Mart Ayı Üçüncü Haftasında Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında son durum nedir? Mart ayının üçüncü hafta başında konut kredisi faiz oranları ne durumda?
Mart Ayı Üçüncü Haftasında Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

Bankaların konut kredisi faiz oranları Mart ayında düşüşünü hızlandırdı. Mart ayında konut kredisi faiz oranlarına kamu bankalarının faiz indirimleri damga vurdu. Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank arka arkaya konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti.

Ay içerisinde kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimlerinin ardından Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Anadolubank da konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Özel bankalar arasında görülen en düşük konut kredisi faiz oranı %1.59 oldu.  

Mart’ ın üçüncü haftası itibariyle en düşük tabela konut kredisi faiz oranı %1.28 seviyesinde. En düşük kampanyalı konut kredisi faiz oranı ise %0.98 olarak uygulanıyor. Bankaların ortalama konut kredisi faiz oranı ise %1.86’ ya geriledi.

Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranı olan en düşük tabela konut kredisi faiz oranı %1.28 üzerinden 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için aylık taksitleri 2.400 TL, 10 yıl vade için aylık 1635 TL’ ye karşılık geliyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre güncel olarak bankaların konut kredisi ürünlerine uyguladıkları faiz oranları ve kampanyalar şu şekilde;

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası bu hafta başı itibariyle konut kredisi faiz oranlarında uyguladığı büyük faiz indirimi sonrası konut kredisi faiz oranlarını 120 ay vadeye dek %1.28 olarak belirledi.

VakıfBank

VakıfBank tabela konut kredisi faiz oranı olarak %1.75 faiz oranı sunsa da iki önemli faiz indirim kampanyası uyguluyor. VakıfBank Bahara Özel Sarı Panjur Konut Kredisi kampanyası kapsamında 10 yıl vadeye kadar %1.28 faiz oranı kullandırıyor. VakıfBank ayrıca Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi için kampanyası için %0.98 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

HalkBank

HalkBank konut kredisi faiz oranlarında geçtiğimiz hafta uyguladığı indirim sonrası kampanyalı Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü faiz oranlarını %1.28’e, Canım Evim Konut Kredisi faiz oranlarını %1.32’e, Dost Evim Konut Kredisi faiz oranlarını ise %1.85’e düşürdü.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası indirim sonrasında 10 yıl vadeye  kadar %1.59 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Katılım Bankası ise konut finansmanı kar payı oranlarını 5 yıl vadeye dek %1.54,10 yıl vadeye kadar ise %1.59 kar payı oranı ile sunuyor.

TEB

TEB %2.58 ile standart konut kredisi ürünlerinden en yüksek faiz oranını sunsa da kampanyalı konut kredisi ürünü dahilinde %1.61 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.

Akbank

Akbank 24 ay vadeye kadar %1.81, 36 - 60 ay vadeye kadar  %1.67 60-120 ay vadeye aralığında ise %1.61 konut kredisi faiz oranı sunuyor.

ICBC

ICBC %2.4 tabela konut kredisi faiz oranı sunsa da kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi ürünü kapsamında %1.62 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.

Garanti

Garanti Bankası konut kredisi faiz oranlarını %1.65’e düşürdü. Banka 12 ay vadeye dek %1.71, 24-120 ay ay aralığında vadelerde ise %1.65 faiz oranı kullandırıyor. 120-240 ay vade arasında ise %1.91 faiz oranı sunuyor.

İNG

İNG Bank konut kredisi ürünleri kapsamında %1.67 faiz oranı kullandırıyor. Banka konut kredisine ek sunulan sigortaların kullanılması durumunda faiz oranlarını %1.65’e kadar düşürüyor.

QNB Finansbank

QNB Finansbank %1.88 konut kredisi faiz oranı ile 10 yıl vadeye kadar konut kredisi kullandırıyor.


Paylaş:

Konut Kredisi