İkinci El Evlerde Konut Kredisi Faizleri 0.89’a İndi

Faizler düşüş eğiliminde...
İkinci El Evlerde Konut Kredisi Faizleri 0.89’a İndi

Küresel ekonomi yeni tip coronavirus (Covid-19) nedeniyle oldukça olumsuz seyretmesi, yurt içinde döviz kuru ve kredi riskinin artmasına rağmen konut kredisi oranları düşmeye devam ediyor. İkinci el evlerde kredi faiz oranı %0.89’a geriledi.

 

Geçtiğimiz yılın son dönemlerinde Çin’de ortaya çıkan coronavirus kısa sürede tüm dünya geneline yayılarak pandemik bir boyut kazandı. Salgının merkezi Çin’den Avrupa ve ABD’ ye yayılırken küresel ekonomi süreçten oldukça olumsuz etkilendi.

 

Küresel merkez bankalarının genişlemeci politikaları ve destekleri ile gelişmekte olan para birimleri değer kaybederken risk iştahının azalması ile dolar ve altın gibi varlıklarda güvenli liman alımları arttı. Dolar kuru yurt içinde geçtiğimiz haftadan itibaren 2018 ağustos sonrasındaki en yüksek seviyeye çıkarak 6.95 ‘üzerini test ediyor.

 

Ons altın ise 1.700 dolar seviyelerinde hareket ediyor. Dolardaki yükselişle beraber yurt içinde gram altın fiyatları tarihi rekor kırdıktan sonra yeni haftada 377 lira seviyelerinde konum buldu.

 

Türk Lirasının da küresel ekonomik durum karşısında gelişen para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve salgının ekonomik boyutlarının yurt içinde hissedilmeye başlanması sonucu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bir dizi önlemler açıkladı.

 

Bankaların likiditeye erişiminin kolaylaştırılması, piyasa yapıcı bankalara düşük maliyetlerle repo ihalesi sunulması ve bankaların tahvil alımlarına yönelik adımların yanında tüketiciye yönelik olarak kredi borçlarına erteleme, yeniden yapılandırma ve ihtiyaç duyulan sektörlere risklere karşın kredi sağlanması gibi pek çok önlem alındı.

 

Bankaların likidite masrafları azaltılmış ve kredi kullandırımına teşvik edilmiş olsada bazı bankalarda ihtiyaç ve konut kredisi faizleri son bir aylık süreçte artış gösteriyordu. Dün itibariyle konut kredisinde dev bir faiz indirimi gerçekleşti.

 

En uygun faiz oranları kamu bankaları tarafından sıfır konutlar için %0.79 ve ikinci el konutlar için %0.94 olarak kullandırılıyordu. Yapı Kredi Bankası’nın uyguladığı indirim sonrasında banka sıfır yada ikinci el ayırmaksızın tüm konut talepleri için limit sınırı olmayarak faiz oranlarını %0.89’a düşürdü. İkinci el konut kredisinde en düşük oran %0.89 oldu.

 

12.500 Lira Kar Gerçekleşti

 

KrediPazari.com’un araştırmalarına 21 Nisan itibariyle güncel faiz oranları ile 300.000 TL tutardan 10 yıl vade ile ikinci el daire için konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksit tutarları 4.100 TL, toplam geri ödemesi de 489.500 TL oluyor.

 

Söz konusu tutar ve vadeli kredi hesaplaması faiz indiriminden önce aylık yaklaşık 4.200 TL, toplam geri ödemede ise 502.000 TL’ ye denk geliyordu.


Paylaş:

Emlak Gündemi
Reklam

en Çok Aranan
2018-2019 Teslim İstanbul Ankara İzmir Konut Projeleri

Yazarlar

Hülya Uğuz Yedievli

Hülya Uğuz Yedievli

Başarılı Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm Örneği Freiburg Vauban Projesi
Osman Cihad Esen

Osman Cihad Esen

Bahçekent Hayat Park’a En Yakın AVM “Cadde Flora” Hayata Geçiyor
Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Av. İrfan Niğdeli - İstanbul Hukuk Bürosu

Dumankaya İnşaat- Tamamlanmayan Projeler Ve Kayyum Atanan Şirketlerde Bankaların Sorumluluğu
Av.Cihat Demirbağ

Av.Cihat Demirbağ

Maliklerin Müteahhit Seçme Süresi Uzadıkça Sorunlar Başlıyor
Fatih Karakaş

Fatih Karakaş

Siyasi Belirsizliklerin Kentsel Dönüşüm Üzerindeki Etkisi! 2015-09-22

Konut Kredileri

Kentsel Dönüşüm

Dekorasyon

En Çok Okunanlar

İncelenen Projeler

2019-03-11 15:48