’ün önceki sukuk ihraçlarından farklı olarak kira sertifikası halka arzına asgari 1.000 TL ile küçük  yatırımcılar da katılabilecek. Bu halka arz aracılığıyla, faiz hassasiyeti sebebiyle yatırım yapma hususunda alternatif ürün arayışında olan tasarruf sahiplerinin birikimlerinin ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Kuveyt Türk 2017 yılında yurtiçinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 35’lik bir artışla toplam 2.3 milyar TL tutarında kira sertifikası ihraç etmişti. Bu rakam, katılım bankacılığı sektörünün TL cinsinden yıllık en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracıydı. Kuveyt Türk 2018’in ilk 4 ayında ise Aralık 2017’de Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan 5 milyar TL’lik limit dâhilinde toplam 1.535.000.000 TL tutarında sukuk ihracı gerçekleştirdi.

Kira Sertifikasının Avantajları Nelerdir?

Vergi Avantajı: Mevduat hesaplarında bir yıl vadede %12, 6 ay vadede %15 olarak kesilen stopaj, TL cinsinden kira sertifikalarında vadeye bakılmaksızın bireysel yatırımcılardan %10 olarak uygulanmaktadır.

Sabit Getiri Avantajı: Kira sertifikasında açıklanacak getiri oranları üzerinde elde edilecek karın hesaplanabilmesi mümkün olduğundan yatırımcılar her ay düzenli olarak alabileceği sabit getiriyi bilir.  

Anında Nakite Çevrilebilme Avantajı: Yatırımcılar satın aldığı kira sertifikalarının tamamını ya da bir kısmını vadesinden önce diledikleri zamanda satıp nakde çevirebilir. Tutar aynı gün içerisinde yatırımcının hesabına geçer.

Kira Sertifikası Halka Arzı’na İlişkin Detaylar Nelerdir? 

  • Kira Sertifikası Halka Arzı’na minimum 1.000 TL ile herkes katılabilir.
  • Talepler 7-8-9 Mayıs tarihlerinde toplanacaktır. Talep toplama tarihlerinde Kuveyt Türk şubelerine gelerek yatırım hesabı açan her müşteri kira sertifikası ihracına katılabilir.
  • İhracın vade başlangıç tarihi 11 Mayıs 2018 olup, ihracın vadesi 385 gündür.
  • Her 35 günde bir yatırımcılara kira ödemesi yapılacaktır.

Paylaş:

Konut Kredisi


Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Enerji Nedir? Enerji Kaynakları Nasıl Sınıflandırılır?
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2018-12-10 12:56