Dolardaki Artış Konut Kredilerine Nasıl Yansır

Dolar yeniden yükselmeye başladı.
Dolardaki Artış  Konut Kredilerine Nasıl Yansır

Çin’de ortaya çıkan coronavirus önce asya piyasalarını olumsuz etkiledikten sonra risk iştahını azaltması ile gelişmekte olan ülke ekonomilerini de olumsuz etkiledi. Türk Lirası’nın da azalan risk iştahı ile olumsuz etkilenmesinin yanında İdlib’de yaşanan gerginlik jeopolitik baskılar nedeniyle de ekonomiyi negatif etkiliyor. 

 

Kur geçtiğimiz hafta kapanışı itibariyle 6 TL’nin üzerine çıktı. Dün gün içinde 6.06’ya ulaşan kur piyasa kapanışın 6 TL’nin üstünde satıldı. Aynı saatlerde BİST 100 endeksi ise 120.00 puanın altında kapandı. 

 

2018 yılında dolar kurunun ani yükselişi sonrasına hızla artan kredi faiz oranları kurda yaşanan hareketlilik sonrasında tedirginlik yarattı. Kurda yaşanan hareketlilik konut kredisi faiz oranlarını %3’lü seviyelere kadar yükseltmiş ve faiz oranları bir seneye kadar %2’nin üzerinde kalmıştı.

 

TL karşısında dolar kurunun yükselmesine ilişkin rapor yayınlayan Capital Economics’in Kıdemli Gelişen Piyasa Ekonomisti Jason Tuvey, TL'nin yıl sonunda dolar karşısında yaklaşık %20 oranında değer kaybedebileceği belirtildi.

 

Türk yetkililerin son haftalarda TL'yi kontrol altında tuttuğu ancak bunun uzun sürmeyeceği vurgulanan raporda, "2020 sonunda Lira dolar karşısında %20 kadar değer kaybedebilir" ifadesi yer aldı.

 

Dolar/TL kurunun geçen bir kaç haftadır 6'ya yakın dar bantta hareket ettiği hatırlatılırken, cuma günü bu eşiğin yukarı yönlü kırıldığı, Türk otoritelerinin de swap adımları attığı ifade edilerek, "Bu hamle, spekülatif atakları engellemek için atılmış bir adım olarak görüldü" dendi.  

 

Raporda geçen yıl da benzer adımların atıldığı hatırlatılarak müdahalenin işe yaramayabileceği belirtildi ve "Birincisi makroekonomik dengesizliklere neden olacak... İkincisi politika yapıcıların TL'yi savunmak için gereken "ateşleyiciler' sınırlarına geldi... Yetkililer TL üzerindeki kontrolünü sonunda kaybedecek" dendi. 

 

Yıl sonunda doların yaklaşık % 20 civarında değer kazanarak 7.5'e yükselebileceği öngörülerek, "Bu nedenle de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın rotasını değiştirerek bu yılın sonlarında yeniden faiz artıracağını düşünüyoruz" ifadesi yer aldı.

 

Dolar kurunda 7,5 gibi seviyelerin görülmesi halinde %0.79’e kadar kadar düşen konut kredisi faizlerinin yeniden artması bekleniyor. Kur karşısında TCMB’nin 19 Şubat’ta açıklayacağı para politikası duruşu kredi faiz oranları açısından da oldukça önemli olacak. 

 

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı %0.79 olarak sunuluyor. Bankaların konut için tabela faiz oranları ise %1.28 düzeyinde yer alıyor. 

 

Bankalardan 100.000 TL tutarda 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık taksitleri 2.100 TL oluyor. Vade sonunda krediye ödenen toplam tutar ise 126.000 TL’ ye denk geliyor. 

 


Paylaş:

Emlak Gündemi

Ev sahibi olurken evin konumu, oda sayısı, yapının yaşı, otoparkı, sosyal imkânları gibi dikkat edilen birçok konu var. Ancak bazı insanlar bunlarla birlikte komşularını da önemsiyor ve ünlülere komşu olabilmek için milyonlar veriyor. ‘Ev alma komşu al’ Lüks Emlak Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Ünlülerle komşu olmak isteyen birçok müşterimiz oluyor. Aynı sitede, apartmanda yaşamak ya da villalarına yakın olmak istiyorlar. Ev alma komşu al sözünü gerçeğe dönüştürüyorlar ve evden daha çok komşularını önemsiyorlar” dedi. Değeri artıyor Ünlü isimlerin yaşadığı bölgelerde ev fiyatları ve kiralarının arttığını belirten Başaran, “Bu evlere ilgi büyük oluyor. Sanat, cemiyet, iş dünyasından isimlerin semtlerinde ev istiyorlar. Hatta mülk sahiplerine bu evler için değerinin üstünde ücretler teklif ediyorlar” dedi. Ünlülerin hayranları, özellikle havuz, spor salonu, bahçe gibi ortak alanlarda tanışabilme umuduyla bu evleri tercih ediyor. En çok Tarkan soruluyor En çok sorulan isimlerin başında Koronavirüs tedbiri alıp Almanya Köln sınırı Alzey kasabasında 3 milyon TL'ye lüks villa satın alıp orada yaşayan Tarkan, Kanlıca’da yalıda oturan Sezen Aksu, Acarkent’teki Demet Akalın, Bahçeköy'deki ultra lüks villasıyla Ajda Pekkan ve Ulus’ta oturan Murat Boz, Beykoz Konaklarında oturan Sibel Can ve Ferhat Göçer de geliyor. Yine Acun Ilıcalı, Gülben Ergen, Burak Özçivit, Fahriye Evcen çifti, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy da en çok merak edilenler arasında. Öte yandan boğazda özel tekne turları düzenleyip kim hangi yalıda oturuyor diye geziler bile yapılıyor.

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2020-07-25 11:05