Marka Lokasyon Yerine Yeni Gelişen Bölgeler Tercih Ediliyor

Son 10 yılda konut anlayışındaki hızlı değişim ile büyükşehirlerde gelişen bölgeler, markalaşan lokasyonların yerini almaya başladı.
Marka Lokasyon Yerine Yeni Gelişen Bölgeler Tercih Ediliyor

Yeni nesil konut projelerine ev sahipliği yapan ve bu sektörde yeniliklerin öncüsü konumuna gelen Başkent’te, yeni gelişim bölgeleri marka lokasyonların önüne geçiyor.

 

Ankara’da son 10 yıldan beri konut anlayışı hızlı şekilde değişirken, gözde lokasyonlar Çankaya, Ümitköy, Çayyolu, Çukurambar’a son yıllarda eklenen Beykent, Çiğdem, Yüzüncü Yıl gibi semtler, modern yaşamın merkezleri oldu.

Ancak Başkent’in hem ekonomik hem de nüfus açısından hızlı büyümesi, bir süre sonra bu marka lokasyonları da yetersiz hale getirdi.

 

Ankara’da yaklaşık 25 yıldan beri Balgat, Keçiören, Etlik gibi bölgelere konut üreten İpektaş Ltd. Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet İpek, gözde bölgelerin günümüzde trafikten, karmaşaya; düşük profilli konutlardan, yeşil alan azlığına kadar çok sayıda sıkıntı ile karşı karşıya kaldığını belirterek, şunları söyledi:

 

“Aslında yeni gelişim bölgeleri, marka lokasyonların önüne geçiyor. Örneğin kent merkezlerine oldukça yakın konumda bulunan Ovacık, şu an Keçiören Belediyesi’nin de desteğiyle öyle güzel planlanıyor ki gelecek 10-20 yılda tüm beklentileri karşılayacak. Beytepe, İncek, Ümitköy gibi lokasyonlar yıllardır Ankara’da gözde yerler olarak görülüyor. Bence de buralar değerli noktalar. Ama bu bölgelerde bulunan konutlar, diğer yapılar ve hayat düzeni düşünüldüğünde, 5 yıl sonra buralarda yaşam zorlaşacak, beklentilere cevap veremeyecek. Çünkü konutlar ve hayat düzeni şimdi bile en az 10 yıl öncesinin kriterlerinde. Durum böyle olunca çok “değerli” görülen bu bölgeler zaman ilerledikçe değerine değer katmayacak ya da değer kaybedecek.”

 

Kendilerinin de bu bilinçle Ovacık’a 86 metre yükseklikte 94 daireli büyük bir proje kazandırmak için çalışma başlattıklarını ifade eden İpek, “Ankara’nın iddialı konut projeleri arasında gösterilen Ova Kule’yi Ovacık’a inşa etmemizin en büyük sebebi değerlenen bir bölge olması. Aynı zamanda yeni düzenin, yeni gelişmelerin, yeni projelere uyum içinde olacağını düşünüyorum. Konut alıcılarına hem yatırım hem de yaşamak için en avantajlı proje olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim” dedi.


Paylaş:

Emlak Gündemi